Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene, çok eski zamanlardan beri insanların severek tükettikleri bitkilerden biridir. İnsan vücudunda sağlamış olduğu faydalar bazen tıbbi bir ilaç kadar etkili olabilmektedir. Rezene, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde bu bitki sadece çay yapılarak tüketilmektedir. Son derece yaygın olarak kullanılan rezene, içildikten 15 dakika sonra insanlarda etkilerini göstermektedir. Üstelik son derece doğal olması nedeniyle ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Bunun için hemen hemen her yaştaki insan rezene çayı içebilmektedir. Fakat bazı insanlarda bitki her ne kadar doğal olsa bile küçük yan etkilere neden olabilir. Rezene, eski zamanlarda tıbbın çok gelişmiş olmaması nedeniyle ciddi bir tedavi bitkisi olarak kullanılmıştır. Özellikle insanlarda meydana gelen ağrılarda, yorgunluklarda ve stres durumlarında eski hekimler hastalarına rezene bitkisini çay yaparak tüketmelerini önermiştir. Eskisi kadar olmasa bile rezene, günümüzde de insanlar tarafından tüketilmektedir. Rezene bitkisinin direk olarak tohumları kullanılmaktadır. Bu tohumların belli işlemlerden geçmesi sonrasında rezene çay olarak tüketilebilmektedir. Rezene bitkisinin tohumlarından yapılan çaylar, insanlar arasında rezene olarak bilinir. İlk olarak Hindistan, Çin ve Ortadoğu da bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle günümüzde de birçok insan bitkisel tedavi olarak bu tohumu kullanırlar. Rezene, her ne kadar bitkisel bir ürün olsa bile günlük olarak belli bir seviyenin üzerinde kullanılması insanlar için risk oluşturabilir. Bu nedenle sağlık açısından günde 750 ml'den fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Rezene bitkisinin tadı, birçok kişi tarafından meyan kökünün tadına benzetilmektedir. Rezene bitkisi, insan vücuduna sağlamış olduğu faydaları, direk olarak içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle sağlamaktadır. Rezene içerisinde özellikle C vitamini ve A vitamini çok yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında ve kış aylarına yakın zamanlarda rezene gribal hastalıklar üzerinde önemli fayda sağlamaktadır.

Rezene insan sağlığına faydaları nelerdir?
 • Stres: İnsanların günlük hayatta karşılaşmış oldukları zorlu durumlar direk olarak stresli durumların oluşmasına neden olmaktadır. Sürekli stres altında kalan insanların bu streslerini atmaları için rezene önemli bir bitkidir. Bunun için rezene çayı içerek stres seviyenizi azaltabilirsiniz.
 • Solunum yolu rahatsızlıkları: Gerek hastalıklar üzerinde gerekse diğer sorunlar üzerinde rezene çok ciddi faydalar sağlamaktadır. Özellikle astım bronşit, solunum yolu enfeksiyonları ve diğer grip rahatsızlıkları üzerinde rezene önemli etkiler sağlamaktadır.
 • Antioksidan: Düzenli bir şekilde tüketilen rezene, insanlarda antioksidan etkisi oluşturarak direk mükemmel etkilere neden olmaktadır. Son derece hızlı etkisiyle antioksidan özelliğini ortaya çıkarır. Bu sayede vücut direncinin ciddi bir seviyede artmasına neden olur.
 • Bakteriler: Rezene, genel olarak bakteri düşmanıdır. Bu nedenle çeşitli bakteriler üzerinde olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Bakterilerden kaynaklanan birçok rahatsızlık rezene sayesinde daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.
 • Görme sağlığı: Rezene tohumlarının düzenli bir şekilde kullanılması, insanlarda görme sağlığında da önemli etkiler yapmaktadır. Uzun süreli rezene kullanımı sonrasında rezenenin bu etkisi görme sağlığınızı ciddi bir derecede korumaktadır.
 • Balgam söktürücü: Özellikle sigara içen insanlarda ve çeşitli nedenlerden dolayı balgam problemi yaşayan insanlarda rezene, balgam söktürücü olarak kullanılabilmektedir. Bu bitkiyi inatçı balgam problemlerinde çözmeniz mümkündür.
 • Sindirim: Rezene, yine çay yapılarak tüketildiğinde insanlarda sindirimin hızlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle zayıflamak isteyen insanlar rezene tüketerek bu amaçlarına daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler.
Rezene bitkisi, sağlamış olduğu faydaları nedeniyle doğal bir antibiyotik olarak görülmektedir. Antibiyotik etkisiyle insanlardaki iltihap rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılsa bile bu bitkiyi keyfi olarak tüketen birçok insan bulunmaktadır. Özellikle bu bitkiyi tüketmeye alışmış olan insanlar bu bitkiyi günlük olarak çay içer gibi tüketmektedir. İçerisinde barındırdığı uçucu bileşenler, direk olarak faydaların görülmesini sağlar. Bu bileşenler çok daha hızlı bir şekilde etkilerini ortaya çıkardığı için rezene kullanımdan hemen sonra kendisini hissettirir.

Rezene yan etkileri nelerdir?

Rezene bitkisi, aşırı bir şekilde ya da yanlış kullanılmadığı sürece çok ciddi yan etkilere neden olmamaktadır. Bu nedenle bu çayı düzenli ve dozunda kullanmanız gerekmektedir. Bazı insanlarda bünyenin hassas olması nedeniyle ciddi olarak yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan en önemlisi mide bulantısıdır. Vücuda çok gelen rezene, direk olarak mide bulantısı ve hatta kusma sorunlarına neden olacaktır. Bu durum kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Bunun yanında görülen bir diğer yan etki ise karın ağrısıdır. Çok şiddetli ağrılara neden olmasa bile fazla tüketilen rezene böyle bir duruma neden olabilmektedir. Son olarak alerjik rahatsızlığı olan insanlarda alerji hastalığının çeşitli belirtilerinin görülmesine neden olabilir. Bu yan etkilerin artış göstermesi durumunda acilen Uzman bir doktora gitmeniz iyi olacaktır.

Rezene Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rezene Çayı Zayıflatır mı?

Rezene Çayı Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rezene Adet Söktürürmü?

Rezene Adet Söktürürmü?

Rezene Çayı Uyku Yapar mı?

Rezene Çayı Uyku Yapar mı?

Rezene Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Rezene Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Emziren Anne Rezene Çayı

Emziren Anne Rezene Çayı

Rezene Otu Türleri ve Özellikleri

Rezene Otu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Rezene İshal Yapar mı?

Rezene İshal Yapar mı?

Güncel

Rezene Hamilelikte İçilir mi?

Rezene Hamilelikte İçilir mi?

Güncel

Rezene Balı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Balı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Tansiyon

Rezene Tansiyon

Rezene Çayı Hazırlanışı

Rezene Çayı Hazırlanışı

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Bebekler İçin Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebekler İçin Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayı Adet Söktürücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayı Adet Söktürücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6