Rezene Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Rezene Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarını kaynatılması sonucu elde edilen bir çaydır. Çin, Ortadoğu, Hindistan gibi ülkelerde yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan rezene çayı, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller bakımından zengin olduğu gibi, A ve C vitamini bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Rezene çayı tüketilerek birçok hastalığa karşı şifa bulunabilir.

Rezene çayı nasıl yapılır?

1 fincan rezene çayı için, 1,5 çay kaşığı rezene tohumu kullanmak yeterli olur. Rezene tohumu havanda ya da kaşığın tersi kullanılarak ezilir. Ezilen tohumlar kaynamış suyun içine atılır ve 10 dakika demlenir. Sürenin sonunda süzülerek içilmeye başlanabilir. Tatlandırmak adına bal ve limon ilave edilebilir.

Rezene çayı faydaları nelerdir?

Rezene çayı hazımsızlık, gaz, mide ağrısı ve sindirim sisteminde gelişen daha pek çok probleme karşı kullanılabilir. Fazla tüketimi bazı yan etkilere neden olabileceği için fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Örnek olarak doğum kontrolü için hap kullananlar, östrojen tedavisi gören ya da takviyesi alanlar rezene çayı tüketmemelidir. Çünkü rezene çayı kullanılan ilaçların vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkileyebilir. Başka sağlık problemleri için düzenli ilaç kullananlar yine rezene çayı kullanımına başlamadan önce doktoruna danışmalıdır.

İştah: Rezene çayının iştah azaltıcı etkisi olduğu söylense de direkt olarak bu konuda bir etkisi yoktur. Mide ülseri problemi olan kişilerde ülsere neden olan bakteriyle mücadele etme oranını arttırarak açlık hissini azaltır.

Adet sancısı: Rezene çayı spazm giderici etkisiyle adet döneminde yaşanan ağrıların geçmesine yardımcı olur. Özellikle adet öncesi yaşanan sendromlara karşı günde iki fincan tüketilebilir.

Göz şişlikleri: Gözlerde yorgunluk ya da başka nedenlere bağlı olarak gelişen şişliği almak adına rezene çayı kullanılabilir. Çay demlenerek ılımaya bırakılır ve daha sonra bir pamuk yardımıyla gözlere kompres şeklinde uygulanır. Ardından temiz bir havluyla gözlere yerleştirilerek 20 dakika bekletilir.

Anne sütü: Rezene çayı anne sütünü arttırmak için kullanılabilir. Bu konuda bilimsel bir çalışma olmamasına rağmen halk arasında bu konu için geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Mide krampları: Adet döneminde yaşanan kramplar için kullanılan rezene çayı midede gelişen kramplar içinde kullanılabilir. Gaz, hazımsızlık, ishal ve gaz içinde tercih edilebilir.

Enfeksiyon: Kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan rezene çayı, enfeksiyon ve ateşli hastalıklara karşı etkilidir. Bu tür hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Kolik: Çocuklarda ve bebeklerde görülen kolik tedavisi için rezene çayı faydalı olur. Koliğin belirtilerini hafifletici etkiye sahiptir. Bebekler için 1 çay kaşığının 1/3'ü kullanılmalıdır.

Kilo kaybı: Yağ yakımını hızlandırıcı ve idrar söktürücü etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olan rezene çayı vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar.

Kanser: Kanserle mücadeleye yardımcı olan rezene çayı, henüz başlangıç aşamasında olan kanserli hücreler için etkili bir yaklaşımdır. Kuvvetli antioksidan özelliği sayesinde kanserle mücadele oranını arttırır.

Kolesterol: Rezene çayı kolesterolün dengede kalması için kullanılabilir. Kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Felç ve kalp krizi gibi hastalıklara karşı korur.

Astım: Astım ve bronşit gibi üst solunum yoluna bağlı gelişen hastalıklara karşı kullanılabilecek özel bitki çaylarından biridir. Gün içinde 1 fincan rezene çayı tüketmek bronşların açılmasına yardımcı olur.

Sinir sistemi: Sakinleştirici etkisiyle rahatlama ve gevşemeyi sağlayan rezene çayı, günün yorgunluğunu atmak için akşam bir fincan içilebilir.

Antibiyotik etkisi: Doğal antibiyotik etki sağlayan rezene çayı, kan aracılığıyla vücutta tüm hücrelere etki ederek serbest radikallerle mücadele oranını arttırır. Bu sayede geniş yelpazede vücut sağlığına katkıda bulunur.

Cilt ve saç sağlığı: Rezene çayı cilt ve saç sağlığı içinde faydalıdır. Saçlarda kepek problemine karşı iyi gelirken, kuvvetlenmesini de sağlar. Saç uçlarında oluşan kırıklara karşı onarıcı etki yaratır. Cilt temizliği ve sağlıklı bir cilde kavuşmak içinde kullanılabilir. Cilt gözeneklerinin açılmasını ve cildin beslenmesini sağlar.

Rezene çayı zararları nelerdir?

Sağlık adına inanılmaz fayda sağlayan rezene çayı, bazı durumlarda zararlı olabilir. Aşırı tüketimde cilt döküntülerine sebep olabilir. Beraberinde baş ağrısı, titreme, mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

Rezene Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene Tansiyon

Rezene Tansiyon

Taze Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Gazı İçin Rezene Çayı?

Bebek Gazı İçin Rezene Çayı?

Güncel

Rezene Çayı Kilo Aldırır mı?

Rezene Çayı Kilo Aldırır mı?

Rezene Adet Söktürürmü?

Rezene Adet Söktürürmü?

Yeni Doğan Bebeğe Rezene Çayı Verilir mi?

Yeni Doğan Bebeğe Rezene Çayı Verilir mi?

Rezene İshal Yapar mı?

Rezene İshal Yapar mı?

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

Rezene Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Rezene Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6