rezene.gen.tr https://www.rezene.gen.tr Rezene, Rezene Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, rezene.gen.tr Tue, 30 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bebekler İçin Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/bebekler-icin-rezene-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 20:18:24 +0000 Bebekler İçin Rezene Çayı, Bebekler ruhlarının güzelliği nedeniyle onların mutluluğu ve huzuru çok önemlidir. Bebekler tüm anne ve babaların en değerli varlıklarıdır. Sonuçta bir bebek evin neşesi, ışığı ve mutlu Bebekler İçin Rezene Çayı, Bebekler ruhlarının güzelliği nedeniyle onların mutluluğu ve huzuru çok önemlidir. Bebekler tüm anne ve babaların en değerli varlıklarıdır. Sonuçta bir bebek evin neşesi, ışığı ve mutluluk sebebidir. Bu açıdan onların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlaması için rezene çayı bebeklere verilebilecek kadar yararı bulunmaktadır. Rezene çayı, olgunlaşmış tohumlarının ezilmesiyle elde edilir. İçeriğinde bulunan B, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri sayesinde bebekler için mükemmel bir bitkidir. Bu çay çok eski zamanlarda da bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. En gelişmiş alternatif tıpta; bünyesinde barındırdığı Citronelol bileşeni sayesinde hastalıklara karşı olumlu sonuçlar elde edilmiştir.  Bu sebeple günümüze kadar her derde deva olmuş çaylardan biridir. Oldukça lezzetli olan bu çayı kökünden, tohumundan ve yapraklarından yararlanılarak sizlerde evlerinizde yaparak hem kendinizi hemde ailenizi faydalandırabilirsiniz. Öyle ki rezene bitkisinden yapılan bu şifalı çayı uzmanlar tavsiye etmektedir. Bebekler için etki alanı ise, genel olarak mideyi rahatlatır ve gaz sorunlarını gidererek iyi bir iyileştirici olur. Sağlıkla kalın.

Rezene çayı, hamile ve emzirme dönemindeki annelerin gönül rahatlığı ile kullanılması gereken bir bitkidir. Çünkü anne sütünü artırıcı özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda rezene çayının anne sütünde bulunan faydalı besin öğelerini artırıcı özelliği ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde süt kesilmesi yaşayan anneler açısından ve bebeklerini yapay mamalarla beslemek istemeyen her annenin mutlaka denemesi gereken etkili yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca bebeklere rahat bir uyku sağlamak amacıyla da kullanılan bu bitki, bebeklerin bünyesinde rahatlama yaratarak hazımsızlık sorunlarına karşı iyi gelir. Bu amaç ile okuyucularımızın da rezene çayını tüketirken sorunlarınıza nasıl iyi geldiğini bu mükemmel bitki çayının etkileri ile hissedebilirsiniz.

Rezene çayı hazırlanması; 

Bebeklere ilaç vermek, düşünülmesi gereken en son şeydir. Bu durum eski devirlerde bile kanıtlanmıştır. Öncelikle bebeğin rahatlatılması çok önemlidir. Dolayısıyla bebekler doğumdan hemen sonra elleri ve ayakları çabuk üşüyebildikleri için rezene çayı bebeklerde birçok faydalar sağlamaktadır. Ayrıca bu çayı kullanımdan önce bebeğin ilk altı ayını doldurması gereklidir. Bebeklere rezene çayı yapmak için küçük bir cezve içerisine az miktarda su ve İçerisine de bir çay kaşığı rezene ilave edilir. Daha sonra ocağa koyularak kaynaması beklenir. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak 5-6 dakika çayın demlenmesi için beklenir. Çayın oda ısısına gelmesi için beklenir. Çay demlendikten sonra süzülerek bardağa dökülür. Bu çayı bir çay kaşığı yardımı ile bebek zorlamadan içirilir. Her defasında taze hazırlanması gereken bir bitkidir. Bebekler için rezene çayı hazırlandıktan sonra bebeğe günde bir defa 5-6 çay kaşığı ile verilir.
]]>
Rezene İshal Yaparmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-ishal-yaparmi.html Sat, 10 Nov 2018 00:12:52 +0000 Rezene ishal yapar mı, Rezene çayı, Akdeniz bölgesinde yetişen ve tarihi eski çağlara kadar dayanan tüketimi oldukça yaygın olan bir bitki çayı türüdür. Rezene çayı, normal çaydan farksız olarak 250 gram kaynamış su Rezene ishal yapar mı, Rezene çayı, Akdeniz bölgesinde yetişen ve tarihi eski çağlara kadar dayanan tüketimi oldukça yaygın olan bir bitki çayı türüdür. Rezene çayı, normal çaydan farksız olarak 250 gram kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş rezene atarak 5-10 dakika demlendikten sonra tercihen bal veya limonla birlikte tüketilebilir.

Rezene çayının kullanım amaçları ve dikkat edilmesi gerekenler

Genel olarak soğuk algınlığına karşı, iştah açmak için ve mideyi rahatlatmak için tüketilen rezenenin bunun yanında çok daha çeşitli faydaları da vardır. Rezene çayı hayatımızı da ki diğer her şey gibi aşırı tüketiminde faydasından çok zararını göreceğimiz şeylerden biridir. Aşırı tüketimi sonucu cilt dökülmesi ve kızarması, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.  Diyet ve sporla kilo vermeye çalışan insanlarca da rezene çayının iştah açma özelliği sebebiyle, istenen sonuçları engellememesi adına tüketilmemesi gerekir. Alerjik yan etkileri de görülebilen rezene çayı daha önceleri de alerjik sorunlar yaşamış kişilerce tüketilmesi tavsiye edilmez. Vitamin ve mineral bakımdan oldukça zengin olan rezene çayı düzenli olarak ilaç kullananlar için potansiyel risk teşkil etmektedir bunun için daha dikkatli veya doktora danışıldıktan sonra tüketilmelidir.

Rezene ishal yapar mı

Rezene çayı, ishal gibi bağırsaklarla ilgili her hangi bir sorun teşkil etmez. Bu tip şikayetlere rezene çayının gereğinden fazla içilmesi ve ya reaksiyon gösterebilecek madde yahut ilaçlarla birlikte tüketilmesi sebep olmaktadır. Bu savın aksine olarak da rezene çayının mide rahatsızlıkları gaz sancıları ve bağırsaklarla ilgili şikayetleri azalttığı alanında uzman kişilerce teyit edilmiştir. Bu tip bir sorun ancak alerjik reaksiyonlar sonucu görülebilir. Yinede rezenenin ishale sebep olması gerçekten çok uzak olan bir durumdur, rezene çayı yapısı gereği sizi bu tip bağırsak, mide ve sindirim sorunlardan uzaklaştırarak sizin çok daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Eğer herhangi bir alerjik rahatsızlığınız yoksa ve düzenli olarak ilaç kullanmıyorsanız, sağlıklı bir hayata bir adım daha yaklaşmak için günde bir fincan rezene çayını gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.
]]>
Humana Kimyonlu Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/humana-kimyonlu-rezene-cayi.html Sat, 10 Nov 2018 04:03:54 +0000 Humana Kimyonlu Rezene Çayı, hem yetişkinlerin hem de bebeklerin kullanabileceği bitkisel içerikli Almanyaya ait yararlı bir çaydır. 200 gramlık granül şeklinde satılır. Bu çay içerisinde ihtiva ettiği rezene ve kimyon saye Humana Kimyonlu Rezene Çayı, hem yetişkinlerin hem de bebeklerin kullanabileceği bitkisel içerikli Almanyaya ait yararlı bir çaydır. 200 gramlık granül şeklinde satılır. Bu çay içerisinde ihtiva ettiği rezene ve kimyon sayesinde özellikle bebeklerde ortaya çıkan gaz problemine, spazmlara, mide ve bağırsak kramplarına ve oluşan sancılara karşı etkilidir. İçtikten sonra kişide rahatlama ve sakinlik hissi bırakır. Humana kimyonlu rezene çayı, kullanımı 1 hafta kadar devam ettikten sonra etkisini daha iyi gösterir. Bu çayı kullanan annelerin bebeklerinde kolik kaynaklı spazmlar ve gaz daha az görülür. Çocuklar ve yetişkinler için oldukça lezzetli bir susuzluk gidericidir. Ayrıca bu çay gaza bağlı olarak oluşan sebebini anlayamadığımız ağır ve istenmeyen sancıların hafifletilmesine yardımcı olduğu gibi solunum rahatsızlıklarının giderilmesinde de etkilidir.

Anne sütünün yerini hiç bir besin değeri tutamaz. Bu çaydaki karbonhidrat kaynağı anne sütünde bulunan süt şekeri yani laktozdur. Yalnız laktoz içeriği dolayısıyla laktoz intoleransı görülen bebeklere asla içirilmemelidir. Bebeklerin daha rahat sindirim gerçekleştirebilmesi için ayrıca meltodekstrin içerir. Ayriyeten şeker ilave edilmesine gerek kalmaz.

Humana kimyonlu rezene çayı nasıl hazırlanır ve kullanılır

Yetişkinler ve emzikli anneler için 2 su bardağı ister sıcak ister soğuk suya 2 çorba kaşığı humana kimyonlu rezene çayı atılır karıştırılır. İsteğe bağlı olarak gün içerisinde bir kaç kez tüketilir. Bebeklerde ise 1 su bardağı kaynamış sonrasında ılıtılmış suya 1 tatlı kaşığı kadar eklenir, ancak bebek 2. haftasını doldurmuşsa gün içerisinde bölünerek kullanılmalıdır.

]]>
Rezene Çayının Faydaları https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayinin-faydalari.html Sat, 10 Nov 2018 10:44:37 +0000 Rezene çayının faydaları, Rezene Akdeniz bölgesine özgü ve orta çağlardan beri özellikle manastırlarda ekilen bitki günümüze kadar Akdeniz ve Orta doğu bölgeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok bölgesinde doğal o Rezene çayının faydaları, Rezene Akdeniz bölgesine özgü ve orta çağlardan beri özellikle manastırlarda ekilen bitki günümüze kadar Akdeniz ve Orta doğu bölgeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok bölgesinde doğal olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin soğanı, yaprakları ve tohumu genellikle yemeklerde kullanmakla beraber özellikle kurutulmuş olan tohumu paketler halinde satılarak çay haline getirilip tüketilmesi bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Rezene çayını  kolay ve pratik bir şekilde demleyerek sizinde rahatsızlığınız var ise hazırlayıp tüketebilirsiniz. Rezene çayını demlemek için  küçük bir çaydanlığın içine su koyarak ocağın üzerine koyun ve kaynaması için bekleyin. Kaynadıktan sonra her bir bardak için bir çay kaşığı rezene tohumu koyarak kullanın. Kapağını kapatıp yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Daha sonra çayınızı süzerek içebilirsiniz. Süzdükten sonra eğer tadını beğenmezseniz tatlandırmak için biraz limon suyu sıkıp veya bal ekleyip de tüketebilirsiniz. 

Rezene çayının faydaları nelerdir
 • Rezene çayının faydaları saymakla bitmez. Rezene çayı bir çok hastalığa iyi gelir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız olmasa bile B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri de almak için ve aynı zamanda vücudumuzu güçlendirmek için tüketebilirsiniz. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken kalsiyum ve kemik yapısını da güçlendiren bir mineraldir. 
 • Rezene çayı geleneksel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu ve sindirim güçlüğüne iyi geldiği söylenmektedir. 
 • Bağırsak parazitleri ve çeşitli cilt hastalıklarını örnek verecek olursak konjonktvit gibi göz hastalıkları tedavi etmek için kullanılmakta ve bu hastalıkların tedavisinde olumlu sonuç vermektedir. Yapılan araştırmalara göre rezene içinde bulunan kimyasal bileşikleri antibaktariyel ve antioksidan etkisi olduğu da belirtilmektedir. Aynı zamanda rezene ekstiresini sistolik kan basıncını azalttığı bilinmektedir. Rezene çayının tansiyonu düşürme etkisinin bulunduğu gibi vücutta bulunan fazla ödemin atılmasını arttırarak ve fazla sodyumu azaltma etkisinin olduğu belirtilmektedir. Rezenenin vücutta biriken fazla suyu atmak için en etkili bitkiler arasında yer aldığı da bilinmektedir. 
 • Adet döngüsünü düzenler ve menstruel krampları hafiflettiği bilinmektedir. Aynı zamanda adet dönemlerinde olan şiddetli ağrılara yıl açan dismenore denilen jinekolojik bir hastalık olan bu rahatsızlığın tedavi edilmesinde de yararlı olduğu belirtilmiştir. Dismenore rahatsızlığı olan kişilerde baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve şiddetli yorgunluk gibi şikayetlerin de önemli oranda azalma görülmüştür.
 • Rezene çayı sindirimi düzenlemek ve özellikle yemeklerde oluşan gazı var gaz ağrılarını hafifletmek için kullanılır. Yemeklerden sonra 3-4 Adet rezene tohumu çiğnemek nefesi tazeler ve ağız kokusunu giderir. 
 • Hazırlanmış rezene çayının suyuna bir miktar pamuğu batırıp gözlerinize sürmeniz durumunda ve gözlerinizin üzerine koyup beklemeniz durumunda gözlerinizi dezenfekte ederek konjonktivik gibi göz hastalıklarının ve enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Rezene çayını direkt olarak iştahı azaltma gibi bir özelliği yoktur. Ama rezene çayını mise ülseri hastalarında hastalığa neden olan bakteriler ile savaşarak ülserin belirtilerinden biri olan sürekli açlık hissini ortadan kaldırır.
 • Rezene gözlerdeki şişliği azaltmak için bire birdir. 
 • Rezene çayını adet kramplarında olduğu gibi sindirimle ilgili oluşan mide krampları için de kullanabilirsiniz. Rezene çayı mide krampları dışında hazımsızlık ve ishale karşı da etkili olduğu bilinmektedir. 
 • Potasyum, kalsiyum ve diğer mineraller bakımından da oldukça zengin olan rezene ateşi düşürmek ve enfeksiyonlara karşı da vücudun direncini arttırmak için kullanılır. 
 • Bebeklerde ve çocuklarda kolik tedavisi için ve kolik belirtilerini azaltmak için bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.&]]> Rezene Çayı Neye İyi Gelir https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-neye-iyi-gelir.html Sat, 10 Nov 2018 20:22:36 +0000 Rezene Çayı Neye İyi Gelir, tadı bakımından dereotunu andıran rezene bitkisi özellikle Hint ve Pakistan mutfaklarında en sık kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Ayrıca bir çok ülkenin mutfağında rezene bitkisi en yaygın kull Rezene Çayı Neye İyi Gelir, tadı bakımından dereotunu andıran rezene bitkisi özellikle Hint ve Pakistan mutfaklarında en sık kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Ayrıca bir çok ülkenin mutfağında rezene bitkisi en yaygın kullanılan ve çok popüler olan bir baharattır. Ayrıca rezene çayı pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Rezene bitkisi ile hazırlanan rezene çayı genellikle mide krampları, hazımsızlık, bebeklerde kolik, ateş ve sindirim problemlerinin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Rezene çayının diğer bir bitkisinin faydalanarak kullanıldığı alan şişmiş gözler içindir. Şişmiş olan gözünüzün üzerine rezeneye batırılan pamuğu  dakika kadar tuttuğunuzda şişlikler de büyük ölçüde azalmalar göreceksiniz. Ayrıca rezene çayı gaz ile sindirime bağlı olan diğer problemlerde oldukça iyi gelen bir bitkidir. Bu kadar faydalı olan rezene çayı, aynen diğer bitki çaylarında olduğu gibi fazla tüketilir ise, bazı yan etkiler gösterebilir. Mesela doğum kontrol hapı kullanan kişiler, östrojen takviyesi alan kişilerin rezene bitkisini tüketmesi pek uygun olmaz. Çünkü bu ilaçları vücudun emmesini büyük ölçüde olumsuz yönde etkilediğinden dolayı önerilmesi uygun olmaz. 

  Rezene Çayı Neye İyi Gelir, rezene çayı öksürüğe iyi gelirken, aynı zamanda balgam söktürücü etkiye de sahiptir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan rezene çayı midede meydana gelen şişlikleri giderici olarak geliştirilen ilaçların etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Bunların dışında rezene çayı sindirim sisteminde ortaya çıkan kramplara da oldukça faydalıdır. Ayrıca emziren anne adaylarının sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Çoğunlukla yeni doğan bebeklerde sıklıkla yaşanılan gaz sancılarına karşı rezene çayı mamaların içerisine katıldığında gaz sancılarını büyük ölçüde geçirici etkiye sahip olmaktadır. Rezene çayı aşırı sinirli olan kişiler düzenli olarak tükettiği zaman rahatlamalarına yardımcı olmaktadır. Rezene çayı astım kramplarına, boğmaca ve akciğerde meydana gelen pek çok hastalığa karşı kullanıldığında çok faydalıdır. Rezene çayı özellikle hemen herkesin yaşadığı migren problemlerinde azaltma ya da tamamen geçirici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca strese bağlı olarak midede ortaya çıkan mide ağrılarına iyi gelmektedir. Rezene çayı iştah açıcı özelliğinden dolayı yemek yemeden yarım saat önce içildiği zaman sindirimi uyarır, ayrıca şişkinliğin giderilmesi için mutlaka yemekten sonra rezene çayının içine hiç bir şey katılmadan içilmesi önerilmektedir. Bazen rezene çayı çok nadirde olsa deride alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ama bu herkeste olacak anlamını taşımaz. Eğer herhangi bir hastalık sebebi ile düzenli ilaç kullanıyorsanız, rezene çayını tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışarak kullanmanız önerilmektedir. 
  ]]>
  Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi.html Sun, 11 Nov 2018 19:53:33 +0000 Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarını kaynatılması sonucu elde edilen bir çaydır. Çin, Ortadoğu, Hindistan gibi ülkelerde yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan rezene çayı, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyu Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarını kaynatılması sonucu elde edilen bir çaydır. Çin, Ortadoğu, Hindistan gibi ülkelerde yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan rezene çayı, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller bakımından zengin olduğu gibi, A ve C vitamini bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Rezene çayı tüketilerek birçok hastalığa karşı şifa bulunabilir.

  Rezene çayı nasıl hazırlanır

  1 fincan rezene çayı için, 1,5 çay kaşığı rezene tohumu kullanmak yeterli olur. Rezene tohumu havanda ya da kaşığın tersi kullanılarak ezilir. Ezilen tohumlar kaynamış suyun içine atılır ve 10 dakika demlenir. Sürenin sonunda süzülerek içilmeye başlanabilir. Tatlandırmak adına bal ve limon ilave edilebilir.

  Rezene çayı faydaları

  Rezene çayı hazımsızlık, gaz, mide ağrısı ve sindirim sisteminde gelişen daha pek çok probleme karşı kullanılabilir. Fazla tüketimi bazı yan etkilere neden olabileceği için fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Örnek olarak doğum kontrolü için hap kullananlar, östrojen tedavisi gören ya da takviyesi alanlar rezene çayı tüketmemelidir. Çünkü rezene çayı kullanılan ilaçların vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkileyebilir. Başka sağlık problemleri için düzenli ilaç kullananlar yine rezene çayı kullanımına başlamadan önce doktoruna danışmalıdır.

  İştah: Rezene çayının iştah azaltıcı etkisi olduğu söylense de direkt olarak bu konuda bir etkisi yoktur. Mide ülseri problemi olan kişilerde ülsere neden olan bakteriyle mücadele etme oranını arttırarak açlık hissini azaltır.

  Adet sancısı: Rezene çayı spazm giderici etkisiyle adet döneminde yaşanan ağrıların geçmesine yardımcı olur. Özellikle adet öncesi yaşanan sendromlara karşı günde iki fincan tüketilebilir.

  Göz şişlikleri: Gözlerde yorgunluk ya da başka nedenlere bağlı olarak gelişen şişliği almak adına rezene çayı kullanılabilir. Çay demlenerek ılımaya bırakılır ve daha sonra bir pamuk yardımıyla gözlere kompres şeklinde uygulanır. Ardından temiz bir havluyla gözlere yerleştirilerek 20 dakika bekletilir.

  Anne sütü: Rezene çayı anne sütünü arttırmak için kullanılabilir. Bu konuda bilimsel bir çalışma olmamasına rağmen halk arasında bu konu için geleneksel olarak kullanılmaktadır.

  Mide krampları: Adet döneminde yaşanan kramplar için kullanılan rezene çayı midede gelişen kramplar içinde kullanılabilir. Gaz, hazımsızlık, ishal ve gaz içinde tercih edilebilir.

  Enfeksiyon: Kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan rezene çayı, enfeksiyon ve ateşli hastalıklara karşı etkilidir. Bu tür hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

  Kolik: Çocuklarda ve bebeklerde görülen kolik tedavisi için rezene çayı faydalı olur. Koliğin belirtilerini hafifletici etkiye sahiptir. Bebekler için 1 çay kaşığının 1/3'ü kullanılmalıdır.

  Kilo kaybı: Yağ yakımını hızlandırıcı ve idrar söktürücü etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olan rezene çayı vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar.

  Kanser: Kanserle mücadeleye yardımcı olan rezene çayı, henüz başlangıç aşamasında olan kanserli hücreler için etkili bir yaklaşımdır. Kuvvetli antioksidan özelliği sayesinde kanserle mücadele oranını arttırır.

  Kolesterol: Rezene çayı kolesterolün dengede kalması için kullanılabilir. Kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Felç ve kalp krizi gibi hastalıklara karşı korur.

  Astım: Astım ve bronşit gibi üst solunum yoluna bağlı gelişen hastalıklara karşı kullanılabilecek özel bitki çaylarından biridir. Gün içinde 1 fincan rezene çayı tüketmek bronşların açılmasına yardımcı olur.

  Sinir sistemi: Sakinleştirici etkisiyle rahatlama ve gevşemeyi sağlayan rezene çayı, günün yorgunluğunu atmak için akşam bir fincan içilebilir.

  Antibiyotik etkisi: Doğal antibiyotik etki sağlayan rezene ç]]> Rezene Otu https://www.rezene.gen.tr/rezene-otu.html Mon, 12 Nov 2018 18:39:30 +0000 Rezene Otu, Boyu iki metreye kadar uzayabilen, maydanozgiller familyasından, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitkidir. Anavatanı yakın doğu ve Akdenizdir. Daha çok Akdeniz ikliminde kurak ve kayalık yerlerde yeti Rezene Otu, Boyu iki metreye kadar uzayabilen, maydanozgiller familyasından, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitkidir. Anavatanı yakın doğu ve Akdenizdir. Daha çok Akdeniz ikliminde kurak ve kayalık yerlerde yetişir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirmek mümkündür. Rezene Otu eskilerden beri sebze ve salata olarak kullanılır. Rezene otu fazla nemli olmayan topraklarda yetişir. Görüntü olarak dereotuna benzemektedir ama yararları dereotundan çok farklıdır. Uzun bir ömre sahiptir ve yıl boyunca bulunabilen bir bitki çeşitidir.

  Orta çağlarda manastırlardan günümüze kadar gelen ve hala kullanılmakta olan bir bitkidir. Dünyanın pek çok yerinde doğal olarak yetiştiriciliği yapılmakta olan bir bitkidir. Bitkiye ait yaprak ve soğanları yemeklerde kullanılabilir. Tohumları da Rezene çayını hazırlamak da kullanılmaktadır. İster çay olarak isterse yemeklerde tüketildiği zaman birçok rahatsızlıklardan ve hastalıklardan korur. Rezene otu çok faydalı ve etkili özelliklere sahiptir. 

  Rezene Otu Faydaları

  Kansızlığa iyi gelir, iştah açıcı bir etkiye sahiptir, göz rahatsızlığı olan hastalara da iyi gelen bir bitkidir. İnsan yorulduğunda Rezene otunu tükettiği zaman yorgunluğa iyi gelir ve vücudu rahatlatır. Sinirli insanlar tükettiği zaman sinirlerini yatıştırır. Boğaz ağrılarına iyi gelerek balgamı söktürür ve cinsel gücü arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Vücut ağrılarına iyi gelir, bayanlarda adet sancısını dindirir. Rezene otu yemeklerden sonra tüketildiği zaman sindirime yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır. Nefesi kokan kişiler tükettiği zaman nefes kokularına iyi gelir, böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. İdrar zorluğu çeken kişilerde idrar zorluğunu giderir.

  Rezene otunu kalp hastaları tükettiği zaman kalp hastalığına iyi gelir. Romatizma ve eklem ağrılarına da faydası vardır. Sütü olmayan anneler tükettiği zaman süt artırıcı özelliğine de sahiptir. Öksürüğe ve bronşite de iyi gelir. Mide rahatsızlığı ve bağırsak şikayetleri olanlar tüketirse mide ve bağırsakları rahatlatır. Bu özelliğiyle gaz ağrısı çeken bebeklere çay olarak içirilirse sancılarına iyi gelir.

  ]]>
  Rezene Bitkisi https://www.rezene.gen.tr/rezene-bitkisi.html Tue, 13 Nov 2018 01:52:54 +0000 Rezene bitkisi, özellikle bebekler ve emziren bayanlarda gaz giderme özelliği amacıyla kullanılan rezene Akdeniz ikliminde yetişen tek nebat türüdür. Maydanozgiller familyasından 2 senelik tek nebat türüdür. Gövde yüksek o Rezene bitkisi, özellikle bebekler ve emziren bayanlarda gaz giderme özelliği amacıyla kullanılan rezene Akdeniz ikliminde yetişen tek nebat türüdür. Maydanozgiller familyasından 2 senelik tek nebat türüdür. Gövde yüksek olarak yükselmektedir. Gövde üstünden çok fazla sık sık çatallar çıkar. Rezene bitkisi 2 metre civarı uzayabilir. Bitkinin çiçekleri altın sarısı rengine sahiptir. Bitki ekildikten 2 sene sonraki güzde olgunlaşıp yarılan tohumları toplanmaya başlanır ve kabukları tarak yardımıyla temizlenir. Doğruca güneş almadan kurutulur. Bileşeninde nişasta, tanen, uçucu yağlar ve yapışkan nebat sıvısıyla şeker bulunmaktadır. 

Reze Bitkisi Yararları Nelerdir 

Rezene nebatı, B vitamini ve C vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum mineralleri içerdiği için vücudu güçlendirmek üzere kullanılabilir. C vitamini immun sistemi güçlenmesi ve kemik yapısının dayanıklı olmasında etkili durumda olan, antioksidan özelliği olan vitamindir. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, hazm zorluğunda, bağırsak parazitlerinde, göz hastalıklarında iyileştirme üzere kullanılmaktadır. Rezene nebatı ile yapılan çayın, regl döngülerini düzene soktuğunu ve regl çağı sancılarını hafiflettiği belirlenmiştir. Dismenore hastalığı bulunanların bulantı, öğürme ve baş ağrısı benzeri şikayetlerini hafifletmek üzerede kullanılmıştır. Rezene bitkisi öğünlerin sonrasında 4 tane rezene tohumu tüketmek nefesin tazelenmesini ve ağız kokusunun giderilmesini sağlar. Bununla birlikte rezene çayıyla ıslatılan pamukla gözlerinizi silerseniz; gözün dezenfekte edilmesini sağlamış olursunuz. Rezene bitkisi emziren bayanlar kendilerindeki ve bebeklerindeki gaz şikayetlerini azaltması nedeniyle zaman zaman kullanabilirler. Antioksidan özelliği yardımıyla toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına destekçi olabilir. Bununla birlikte vücudu ödemden de kurtarır. Kullanan kişilerce diş ve kemik ağrılarının hafifletilmesini sağladığı söylenmiştir. 

Rezene Bitkisi Kullanımı 

Genellikle çay olarak tüketilmektedir. Bununla birlikte tohumları çiğnenerek de tüketilebilir. Bu şekilde kullanıldığında soluğu tazelenmektedir. Bitkisel çay olarak tüketileceği vakit demlemek gereklidir. Bunun amacıyla 1 fincan suya 1 kaşık rezene tohumu atılır. Suyun kaynamasından ardından fincana alın ve 10 dk olarak demlenmesi amacıyla bekleyin. Sonrasında tanelerini ayırın ve suyunu ılık tüketin. Tat verme için içine limon ya da bal ekleyebilirsiniz. 

Rezene Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir 

Öğünlerle birlikte tüketilen rezene tohumları normal miktarlarda ise emniyetli olarak onay edilir. Bu pozisyonda tüketildiğinde hemen yan tesir görülmemektedir ama rezene çayı, yağı ya da ekstresi kullanılacaksa kesinlikle öncelikle uzmana danışmak gereklidir. Çok miktarda tüketimlerinde ise mide bulantısı ve midede ağrıya neden verebilir.
]]>
Taze Rezene https://www.rezene.gen.tr/taze-rezene.html Tue, 13 Nov 2018 11:02:59 +0000 Taze rezene, Rezene eski çağlardan bu yana bir çok faydası nedeniyle tüketilmiştir. Rezene içerisinde bulunan potasyum, sodyum, kalsiyum,fosfor ve magnezyum başta olmak üzere bir çok madde ve element bakımından zengin bir bitk Taze rezene, Rezene eski çağlardan bu yana bir çok faydası nedeniyle tüketilmiştir. Rezene içerisinde bulunan potasyum, sodyum, kalsiyum,
fosfor ve magnezyum başta olmak üzere bir çok madde ve element bakımından zengin bir bitkidir. İçeriğinde bulunan A ve C vitamini Nedeniyle ülkemizde çok sıkça taze rezene ve rezene bitkisinin tohumlarından elde edilen rezene çayı kullanılmaktadır. Yaprakları ve tohumları ile çay yapılırken taze rezene bitkisi ile çok güzel zeytinyağlı yemekler hazırlanır. Taze rezene bitkisi her mevsim bulunamadığından dolayı kurutarak yılın bütün aylarında tüketmek mümkündür.

Taze rezene faydaları, Solunum yolu problemleri olan hastalar için taze rezene nefes açıcı özelliğe sahiptir. Taze rezene çok iyi bir antioksidan özelliği bulunur, Balgam söktürücü özelliği bulunur. Taze rezene bağırsakları çalıştırıcı ve gaz giderici özellikleri vardır. Bakterilerden kaynaklanan her türlü hastalığa iyi gelir. Ciddi bir serbest radikal düşmanıdır. Bu yüzden genel anlamda bütün vücuda ciddi faydaları vardır. Saç sağlığına iyi gelir, Taze rezene tüketildiğinde saçlar daha sağlıklı olur. Taze rezene tüketen kişinin tırnakları daha sağlıklı, daha güçlü ve daha parlak olur. Göz hastalıklarına iyi gelir. Bunların yanı sıra taze rezenin faydaları şöyledir,
 • Bünyeyi kuvvetlendirir, Taze rezene ve rezene Antik Yunanda gücün ve uzun ömrün sembolü olarak kullanılırdı. Çünkü rezene içerdiği çok kuvvetli antioksidan özelliği sayesinde bünyede bulunan bir çok hastalığa neden olan virüslerin en büyük düşmanıdır. Vücutta bulunan virüs parazit ve serbest redikaller ile etkili bir şekilde vücuttan atarak güçlü, sağlıklı ve uzun ömürlü bir bünyeye sahip olmanızı sağlamaktadır. Taze rezene antioksidan özelliği nedeni ile çok ciddi hastalıkları önleme ve tedavi etme özelliği barındırır. 
 • Sindirim sistemi, Taze rezene içerisinde hatırı sayılır miktarda diyet lifi içermektedir ve bu liflerin en önemli özelliği sindirim sistemine çok faydalı olmasıdır. Enerji reaksiyonunu mümkün kılarak gıdaların hızlı bir şekilde bölünmelerini sağlar ve vücutta sindirimini kolaylaştırır. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır. 
 • Gaz giderici, Rezene içerisinde bulunan uçucu maddeler vücutta gaz giderme işlemi için çok önemli rol oynamaktadır. Rezene kişide oluşan gaz problemini giderdiği gibi emziren annelerinin sütleriyle birlikte bebeklere geçerek bebeklerinde gaz problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 
 • Kolesterol, Rezene içerdiği zengin lifler yardımıyla kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı olur. Kolesterole iyi gelen taze rezene bunu başararak kalp ve damar sağlığını korur. Kalp krizi, felç ile birlikte inme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kalp hızı ve kan basıncını düzenleyerek insanların gün boyunca yaşadıkları olaylar karşısında meydana gelen gerilimler ve kan basıncını düzenler. Kalp hızının sağlıklı seviyede tutmasına sağlıklı olur.
]]>
Rezene Tohumu https://www.rezene.gen.tr/rezene-tohumu.html Tue, 13 Nov 2018 18:08:54 +0000 Rezene tohumu, rezene magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum gibi bir çok mineral açısından zengin içeriğe sahip bir bitkidir. Bunun dışında A ve C vitamini bakımından da çok iyi bir kaynaktır. Yılın her döneminde kulla Rezene tohumu, rezene magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum gibi bir çok mineral açısından zengin içeriğe sahip bir bitkidir. Bunun dışında A ve C vitamini bakımından da çok iyi bir kaynaktır. Yılın her döneminde kullanılabilen rezene, kurutularak saklanabilir. Mutfaklarımızda sık bir şekilde kullanılan reçine tıp camiasında da tedavi amaçlı kullanılabilen çok büyük faydalara sahip ve etkili bir bitkidir. Sağlık konusunda ki faydaları çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Rezene tohumunun faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Sağlık için gerekli olan faydalı mineraller ve vitaminler açısından hazine niteliğindedir. Tohumları sağlık açısında şifa kaynağı olduğu gibi, yaprak ve tohumları ayrıca çay olarak ta yaygın bir şekilde tüketilmektedir.  

Rezene tohumu faydaları: Rezene tohumunun faydaları gerçekten saymakla bitmeyecek kadar fazla. Öncelikle, mükemmel bir antioksidan özelliğe sahiptir. Çok güçlü bir mikrop etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi sayesinde insan vücudunu serbest radikallere karşı adeta koruyucu bir kalkan görevi üstlenir. Son yıllarda daha da yaygın olarak görülmeye başlayan kanser hastalığı da dahil olmak üzere bir çok hastalığa karşı vücudumuzu koruma altına alır. Bunun yanında bir çok hastalığı tedavi etme özelliğiyle bilinir. Cilt hastalıkları ve sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Ciltte meydana gelen ve gelebilecek olan enfeksiyonlara karşı iyileştirici bir etkiye sahiptir. Egzama, mantar, sedef, akne ve sivilce gibi cilt hastalıklarında etkili bir biçimde mücadele ederek tedavi eder. Sindirim sistemini düzenleyen, aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan bir deva kaynağıdır. Doğal bir antibiyotik olan rezene tohumu vücudu içten ve dıştan koruma altına alabilecek kadar güçlüdür. Metabolizmayı ve savunma sistemini güçlendirir. Göz içinde çok faydalı olan rezene tohumu, gözü güçlendirir ve görme kabiliyetini arttırır. Kalp ve damar sağlığı için adeta bir şifa kaynağı olan rezene tohumu kanı zararlı maddelerden ve mikroplardan arındırır. Damar tıkanıklığını önleyici bir etkiye sahiptir. Kan akışını hızlandırır ve vücuda dinçlik hissi verir. Direkt ve dolaylı yollar ile kalp sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Kalp fonksiyonları rezene tohumu sayesinde daha aktif olarak çalışır. Rezene tohumunun kaynatılması ile yapılan kür ve ilaçlar yukarıda da bahsedilmiş olan bir çok rahatsızlığa şifa olmaktadır. 

Rezene tohumu kullanımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar: Rezene tohumu insan sağlığı açısından her ne kadar vazgeçilmez bir ürün olsa da, bazı istisnai ve özel durumlarda yan etkilere maruz kalmak mümkündür. Bu sebeple kullananların çok dikkatli olması gereklidir. Özellikle gebelik döneminde olan bayanların rezene tohumu kullanmaması tavsiye edilir. Çünkü ana rahminde bazı olumsuzluklara yol açabileceği düşünülmüştür. Alerjik hastalıklara yatkınlığı olanlar içinde risk kaynağı olabilir. Çünkü içerdiği güçlü mineral ve vitaminler alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Epilepsi hastaları içinde kullanılması uygun görülmez. Çok güçlü bir uyaran olan rezene, bu hastalarda ters bir tepkiye yol açabilir. Bazı bünyelerde rezenenin deri iltihaplarına, kabarcıklar ve diğer deri hastalıklarına yol açabileceği düşünülmektedir. Rezene tohumunun faydalarını göz önünde bulundurarak aşırı tüketim yapılması çok yanlıştır. Kanser tedavisi gören kadın ya da erkeklerde rezene ile birlikte tohumunu tüketilmemelidir.
]]>
Rezenenin Faydaları https://www.rezene.gen.tr/rezenenin-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 19:14:38 +0000 Rezene faydaları, rezene bir bitkidir. Sağlığa çok faydası vardır. Rezene çay olarak tüketilir. Rezene bitkisinin tohumundan rezene çayı elde edilir. Rezene A ve C vitamini yönünden çok zengindir. Her mevsim rezene çayı bulmak Rezene faydaları, rezene bir bitkidir. Sağlığa çok faydası vardır. Rezene çay olarak tüketilir. Rezene bitkisinin tohumundan rezene çayı elde edilir. Rezene A ve C vitamini yönünden çok zengindir. Her mevsim rezene çayı bulmak mümkündür. Rezene tıpta da kullanılır. Solunum yolu problemi olan kişiler için nefes açıcı özelliği vardır. Rezene saçtan ayağa kadar bir çok hastalığa iyi gelir. Vücut için önemli bir bitkidir. Gaz giderir, balgam söktürür, bağırsakları çalıştırır. Gözler için rezene tohumu çok önemlidir. Bakterilerin oluşturduğu hastalılara rezene çok iyi gelmektedir. Vücuda çok yararı vardır. Rezene büyük bir antioksidandır. Çok ciddi olan hastalıkları bile önlemeye yardımcı olur. Enfeksiyonlara kaşı doğal bir antibiyotiktir. Vücutta bulunan parazitleri, virüsleri vücuttan atar ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmaya yardımcı olur. Rezene bünyeyi kuvvetlendirir. Rezene lif içerir ve bu lifler sindirim sitemine çok faydalıdır. Bağırsak hastalıklarına çok iyi gelir. Kısaca sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bir çok kanser başlangıcında kullanılan rezene kanseri tedavi eder. Rezene tohumları çok kuvvetli bir antioksidandır. Kalp ve damar hastalığını korur, kolesterole iyi gelir. kalp krizi ve felci önler. Rezene gazı giderir. Kırmızı kan hücrelerini çoğaltan çok nadir bitkilerden biriside rezenedir. Rezene tohumu cilt sağlığı içinde önemli bir yere sahiptir. Ucuz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak rezene ile mümkündür. İçerisinde bulunan demir, çinko, potasyum, selenyum, C vitamini, A vitamini, E vitamini cildi koruyan en önemli vitamin ve mineraldir. Sivilce ve siyah noktalar için en doğal çözümlerden birisidir. Deride bulunan enfeksiyon ve iltihaplanmaları da ortadan kaldırır. 

Rezene, genellikle çay olarak tüketilen bir bitkidir. Yada rezenenin tohumları çiğnenerek tüketilir. çiğnenerek tüketildiğinde nefesi tazeler. Çay olarak tüketildiğinde rezene ayını doğru demlemek gerekir Rezene çayını kullanırken tat vermek amacı ile bal veya limon kullanılabilir. Rezenenin yan etkileri, normal miktarda kullanılması sonucu bir yan etkisi yoktur. Fakat fazla tüketildiğinde mide bulantısı, mide ağrısına neden olabilir. Kusma, nefes almada sorun, kalpte çarpıntısı gibi sorunlara da yol açabilir. 

Rezene faydaları
 • Rezene midede oluşabilecek hastalıkları önler. Sindirim sistemi için çok faydalıdır.
 • Rezene idrar söktürücüdür.
 • Hipertansiyona iyi gelir.
 • Sakinleştirici bir özelliği vardır.
 • Emziren annelerin sütünü arttırır.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucudur. 
 • Rezene çayı sinir sistemi için faydalıdır.
 • Fazla kilolardan kurtulmak için yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kemik sağlığını korur ve akciğeri temizler.
 • Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
 • Safra üretimine yardımcı olur.
 • Diş ağrılarını aza indirir.
 • Öksürüğe iyi gelir. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İştahı bastırır.
 • Kolik tedavisinde rezene çayı tüketilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/ibrahim-saracoglu-rezene-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 02:04:17 +0000 İbrahim Saraçoğlu Rezene Çayı:  Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen 2 veya çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Rezene kayalık ve kurak yerlerde yetişebilen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olarak bilinir. İbrahim Saraçoğlu Rezene Çayı:  Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen 2 veya çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Rezene kayalık ve kurak yerlerde yetişebilen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olarak bilinir. Rezenenin tohumları protein ve yağ açısından zengin içeriğe sahip dir. Meyveleri silindir şeklinde, 11 milimetre boylarında ve 4 milimetre kalınlığa kadardır. İlaç olarak tohumları ve kökü kullanılmaktadır. Rezene az miktar kullanımında rahatlatıcı etki gösterirken miktarı arttırdıkça uyku verir. Türkiye'nin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yabani olarak yetişmekte olan bitki, Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirmek mümkün olmaktadır. Türkiye’de yetişen tatlı rezene de ayrıca dünyanın en kaliteli türlerinden bir tanesidir. 
 • Rezene, mide ve bağırsak gazlarını azaltmakta ve özellikle gaz sancısı çeken bebeklere çay olarak içirildiğinde gaz ağrılarını azaltmakta ve rahatlatıcı etki göstermektedir.
 • Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere fayda sağlamakta,
 • Bronşitte ve öksürük nöbetlerinde rahatlatıcı etkisi bulunmakta,
 • Rezene, iştah açıcı ve gözlere iyi gelmektedir.
 • Kansızlığı gidererek, vücudu rahatlatmakta ve cinsel gücü arttırmaktadır.
 • Sinirleri yatıştırır, balgam söktürür, yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirmektedir.
 • Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir,
 • Sindirime yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır.
 • Kötü nefes kokusu için tohumları çiğnenmelidir.
 • Böbreklerin fonksiyonunu geliştirici özelliğe sahiptir.
 • İdrar söktürücü özelliği ile idrar zorluğunu giderir.
 • Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmaca da faydalıdır.
 • Sodyum ve potasyum bakımından zengin olduğu için vücut sıvılarının dengelenmesinde faydalıdır..
İbrahim Saraçoğlu Rezene Çayı: Rezene hamilelik ve emzirme döneminde ve küçük çocuklarda yalnızca çay olarak kullanılmalıdır. Rezene çayı dışındaki rezene ilaç veya hap olarak kullanılmamalıdır. Rezene bitkisinin meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezene den baharat elde edilir. Yeni doğum yapan annelerin  sütlerini arttırmak ve ve bebeğin daha sakin ve gaz problemi yaşamadan uyuyabilmesi için İbrahim Saraçoğlu Rezene çayı tarifi ise şöyledir; 
1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılarak yaklaşık olarak 10–15 dakika kadar demlen melidir.  Daha sonra annenin ılık olarak tüketmesi tavsiye edilir. Fakat fazla tüketilmemesi önerilir. Diğer rahatsızlıklar için ise aynı şekilde demlenerek içilir. 
]]>
Naneli Rezene Çayının Faydaları https://www.rezene.gen.tr/naneli-rezene-cayinin-faydalari.html Wed, 14 Nov 2018 21:14:41 +0000 Naneli rezene çayının faydaları: Naneli rezene insan vücudunda bir çok faydaya sahiptir. Özellikle kış aylarında sıcak sıcak içilmesi bedenin rahatlamasını sağlamaktadır. Naneli rezene çayı hem ferahlatıcı hemde lezzetli b Naneli rezene çayının faydaları: Naneli rezene insan vücudunda bir çok faydaya sahiptir. Özellikle kış aylarında sıcak sıcak içilmesi bedenin rahatlamasını sağlamaktadır. Naneli rezene çayı hem ferahlatıcı hemde lezzetli bir çaydır. Birçok hastalığın iyileşmesine oluşmamış hastalıkların ise riskini azaltan bir etkiye sahiptir. Bitki çaylarının faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ama abartmayıp dozunda içmek daha faydalı olacaktır. evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir çay olan naneli rezene çayı arkadaş oturmalarında çeşitli ikramlarla tüketerek hem sağlık hemde arkadaşlarınızla güzel anlar geçirebilirsiniz.

Naneli rezene çayının faydaları arasında yer alanlar:
 • Kişide mide kasılmalarını engeller şayet kişide mide kasılmaları var ise bir daha oluşmamasına fayda sağlamaktadır.
 • Midede bulunan safra üretimine yardımcı olmaktadır.
 • Kişi vücudunda bulunan toksinlerin atılmasına fayda sağlar.
 • Vücutta bulunan fazla suyun atılmasında etkili bir rol oynamaktadır.
 • Bebek emziren anneler için anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Kişide sindirim sistemini düzenler, bağırsakların çalışmasına fayda sağlar.
 • Naneli rezene çayı diş ağrılarını hafifletme etkisine sahiptir.
 • Libidoyu arttırdığı söylenmektedir.
 • Kişide göz sağlığını geliştirir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kişinin gözleri sağlık kazanır.
 • Kişide bulunan yüksek tansiyonun düşmesinde fayda sağlayıcı bir etkiye sahiptir.
 • Midede şişkinliği önler ve mide gazının atılmasına fayda sağlamaktadır.
 • Kişide soğuk algınlıkları nedeni ile oluşan öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kadınlarda rahim kasılmalarını önler ve adet dönemindeki problemlerin hafiflemesini sağlar.
 • Fazla kilo problemi olan kişilerin günlük 1 bardak içmeleri tavsiye edilir. Kilo vermeyi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.
 • Kolik hastası olan kişilerin tedavisinde de naneli rezene çayı kullanılmaktadır.
 • Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan naneli rezene çayı bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kişide bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve direnç kazanmasında etkilidir.
]]>
Kuru Rezene https://www.rezene.gen.tr/kuru-rezene.html Wed, 14 Nov 2018 23:43:02 +0000 Kuru rezene, Rezene maydanozgiller ailesinden olan koyu yeşil gövdeli uzun boylu hoş kokulu çok faydalı bir bitkidir. Rezene bitkisi çok dallı ve ince yapraklıdır. Çiçekleri bitkinin uç kısmında şemsiye şeklindedir. Tohumları Kuru rezene, Rezene maydanozgiller ailesinden olan koyu yeşil gövdeli uzun boylu hoş kokulu çok faydalı bir bitkidir. Rezene bitkisi çok dallı ve ince yapraklıdır. Çiçekleri bitkinin uç kısmında şemsiye şeklindedir. Tohumları oval şeklinde olan bitkinin tohum kısımdan kuru rezene elde edilir. Uzun ömürlü olan rezene bitkisi tüm yıl boyunca kullanılmak için tohum kısımları kurtularak saklanır. Kuru rezene aktarlarda ve marketlerde kolaylıkla bulunabilir. Tat bakımından dere otuna benzeyen kuru rezene, Pakistan ve Hint mutfağı başta olmak üzere pek çok ülke mutfağında baharat olarak yaygın olarak kullanılır. Kuru rezeneden özellikle çay demlenerek tüketilir. Kuru rezenenin faydalarından yararlanmak için en iyi demleme termos kullanılarak yapılır. 1 yemek kaşığı kuru rezeneyi termosa koyun ve üzerine 1 litreye yakın kaynar su ilave edin ve hazır olan rezene çayını yemeklerden önce günde 3 kez içilebilir. Hoş kokusu tadı ve faydalı özelliklerinden dolayı yemeklerde kullanıldığı gibi, alternatif tıp ve geleneksel tıp olarak ta kullanılmaktadır. 

Kuru rezene faydaları, Kuru rezene ile hazırlanan rezene çayları geleneksel olarak, hazımsızlık, sindirim sorunları, mide krampları, ateş ve bebeklerde kolik tedavisinde kullanılır. Kuru rezene tohumlarının özellikle mineral bakımından zengin olması nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve halsizliğe karşı kullanılabilir. Bunun dışında kuru rezene faydaları şöyle sıralanabilir, 
 • Mide krampları, Sindirim rahatsızlıkları ile birlikte oluşan mide kramplarına karşı rezene çayı içilebilir. Kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra gaz sancısı hazımsızlık ve ishale karşı tüketilebilir. 
 • Adet sancısı, Kuru rezenenin spazmları azaltan özelliği ile, kasılmalar nedeniyle meydana gelen adet sancılarını hafifletmek için kullanılır. Ayrıca bunun yanı sıra adet öncesi oluşan gerginliği almak içinde rezene çayı içilmesi tavsiye edilir.
 • Enfeksiyonlar, İçeriğinde bulunan güçlü antioksidan, potasyum, kalsiyum  ve diğer mineraller sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır ve ateşi düşürücü etkisi bulunur. 
 • Kolik, Bebeklerde ve çocuklarda kolik tedavisi için yaygın olarak kullanılan rezene çayı kolik belirtilerini azaltarak bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. 
 • Anne sütü, Kuru rezene çayının anne sütünü artırma ve anne sütünden bebeğe geçip bebeğin gaz sancısını giderip rahatlatıcı etkisi olduğuyla ilgili geleneksel bir görüş vardır. Bu araştırmalar ile kanıtlanmış bir şey değildir. 
]]>
Rezene Çayının Zararları https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayinin-zararlari.html Thu, 15 Nov 2018 02:07:06 +0000 Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezenenin tohumlarının ezilerek kaynar su ile demlenmesi sonucu ortaya çıkan bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan ülkelerinde yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezenenin tohumlarının ezilerek kaynar su ile demlenmesi sonucu ortaya çıkan bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan ülkelerinde yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Rezenenin içinde bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi besin değerlerini yüksek oranda taşımaktır. Rezene taze olarak tüketileceği gibi kurutularak da tüketilir. Üstelik yılın her mevsiminde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda vücuda ciddi anlamda zarar verebilir. Bu nedenle rezene tüketimi bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Rezene oldukça yüksek oranda vitamin ve farklı mineraller taşıdığı için farklı hastalıklardan dolayı ilaç kullanan kişiler rezene çayının ve farklı çeşitlerini kullanırken dikkat edilmeli ve mutlaka bir doktora danışılması gerekir. 

Rezene çayının zararları nelerdir
 • Rezene çayının tüketmek cilt döküntülerine ve kızarıklık larına yol açar. 
 • Rezene tüketiminin aşırıya kaçılması durumunda baş ağrısına, mide bulantısına, kusma ve titreme gibi şikayetlere yol açar.
 • Özellikle epilepsi hastalarında rezenenin hiçbir çeşidi tavsiye edilmemelidir. Rezene çayının uyarıcı etkisi epilepsi hastalarında ters tepkiye neden olur. 
 • Kişilerde bazı sebeplere bağlı olarak cilt iltihabı, ciltte kabartı ve ciltte oluşan benzeri rahatsızlıkları olan kişiler rezene çayı tüketiminden kaçınılmalıdır. 
 • Rezene çayının emzirme döneminde süt arttırıcı etkisi olduğu düşünen uzmanlar vardır. Ancak olası yan etkileri için mutlaka uzman bir doktora danışılmadan kullanılmaması tavsiye olunur 
 • Rezene çayının DNA ya zarar verdiği düşünmektedir.
 • Raham kanseri ve meme kanseri ile mücadele eden kadınların ve her hangi bir kanser türüyle savaşan kişiler tarafından rezene ve rezene çayı tüketimi yapmaması gerekenler unsurlar arasında yer alır. 
]]>
Milupa Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/milupa-rezene-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 15:55:22 +0000 Milupa rezene çayı, rezene bitkisinin doğal aroması ve özlerinden oluşmaktadır. Milupa rezene çayı bebeklerde gaz sancısını giderir ve koliği olan bebeklerde sakinleşme, rahatlama sağlamaktadır. Beslenme sonrasında veya Milupa rezene çayı, rezene bitkisinin doğal aroması ve özlerinden oluşmaktadır. Milupa rezene çayı bebeklerde gaz sancısını giderir ve koliği olan bebeklerde sakinleşme, rahatlama sağlamaktadır. Beslenme sonrasında veya beslenme aralarında bebeğinize doktorunuza danışarak rezene çayını verebilirsiniz. Rezene bitkisinin doğal özelliği gereği sancı giderici ve sakinleştirici özelliği vardır. Sıvı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılar. Milupa rezene çayı 6 aydan büyük bebekler aynı zamanda küçük çocuklar ve yetişkinler için de kullanılabilen doğal rezene özleri içeren granül bitki çayıdır.

Milupa rezene çayı nasıl demlenir;

Bir çay bardağı suyu ocakta 1-2 dakika kaynatın. İçine bir tatlı kaşığı milupa rezene çayı ekleyerek 5-10 dakika bekleyerek demleyin. Ilık hale geldiğinde bir çay bardağı rezene çayını süzüp, bebeğinize bir çay kaşığı yardımı ile içirebilirsiniz. Kendinizde rezene çayını içebilirsiniz, çay anne sütü ile bebeğinize geçecektir. Aynı şekilde bebeğinizin gaz sancısını dindirecek ve sakinleşmesini sağlayacaktır. Şeker ilave edilmesine gerek yoktur. Beslenme aralarında daha az miktarlarda hazırlanmalı ve isteğe bağlı olarak günde 100 ml'ye kadar kullanılabilir.

Milupa rezene çayı kutusu açıldıktan sonra 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Kuru yerlerde saklanmalıdır, nemli ortamlarda saklamamalısınız. Ayrıca hazırlanan çayın iki saat içerisinde tüketilmesi önerilir.

6 aylıktan önce rezene çayı bebeklere önerilmemektedir. 6 aydan sonrada bebeğinize rezene çayı vermeden önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Bebek sadece mama ile besleniyorsa, anne sütü almıyorsa, biberon ile beslenme sırasında hava da yutuyor olabilir, biberon akış hızı çok yavaş veya çok hızlı olabilir. Bazı bebekler ilk aylarda laktozu sindiremezler. Bu durum bebeğinizde gaz sancısı ve karın ağrısı çekmesine neden olur, bunun için milupa rezene çayı içirilebilir.
]]>
Rezene Yemeği https://www.rezene.gen.tr/rezene-yemegi.html Thu, 15 Nov 2018 16:17:59 +0000 Rezene Yemeği, maydanozgiller ailesinden olan, 2 metreye kadar boy atabilen çok yıllıklı bir otsu olan rezene bitkisinin anavatanı Güney Avrupa olsa da ülkemizde kurak topraklarda ve Ege ile Akdeniz bölgelerinde yetişebilmektedir. Ho Rezene Yemeği, maydanozgiller ailesinden olan, 2 metreye kadar boy atabilen çok yıllıklı bir otsu olan rezene bitkisinin anavatanı Güney Avrupa olsa da ülkemizde kurak topraklarda ve Ege ile Akdeniz bölgelerinde yetişebilmektedir. Hoş kokulu gri-açık yeşil renkte olan rezenenin yaprakları ince uzun olur ve sonbaharda bronz bir hale gelir. küçük sarı çiçekleri yaz aylarında açar ve şemsiye görüntüsü verir.

Rezene bitkisinin tohumları nişasta, şeker, tanen, sabit ve uçucu yağlar içermektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan rezene bitkisi iştah açıcıdır. Bebeklerde ve yetişkinlerde mide ve bağırsaktaki gazı söktürme özelliği olan bitkinin öksürüğü azaltma ve yeni doğum yapan kadınlarda sütü artırıcı oluşu da gözlenmiştir. Ülkemizde genellikle çay olarak tüketilen rezene bitkisinin yemeği de yapılmaktadır.

Rezene Yemeği İçin Malzemeler
 • 3 adet soğanlı rezene 
 • 1 adet kuru soğan
 • 5 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyu
Rezene Yemeği Yapılışı

Hazırlamış olduğumuz rezene soğanını küp küp doğrayıp bol suyla güzelce yıkıyoruz. Yemeklik şeklinde doğranmış soğanı ve sarımsakları zeytinyağında biraz kızarttıktan sonra küp küp doğranmış rezene bitkimizi ilave ediyoruz. Biraz daha karıştırarak kızarttıktan sonra şekerimizi tuzumuzu ilave edip üstünü geçmeyecek şekilde suyumuzu ilave ettikten sonra limon suyumuzu da yemeğe koyup orta ateşte rezeneler yumuşayıncaya kadar pişmeye bırakıyoruz. Rezeneler piştikten sonra ocağımızı kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Ilık hale gelen yemeğimizi servis edebiliriz. Afiyet ve şifa olsun.
]]>
Rezene Yağı https://www.rezene.gen.tr/rezene-yagi.html Fri, 16 Nov 2018 08:31:41 +0000 Rezene yağı, Rezene maydanozgiller grubundan olup anayurdu güney Avrupa olan bu bitki, 2 buçuk metreye kadar uzayabilen boyu ile dayanıklı olan ve iki yıllık bir bitki türüdür. Yaprakları ipliksi biçimde parçalı, çiçe Rezene yağı, Rezene maydanozgiller grubundan olup anayurdu güney Avrupa olan bu bitki, 2 buçuk metreye kadar uzayabilen boyu ile dayanıklı olan ve iki yıllık bir bitki türüdür. Yaprakları ipliksi biçimde parçalı, çiçekleri sarı, meyveleri 5-10 mm arasında boya sahip ve gövde 3,5 mm kalınlığındadır. Tatlımsı bir tada sahip ve yakıcıdır. Rezene bitkisinin yaprakları ve meyveleri ezilirse anason gibi kokar. Olgunlaşan meyveler baharat olarak kullanılmaktadır.Rezene bitkisi ülkemizde dağlık kısımlarda kendiliğinden doğal olarak yetişir. Bu bitkinin sağlık açısından faydası vardır. Rezene kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum ve magnezyum başta olmak üzere birçok mineral ve element  açısından zengindir. Bunun yanında A ve C vitaminlerini de içerir. Rezene bitkisi uçucu yağ bakımından zengindir; metilkavikollar, flavonlar, fenchon, anethol ve cumarinler barındırır. Bitkinin tohumunda bol miktarda depolanan etken maddeler, bir kısım hastalıklar iyi gelmektedir. Rezene bitkisinden elde edilen rezene yağı da oldukça faydalıdır.

Rezene yağı faydaları:

 • Rezene yağının iştah açıcı etkisi vardır.
 • Bağırsaklarda oluşan hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Bronşit rahatsızlığına ve oluşmakta olan öksürüğün söktürülmesine yardımcı olur.
 • Çocukları emzirme periyodunda annede sütü arttırıcı etkisi vardır.
 • Cildin korunmasını ve temizlenmesini sağlar.
 • Kişilerde oluşmakta olan ağız kokularının giderilmesinde kullanılır. 
 • Sindirim rahatsızlıklarında etkilidir ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Kanda oluşan iltihapları giderir.
 • Rezene yağının kullanımında balgam söktürücü etki vardır.
 • Çocuklarda sıkça karşılaşılan karın ağrılarına iyi gelir.
 • Kramp oluşan bölgelere masaj olarak uygulanmasında kramp gidericidir.
Rezene yağını kullananlarda yan etkisine pek rastlanmamıştır. Rezene yağının mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olan kişilerin kullanması önerilmemektedir.
]]>
Rezene Çayı Hazırlanışı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-hazirlanisi.html Sat, 17 Nov 2018 08:30:50 +0000 Rezene Çayı Hazırlanışı; Bu harika bitkisel ilaç sindirim sorunlarını tedavi etmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Rezene çayı sağlık açısından adeta bir iksir gibi çok avantajları olan bir bitkidir. İnsanı Fer Rezene Çayı Hazırlanışı; Bu harika bitkisel ilaç sindirim sorunlarını tedavi etmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Rezene çayı sağlık açısından adeta bir iksir gibi çok avantajları olan bir bitkidir. İnsanı Ferahlatır, huzurlu ve dingin olmasını sağlar. Kısaca Rezene; yol kenarları boyunca ve meralarda bulunabilen bir bitkidir. Botanikteki adı Foeniculum vulgare olan bitkinin güzel, küçük ve çiçekleri sarıdır, yaprakları ise yeşil ve tüylüdür. Tohumları her yerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Rezene bitkisinin tohumlarından yapılan çayı C vitamini, birçok B vitaminleri ve potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli mineraller içerir. Rezene çayı ve bitkisel ilaç olarak uzun yıllardır kullanılmakta olup yararları çoktur.

Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu,
 • 1 adet taze portakal,
Rezene Çayı Hazırlanışı; İlk olarak sıcak suyumuzu hazırlayalım. Daha sonra hafifçe ezilmiş 1 tatlı kaşığı rezene tohumu üzerine kaynar su üzerine dökülerek kapatılır. 6 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Verdiği lezzeti artırmak için rezene çayınıza taze portakal (kabuklu) ekleyebilirsiniz. Ve sıcak bir şekilde afiyetle içiniz. Ayrıca Rezene bitkisinin gövde, kök ve yapraklarından da rezene çayı yapabilirsiniz. Rezene çayından tam anlamıyla yararlanmak için hava geçirmeyen bir kapta, serin ve kuru bir yerde saklayınız.
]]>
Rezene Anason https://www.rezene.gen.tr/rezene-anason.html Sat, 17 Nov 2018 11:04:01 +0000 Rezene anason, bir arada harmanlanmasıyla yapılan bir çaydır. Rezene anason harmanlandıktan sonra özellikle sindirim sisteminin probleminin çözümünde bir çok rahatsızlık için kullanılmaktadır. Rezene anason çayı sıklıkla g Rezene anason, bir arada harmanlanmasıyla yapılan bir çaydır. Rezene anason harmanlandıktan sonra özellikle sindirim sisteminin probleminin çözümünde bir çok rahatsızlık için kullanılmaktadır. Rezene anason çayı sıklıkla göğüs yumuşatıcı, mide gazlarının birikmesinin önleyici, ve hazmı kolaylaştırıcı etkileriyle bilinen bir çaydır. Bunun yanı sıra kalp çarpıntısı olanlara düzenli olarak rezene anason çayı tüketmeleri önerilir. Öksürük ve nefes darlığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerde rezene anason çayı çok etkilidir. Rezene anason çayını doğru ve abartısız tüketildiği takdirde pek çok faydası olan ilaç niteliğinde bir çaydır. Lakin bebeklere verilirken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Rezene anason çayı anne sütünden bebeğe geçebileceği gibi direk bebeğe verilmesi durumunda günde birkaç yudumdan fazla verilmemelidir. Rezene anason çayı tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eski dönemlerden günümüze gelen en önemli özelliği bağırsak kurtlarını temizlemesidir. Bu nedenle toplu yemek pişen yerlerde yemek yiyen herkesin tüketmesi gereken rezene anason çayıdır. 

Rezene anason çayı faydaları,
 • Sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasını sağlar ve bağırsakları çalıştırır, mide kramplarını azaltır,
 • Nefes darlığı ve öksürük gibi problemleri tedavisinde yardımcıdır. 
 • Kalp çarpıntılarını önleyerek kalp ritminin düzene girmesini sağlar.
 • Bebeklerin ve yetişkinlerin uyku problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bebeklerin sağlıklı kilo almaları yönünde etki sağlar. 
 • Midede meydana gelen ve rahatsızlık veren mide krampları gaz sancılarının vücuttan atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra isal giderici etkisi bulunmaktadır. 
 • Bağırsaklar içerisinde yer alan kurt ve bağırsak solucanlarının öldürerek vücut dan atılmasını sağlar.
 • Ağız kokusuna yol açan, ağız içerisinde oluşan mikropları antioksidan özelliğinden dolayı öldürerek ağız kokusuna iyi gelir. 
 • Beyin yorgunluğu stres ve sıkıntıyı azaltarak gevşemeyi ve gereksiz kaygıları unutturacak rahatlatıcı etkileri vardır.
 • Göğüslerin dik ve güzel durmasına yardımcı olur
Rezene anason çayı hazırlanışı, 1 tatlı kaşığı kadar rezene anason karışımını bir fincan içerisine koyun üzerini kapatacak kadar kaynar su ekleyin. 10 dakika kadar üzeri kapalı bir şekilde demlenmesi için bekleyin. Demleme süresi sonunda çayı süzerek içebilirsiniz. Damak tadınıza göre rezene anason çayını azaltıp yada çoğaltabilirsiniz. Ayrıca rezene anason çayınızı tatlandırmak için içerisine bal, limon, yada zencefil ilave edebilirsiniz. Rezene anason çayı aktarlarda ayrı ayrı satın alıp evde kendiniz karıştırıp kuru bir kavanozda ağzı bir kapalı şekilde serin ve ışık almayan bir ortamda muhafaza edebilir yada aktardan temin ederken sizin için karıştırmasını rica edebilirsiniz. Rezene anason çayını karıştırarak meydana gelen çay ile ilgili yapılmış bir bilimsel araştırma yoktur. Buna karşın yoğun ve aşırı tüketim sonucunda baş dönmesi, baş ağrıları ve ağza acı tat gelmesi gibi durumlar oluşmaktadır. Bunun dışında hamile ve emziren annelerin aşırı derecede rezene anason çayı tüketmesi zararlı etkiler doğurabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak gerekir. Rezene anason çayını anne sütünü artırmak için kullanırken öncelikle doktora danışmalı ve doktorun tavsiye edeceği miktarlarda düzenli ve kararında tüketmek gerekmektedir. 
]]>
Rezene Yetiştiriciliği https://www.rezene.gen.tr/rezene-yetistiriciligi.html Sat, 17 Nov 2018 23:52:47 +0000 Rezene Yetiştiriciliği, Rezene çok yıllık maydanozgiller ailesinden olan ılıman iklimi seven bir bitkidir. Rezene sarı renk çiçekleri bulunur. Rezene protein ve yağ bakımından zengindir. Ayrıca rezene sağlık bakımından çok Rezene Yetiştiriciliği, Rezene çok yıllık maydanozgiller ailesinden olan ılıman iklimi seven bir bitkidir. Rezene sarı renk çiçekleri bulunur. Rezene protein ve yağ bakımından zengindir. Ayrıca rezene sağlık bakımından çok faydalı bir bitkidir. Mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklarda çok etkilidir. Gaz söktürücü özelliği ile sindirime destek olmaktadır.

Rezene Yetiştiriciliği

Ekimi; Rezene yetiştiriciliğinde tohum veya fide olarak ekim yapılmaktadır. rezene bazı yerlerde kendiliğinden de yetişmektedir. Özellikle rezene bahçelerde yetiştirilirse çok daha verimli olur. İlk bahar aylarında ekim yapılmaktadır. Rezenenin çimlenme süresini daha az indirmek için dikim yapılmadan önce su da yada nemli bir bezde bekletilmesi uygun olacaktır. Rezene ekimi yapılmadan önce toprak çapalanarak havalandırılır. Rezene herhangi bir gübreye ihtiyaç duymaz. Rezene ekimi yapılırken rüzgarsız ve serin bir gün seçilmesi önemlidir. Ekimi yapılan rezeneye hemen can suyu verilmelidir.
Çimlenme süresi; Rezene yetiştiriciliğinde çimlenme önemlidir.Rezene ekimi yapıldıktan sonra her gün düzenli sulanmalı ve sulama hafif olmalıdır. Rezene çimlenmesi sırasında etrafında çıkan yabancı otlar temizlenmelidir. Rezenenin çimlenme süresi ise 10 gün olarak bilinmektedir.
Toprak ve iklim; Rezene toprak olarak kireçli zengin toprakları sever ayrıca rezene kumlu tınlı ve humuslu topraklardan da hoşlanır. Toprağı aşırı rutubetli olmamalıdır. Rezenenin meyveleri çok geç olgunlaştığın dan Ilıman iklimi sever sonbaharın uzun olduğu iklimlerde daha verimli olmaktadır.
Yetiştirme tekniği; Rezene direk olarak tarlaya ekildiği zaman çok daha verimli olmaktadır. Rezene tohum olarak sonbahar aylarında 60 cm aralıklar ile mibzerle ekilir. Fakat rezene ekimi çelik şeklinde ekilecekse o zaman ilkbaharda mart veya en geç mayıs ayına kadar 30 cm aralıklarla ekilir. Rezene yetiştiriciliğinde yabancı otlar ile mücadelede çimlenmeden önce Alşibur, Afalan ve Gesagart çimlenmeden sonrasında ise Tenoran kullanılmalıdır.
Gübreleme; Rezene gübrelemede mineral gübreleme yapılmalıdır. Mineral gübre olarak rezeneye 4-6-kg/da N, 4.5-7 kg/da P205 ve 8-10 kg K20 verilmelidir. Rezeneye asla ahır gübresi verilmesi önerilmemektedir. 
Hasat; Rezene hasadına gelince genellikle rezenenin meyveleri büyük ve olgunlaşınca yapılır. Rezene hasadında bir den fazla hasat şekli bulunmaktadır. Bunlardan ilk olarak biçer bağlar ile yapılır. Bu yöntemde biçilen rezeneler tarlada dik şekilde kuruması için bekletilir. Ve kuruyan rezeneler harman makinesi ile tarlada harmanlanır. Rezenenin bir diğer hasadı ise tarlada kurutma imkanı olmadığı için biçer döver ile hasat edilir. Ancak rezenenin hasadından sonra kurutulması önemlidir.
Verim; Rezenenin verimi ise normal koşullarda yapılan rezene ekiminde rezene dene verimi olarak 35-75 kg/da olduğu bilinmektedir.
]]>
Rezene Çayı Demleme https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-demleme.html Sun, 18 Nov 2018 05:44:03 +0000 Rezene Çayı Demleme; A ve C vitaminleri yönünden zengin olan rezene çayı, bir fincan kaynamış sıcak suya bir çay kaşığı kadar rezene eklenerek demlenir. Demleme süresi ne kadar uzun tutulursa çay o kadar kuvvetli olur. Eks Rezene Çayı Demleme; A ve C vitaminleri yönünden zengin olan rezene çayı, bir fincan kaynamış sıcak suya bir çay kaşığı kadar rezene eklenerek demlenir. Demleme süresi ne kadar uzun tutulursa çay o kadar kuvvetli olur. Ekstra tat için ince kesilmiş bir dilim portakal kabuğu eklenebilir. 

Rezene çayı demleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler; Rezene çayı demlenirken rezene tohumları kaynayan suyun içine atılmaz ve tohumlar kaynatılmaz. Kaynadıktan sonra en az 1 dakika beklemiş sıcak suyun içinde 3-5 dakika bekletilmelidir. Rezene tohumlarının kaynatılması vitamin ve mineral değerlerinde kaybolmalara yol açarak etkisini azaltabilir. Demleme için klor oranı düşük sular tercih edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli unsur demleme sırasında metal demlik yerine porselen demlik kullanmaktır. Metal demlikler çayın tadını, kokusunu ve demlenme süresini değiştirirken bazı vitaminlerin metal ile teması değerlerinde azalmaya yol açar. 

Boğaz ağrısı ve ateş düşürücü olarak rezene çayı demleme; özellikle kış günlerinde virüslere bağlı gelişen rahatsızlıklarda rezene çayı kullanmak isteyenler bir fincana 2 çay kaşığı rezene ekleyerek içmelidirler. Ayrıca doğal bir antiseptik olan bal ile rezene çayı tatlandırabilir. 

Kabızlık, karın sancısı ve sindirim sistemi sıkıntılarında rezene çayı demleme; bir fincana yine 2 çay kaşığı rezene eklenerek demlenebilir, ayrıca içine 1 çay kaşığı kadar kimyon tohumu atılırsa mide gazlarını daha çabuk sökeceğinden mide sancılarını daha çabuk dindirebilir. 

Diyet döneminde demlenen rezene çayı; Diyet dönemlerinde ödem atma ve metabolizmayı düzenlemek için tüketilen rezene çayı çok fazla demlenmemelidir; Kilo vermek için demlenen rezene çayları günde 2 çay bardağından fazla içilmez. Ayrıca 2 haftadan fazla düzenli olarak tüketildiğinde bazı yan etkilere neden olabilir. Uzun süreli rezene çayı tüketiminde ciğerlerde su birikmesi vak'aları kaydedilmiştir. O yüzden diyet dönemlerinde en fazla 2 hafta rezene çayı içilmeli en az 10 gün çaya ara verilmelidir. 

Rezene çayının etkilerini uzun süre koruyabilmek için rezene tohumları hava geçirmeyen bir torbada serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Alırken tohumların taze olmasına dikkat edilmelidir. 
]]>
Bebeklere Rezene https://www.rezene.gen.tr/bebeklere-rezene.html Mon, 19 Nov 2018 05:15:15 +0000 Bebeklerde Rezene, Rezene bitkisi; Genellikle Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Çiçekleri sarı renklidir ve güzel kokar. Rezene tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene kullanımı az miktarlarda kul Bebeklerde Rezene, Rezene bitkisi; Genellikle Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Çiçekleri sarı renklidir ve güzel kokar. Rezene tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene kullanımı az miktarlarda kullanımı rahatlatıcı etki gösterirken miktarı artırmak uyku getirir. Rezene iştah açıcı özellik gösterir. Vücudu rahatlatıcı etkisinin yanı sıra mide ve bağırsak şikayetlerini azaltmaktadır. Bu yönüyle gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere sıvı şekilde verilirse hem kaybedilen sıvının kazanılmasına yardımcı olur hemde gaz sancılarını azaltır. Anne sütünü artırıcı etkisi vardır bu özelliği ile emziren annelere tavsiye edilir. Emziren annelerde direk bebeğe geçtiği için hiç bir şey yapmadan bebeğin vücuduna verilmiş olur. Bebeklerde rahatlama sağlayarak uykuların bölünmesini önler. İlerleyen yaşlarda bebeklerin mamasına katılarak verilmesi gaz sancısına bağlı ağrıların azalmasına neden olur. Rezene doğal bir gaz gidericidir. Böbreklerde ve bağırsakta rahatlamaya neden olur. 

Bebeklerde rezene gaz sancısını dindirir. İdrar sökücü özelliği vardır ve idrarın rahat yapılmasını sağlar. Kalp hastalıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere sıvı şekilde verilerek hem kaybedilen sıvının kazanılmasına hemde sancıların azalmasına neden olur. İştah açıcı özelliğe sahiptir. Rezene meyve, tohumları ve kökü olarak kullanılır. Genellikle çay halinde bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı rezene katılarak on dakika demlenip elde edilir. Çocuklarda ilerleyen yaşlarda mamaya katılarak direk olarak verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Yalnız miktar iyi ayarlanmalıdır. Normal seviyede verilmesi rahatlatırken fazla kullanımı yatıştırıcı özelliğinden dolayı uyku yapabilir. Rezene çayı her zaman taze olarak yapılmalıdır. Bir demlik ile yapılıp uzun süre kullanılması pek tavsiye edilmez. Rezene çayında uçucu yağların olmasından dolayı taze rezene alınmasına da dikkat edilmelidir. Birkaç yıl beklemiş veya iyi şartlarda saklanamamış rezenede yağ oranı düşük olacağından dolayı göstereceği etkiler azalmakta veya tamamen yok olmaktadır. Bu yüzden açık satılan ve menşeyi bilinmeyen rezene alınması doğru değildir. Bugüne kadar belirlenen bir yan etkisi olmamıştır. Bebeklerde çok erken aylarda bile kullanılabilir. Yalnız daha önce bahsettiğimiz gibi miktar iyi ayarlanmalı bebeğin beslenmesinin önüne geçmemelidir. Bu miktar her seferinde rezene çayının taze hazırlanmasına bağlı olarak en fazla altı yedi çay kaşığı ve bir günde en fazla üç veya dört öğün şeklinde verilmesi uygun olacaktır. Çay hazırlandıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar beklenmeli ve bebeğe o şekilde verilmelidir.
]]>
Gebelikte Rezene https://www.rezene.gen.tr/gebelikte-rezene.html Mon, 19 Nov 2018 21:56:13 +0000 Gebelikte rezene kullanmak ya da rezene çayını tüketmek aşırıya kaçılmadığı sürece anne adayının sütünün artması üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca hamilelik süresince oluşabilecek kramplara da engel olduğunu söyleye Gebelikte rezene kullanmak ya da rezene çayını tüketmek aşırıya kaçılmadığı sürece anne adayının sütünün artması üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca hamilelik süresince oluşabilecek kramplara da engel olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Rezenenin anti-inflamatuar, bakteri ve haşaratların öldürülmesi, yaraların iyileşmesi, balgamın söktürülmesi, sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesi, kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı özelliklere sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Gebelikte rezene tüketimine dikkat edilmelidir

Sahip olduğu özellikler sebebi ile gebelikte rezene tüketiminin fazla olması bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğini görebilmek mümkündür. Özellikle adet söktürücü özellikte olan rezenenin fazla kullanılması durumunda gebelik sırasında kanamalara neden olabilecek olması yüzünden aşırı tüketilmemesinde fayda bulunmaktadır. Ayrıca rezene tüketmeye başlamadan evvel doktorunuzdan onay almanızın da büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Rezenenin her vücutta aynı etkileri yaratmıyor olması sebebi ile hamilelik sırasında rezene kullanımı konusunda profesyonel görüş alınması büyük bir öneme sahiptir. aksi takdirde gebelik sırasında çok büyük sorunlar yaşayabilmeniz ve bebeğinizin de bu durumdan zarar görmesi söz konusu olabilir.

Gebeliğin özellikle ikinci yarısına girildiği zaman rezene tüketimi sırasında daha dikkatli olunması gerekmektedir. Bu dönemde uterusun büyümesi, kabızlık ve şişkinliğin daha kötü bir hale gelmesi sebebi ile kullanılan rezene çayının gaz giderici özelliğe sahip olması rahatlamaya olanak sağlamaktadır. Ancak aşırı kullanımında düşük riskinin de ortaya çıkabilmesi sebebi ile gebelikte rezene kullanımı sırasında dikkatli olunmasında fayda vardır. 
]]>
Rezene Çiçeği https://www.rezene.gen.tr/rezene-cicegi.html Tue, 20 Nov 2018 03:22:54 +0000 Rezene Çiçeği, Maydanozgiller familyasından olan ve boyu iki metreye kadar uzanan kokulu otsu bir bitkidir. Rezene çiçeğinin yaprakları tüysüz ve saplıdır. Çiçekleri açılır bir şemsiye şeklinde ve uzun saplıdır. Tohu Rezene Çiçeği, Maydanozgiller familyasından olan ve boyu iki metreye kadar uzanan kokulu otsu bir bitkidir. Rezene çiçeğinin yaprakları tüysüz ve saplıdır. Çiçekleri açılır bir şemsiye şeklinde ve uzun saplıdır. Tohumları bol miktarda protein içermektedir ve yağ bakımından ise oldukça zengindir. Yetişme yerleri ise daha çok kurak ve kayalık yerlerdir.

Rezene boğaz rahatsızlıklarında, balgam söktürmede, boğaz ağrısında genellikle sorunları gidermede çok etkilidir ve genellikle çocuklarda rahatlatıcı özelliği mevcuttur. Mide rahatsızlığı olan ve midesinde şişkinlik olan bireyler için çok fazla yarar sağlamaktadır. Rezene çiçeği pek çok ilaçta kullanılan olmazsa olmazları arasında görülen bir etken maddedir. Sindirim sorunlarından kaynaklanan baş ağrılarına, annelerin sütlerinde olan artışlarda, iştahsızlıkta, görme zorluğu yaşayan kişilerde, sinirlilik hallerinde kullanılan etkili bitkidir. 

Rezene çiçeğinin bitki çayındaki faydaları ise öksürüğe ve akciğer hastalıklarına, astım kramplarına karşı kullanılmasında önemli derecede iyileştirici etkisi görülmektedir. Gün içerisinde sürekli çalışan belli etkenlerden dolayı yorulan gözlerimiz ve bunun sonucu iltihap bağlayan gözlerimizde günde 3-4'kere rezene çayı ile yıkamak oluşan iltihabın azalmasında ve zamanla yok olmasında etki göstermektedir. 

Rezene Çiçeği Faydaları: Uykusuzluk çekenlerin uykusunu giderir, iyi bir safra söktürücüdür, öksürüğün giderilmesinde önemli faktörü vardır, kronik kabızlığı düzelttiği görülmektedir, terletici ve idrar sökücü etkisi vardır, böbrek taşı olanın taşını düşürmede etkilidir, astım atakları ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği gözlenmektedir.
]]>
Bebekler İçin Rezene https://www.rezene.gen.tr/bebekler-icin-rezene.html Wed, 21 Nov 2018 01:14:42 +0000 Bebekler için rezene, çayı bir çok annenin gaz problemi için ve bebeğine rahat, bölünmeden bir uyku sağlamak amacıyla kullandığı bir yöntemdir. Rezene çayının yetişkin yada bebek olmaksızın bir çok faydası bulunmakt Bebekler için rezene, çayı bir çok annenin gaz problemi için ve bebeğine rahat, bölünmeden bir uyku sağlamak amacıyla kullandığı bir yöntemdir. Rezene çayının yetişkin yada bebek olmaksızın bir çok faydası bulunmaktadır. Bebekler için etki alanı ise tamamen gaz giderici ya da anne sütünü artırıcı özellikleri vardır.

Bebeklerin gazdan dolayı rahatsız olmasına ve sürekli ağlamasına sebep olan en büyük sorunlardan bir tanesi gaz problemidir. Bu problem içinse piyasada bir çok kimyasal ilaç bulunmaktadır. Ancak doğal yöntemlerden yana olan tüm anneler, genellikle kimyasal ilaçlara alternatif daha doğal bir çözüm olan, yan etkisi olmayan çözüm yöntemleri aramaktır.

Bebekler için rezene faydaları

Bebekler için rezene çayı da tam olarak bu doğal yöntemlerden bir tanesidir. Rezene bitkisinin içerisinde bulunan gaz gidermeye yardımcı mineraller, bebeğin bünyesinde rahatlama yaratarak gaz giderici, hazımsızlık problemini azaltır.

Aynı zamanda rezene çayının anne sütünde bulunan faydalı besin ögelerini daha da artırıcı özelliği bulunduğu için annelerin kullanması da tavsiye edilmektedir. Anne emzirdiği zaman bebeğe geçecek olan bu yöntemde asıl fayda sağlaması beklenen yine bebeklerdir. Anne sütü gelmeyen ve bebeğini mamalarla beslemeye çalışan her annenin süt artırması için denemesi gereken etkili yöntemlerden biridir.

Bebekler için rezene çayı etkili bir yöntemdir. Ancak henüz çok küçük olan ve gaz sancısı sürekli yaşayan bebeklerde, rezene çayına başvurulabilir. Rezene çayını çok küçük bebeklere vermeden önce mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Her anne için bebeğinin ağlaması, acı çekmesi dayanılmaz bir olaydır. Ancak bebeğin gaz sancısı ileri derecede ise çok ağlıyorsa annenin kendisinin içerek emzirme yolu ile bebeğe geçmesini sağlaması yöntemi denenmelidir.

Bebekler için rezene çayı özellikle 3 -4 aylık bebeklerde şiddetli gaz sancısı ve kolik gaz probleminin giderilmesinde büyük yardımcı olmaktadır. Rezene çayı ile birlikte bebeğinize bir kaç egzersiz hareketinin bebeğe yaptırılması ve rahat gaz çıkardığı pozisyonda bekletilmesi bebeğin kısa zaman içinde rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebekler için rezene çayının herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Bebeğin rezene içinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi olmadığı taktirde gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz. Ancak bebeğe aşırı kullanımlarda iştahsızlık meydana gelebilir. Dengeli beslenmesi için bebeğinizin standart ve ideal miktarlarda içirilmesi gerekir. Aksi halde gaz sorunu giderilse ve bebek sakinleşse dahi gelişimini engelleyecek bir durum ortaya çıkabilir. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay vücuda aldığı besin ve aldığı miktar gelişim süreci için büyük önem taşımaktadır.

Bebekler için rezene çayını her kullanımda tekrar demlemek hem çayın özelliğini kaybetmemesi açısından hem de bebeğe bayat besinler verilmemesi açısından çok önemlidir. Rezene çayını demlemek çok basit olduğu için uygulamak çok kolaydır.
]]>
Gebelikte Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/gebelikte-rezene-cayi.html Thu, 22 Nov 2018 00:54:40 +0000 Gebelikte rezene çayı içmenin faydaları oldukça fazladır. Rezene, maydanozgiller familyasından olup, iki metreye kadar boylanan, kokulu otsu bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan bu bitki, daha çok kayalık ve kura Gebelikte rezene çayı içmenin faydaları oldukça fazladır. Rezene, maydanozgiller familyasından olup, iki metreye kadar boylanan, kokulu otsu bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan bu bitki, daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişmektedir. Tohumları, protein ve yağ bakımından zengin olduğu için özellikle bebeklerin beslenmesinde ve sindirim dolaşım sisteminde problem çeken kişilere önerilmektedir.

Hamile kadınlar, aynı bitki çayından günde iki fincandan fazla tüketmemelidir. Bu durum, farklı bitki çayları içildiğinde de aynıdır. Örneğin, uzman doktorlar tarafından yeşil çay gebe kadınlar için önerilmemektedir.

Gebelikte rezene çayı içmenin faydaları;
 • Gebelik nedeniyle iştahsızlık problemi yaşayan anne adayları için çok faydalıdır. Rezenenin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Hamilelik sürecinde içilen rezene çayının, rahim kasılmalarına çok faydası bulunmaktadır. Gebelikte çok sık karşılaşılan rahim kasılmaları ve kramplar için rezene çayı birebirdir.
 • Aynı zamanda kansızlığa da çok iyi gelmektedir. Gebelik süresince anne adayının daha çok ihtiyaç duyduğu demir vitamininin vücuda alımını kolaylaştırır.
 • Rezene çayının vücudu sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik ile gelen stres ve yorgunluğa çok iyi gelmektedir.
 • Rezene çayının yatıştırıcı, sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği vardır. Bu sebeple hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan bel, sırt ve bacak ağrılarına da çok iyi gelmektedir.
 • Rezene, bağırsaklarda gaz oluşumunu engelleyerek, hamilelikte çok hassas olan vücudu oldukça rahatlatmaktadır.
 • Aynı zamanda sindirime de yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır. Gebelikte sıkça yaşanan kabızlık problemleri için birebirdir.
 • Gebelikte yaşanan soğuk algınlıkları içinde çok iyi gelmektedir. Öksürük nöbetlerini rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Rezene bitkisi sodyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda vücut sıvılarının dengelenmesine de yardımcı olur.
 • Rezene çayı emzirme döneminde de önerilmektedir, çünkü rezene bitkisinin anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
Rezenenin normal zamanlarda ve gebelikte tüketilmesi ile ilgili kesinlik kazanmış yan etkisi ve zararı yoktur. Gebelikte rezene çayı iştah açıcı özelliği dikkate alınarak, kilo problemleri yaşayan anne adaylarının çok dikkatli içmeleri gerekir. Bunun dışında gebelikte rezene çayı içmenin herhangi bir zararı yoktur.

Bitki çayları, herhangi bir bitki çayı olursa olsun, aşırıya kaçılmamalıdır, risk yaratır. Bu riskler, gebe kadınlar için çok tehlikeli olmaktadır. Bu risklerin en başında düşük gelir ve anne adayı bebeğini kaybedebilir. Günde iki fincandan fazla bitki çayı tüketmemek gerekir. Eğer tüketilirse bebeğin gelişimini durdurabilir ve bebeğin ölmesine neden olabilir. Bu nedenle özellikle gebelikte bitki çayı içilirken mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir, hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.
]]>
Kimyonlu Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/kimyonlu-rezene-cayi.html Thu, 22 Nov 2018 15:03:04 +0000 Kimyonlu rezene çayı, Kimyonlu rezene çayı oldukça pratik ve kolay hazırlanan bir bitki çayıdır. Doğal bir çay olan kimyonlu rezene çayını porselen çaydanlıkta demlemenizi tavsiye ederiz. Bazen metal demlikler suya metal tadı Kimyonlu rezene çayı, Kimyonlu rezene çayı oldukça pratik ve kolay hazırlanan bir bitki çayıdır. Doğal bir çay olan kimyonlu rezene çayını porselen çaydanlıkta demlemenizi tavsiye ederiz. Bazen metal demlikler suya metal tadı verebildiği için porselen demlikte çok daha lezzetli bir hal almaktadır. Kişiyi özellikle kış aylarında hastalıklara karşı koruyup direnç kazandıran kimyonlu rezene çayı özellikle baş ağrısına ve kadınlarda adet dönemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kimyonlu rezene çayı genellikle yan etkiye yol açmaz. Fakat yinede dozunda içmek daha faydalı olacaktır. Aşırı miktarda kimyonlu rezene çayı içmek kişide kusma ve mide bulantısına yol açabilir. Bitki çayı içerken 2 haftadan fazla kullanmamaya özen göstermeniz tavsiye edilir. 2 hafta kimyonlu rezene çayını aralıksız içtikten sonra bir süre içmeyip vücudu dinlendirmekte fayda vardır. Kimyonlu rezene çayını belirli aralıklarla içmekte fayda vardır. Kişi vücuduna direnç kazandıran özellikle soğuk algınlığı, grip ve baş ağrısı yaşadığınız durumlarda kimyonlu rezene çayını tercih edebilirsiniz. Ayrıca adet dönemini sancılı ve ağrılı geçiren bayanlar içinde bitkisel bir destekleyici olan kimyonlu rezene çayı adet dönemindeki problemlerin azalmasında fayda sağlamaktadır. Sizde kış aylarında içinizi ısıtacak ve hastalıklara karşı sizi koruyacak bitkisel bir çay arayışı içerisindeyseniz kimyonlu rezene çayını denemenizi tavsiye ederiz. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Kimyonlu rezene çayı için gerekli olan malzemeler:
 • 2 çay kaşığı kurutulmuş rezene
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 2 su bardağı su
 • 2 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
 • 2-3 damla limon suyu
Kimyonlu rezene çayı yapılışı: Çaydanlığa öncelikle suyu koyarak ocağın altını açın. Kurutulmuş rezeneyi ısınmakta olan su içerisine atın ve kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra çok az bir şekilde kimyon ilave edin ve yaklaşık 5 dakika kadar iyice kısık ateşte kaynatın. Süre dolduktan sonra ocağın altını kapatın ve biraz dinlendirin. Artık kimyonlu rezene çayı hazır.demlenme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar güzel demlenmiş olur. Demlenen kimyonlu rezene çayını süzerek bardağa doldurduktan sonra balı bardak içerisine ilave edin ve iyice karıştırın. Bal, kimyonlu rezene çayı içerisinde eridikten sonra bir kaç damla limon suyu ekleyin. Artık kimyonlu rezene çayı hazır. Afiyet olsun.
]]>
Emzirirken Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/emzirirken-rezene-cayi.html Fri, 23 Nov 2018 10:50:29 +0000 Emzirirken rezene çayı içilirse anne sütünü arttırıcı özelliği vardır. Böylece gaz problemi olan bebeğin de gazını giderici, sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Rezene bitkisi potasyum ve sodyum a Emzirirken rezene çayı içilirse anne sütünü arttırıcı özelliği vardır. Böylece gaz problemi olan bebeğin de gazını giderici, sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Rezene bitkisi potasyum ve sodyum açısından oldukça zengindir. Ana vatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan rezene bitkisi, daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Tohumları, protein ve yağ açısından zengin olduğu için özellikle bebeklerin beslenmesinde ve sindirim sisteminde problemleri çeken kişilere önerilmektedir.

Emzirirken rezene çayı içmenin faydaları
 • Bebeğin devamlı gaz problemi olması durumlarında,
 • Yoğun stres ortamında çalışanlar,
 • Öksürüğü kesilmeyen kişilerde,
 • Sinirlerin sakinleşmesini ve yatışmasını sağlar, 
 • Soğuk algınlığı olanlar,
 • Mide ve gaz rahatsızlığı bulunanlar,
 • Sindirim sistemi ile ilgili problemi olanlar içmelidir.
Özellikle yeni doğum yapmış annelerde ılık bir banyodan sonra alınan rezene çayı anne sütünün gelmesini sağlar. Aynı zamanda emzirirken rezene çayı içildiği zaman sütü arttırıcı etkiye sahiptir. Rezenenin normal zamanlarda veya emzirirken tüketilmesi ile ilgili herhangi bir yan etkisi veya bir zararı bulunmamaktadır. Rezenenin iştah açıcı özelliği dikkate alınarak, kilo alımı ile ilgili problem yaşayan yeni doğum yapmış annelerin rezene çayı içerken çok daha dikkatli içmeleri gerekir. Bunun dışında emzirirken rezene çayı içmenin hiç bir zararı yoktur.

Her anne için bebeğinin acı çekmesi ve sürekli ağlaması dayanılmaz anlardır. Ancak bebeğin gaz sancısı ileri derece olmayan ve beklenebilecek bir düzeyde ise küçük bebeklerde, doğal yollarla çıkması daha sağlıklıdır. Henüz yeni doğmuş bebeklerin gaz sorunlarını çözmek için, annenin emzirirken rezene çayı içmesi ve emzirme yolu ile bebeğe geçmesini sağlaması yöntemi en uygun olan yöntemdir. Bitki çayları, herhangi tür bitki çayı içilirse içilsin, aşırıya kaçıldığında zararlı olabilmektedir. Uzman doktorların önerdiği miktar günde iki fincandan fazla içilmemesidir.
]]>
Emziren Anne Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/emziren-anne-rezene-cayi.html Sat, 24 Nov 2018 06:45:24 +0000 Emziren Anne Rezene Çayı:  Bebeklik döneminde özellikle 2 yaşına kadar emzirme çok önemlidir. Emzirme işlemi yenidoğan bebeğin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Doğumun ertesinde anneden hemen süt gelmemesi gayet normaldi Emziren Anne Rezene Çayı:  Bebeklik döneminde özellikle 2 yaşına kadar emzirme çok önemlidir. Emzirme işlemi yenidoğan bebeğin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Doğumun ertesinde anneden hemen süt gelmemesi gayet normaldir. Özellikle sezaryen doğumlarda bu durum sıkça rastlanan bir durumdur. Anne bebeğini emzirdikçe süt salınımı olacaktır. Fakat bazı durumlarda süt salınımını hızlandırmak için annenin bazı yiyecek ve bitkilere ihtiyaç duyabilir. Bu bitkiler arasında rezene büyük öneme sahip bir bitkidir. Rezene bitkisi anne sütünü arttırdığı gibi bebeğin gazına da iyi gelerek bebeği sakinleştirecektir. 

Rezene Çayının faydaları saymakla bitmemektedir. Bu faydalar arasında;
 • Gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren sancı ve hafif sindirim sistemi hastalıklarını giderir
 • Kadınlardaki hafif ağrılı adet sancılarına iyi gelir
 • Soğuk algınlığında oluşan öksürüklerde, balgam söktürücü olarak
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarında
 • Hazmı kolaylaştırıcı olarak
 • Kadınlardaki hafif ağrılı adet sancılarına iyi gelir
 • Kolik bebeklerdeki sancılara ve gaz sancılarına karşı
 • Emziren annelerde süt artırıcı olarak kullanılır.
Emziren Anne Rezene Çayı: Rezene fenkon, netol gibi maddeler içeren uçucu yağ içermektedir. Birkaç yıl bekleyen veya kötü şartlarda saklanan rezene de uçucu yağ oranı düşmekte ve bu da istenen etkinin azalmasına veya kaybolmasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı açıkta satılan rezenenin tüketilmesi tavsiye edilmez. Rezene çay olarak tüketilebileceği gibi hap şeklinde yapılarak ta tüketilebilir. 

Şöyle ki; Toz şeklinde bulunan rezene den 0,5-1 gramlık haplar yapılarak günde 3 defa yutulabilir. Hap formuna getirmek için bal, leblebi unu veya meyan balı kullanılmaktadır. Veya 2 gram toz rezene kaynar suya atılarak, beş dakika kadar hafif ocakta tutulmalı ve karıştırılmalıdır, sonra tülbentten süzülerek çay gibi içilmelidir. Rezene içen annenin sütü, çocuğun gazını da giderir.
]]>
Doğadan Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/dogadan-rezene-cayi.html Sat, 24 Nov 2018 13:27:39 +0000 Doğadan rezene çayı, Doğadan rezene çayı bitki çayları arasında en çok tercih edilen çaylardan biridir. Bünyeye sağlık ve dayanıklılık kazandıran bu çay kişiyi hastalıklara karşı koruması ile de bilinmektedir. Doğadan Doğadan rezene çayı, Doğadan rezene çayı bitki çayları arasında en çok tercih edilen çaylardan biridir. Bünyeye sağlık ve dayanıklılık kazandıran bu çay kişiyi hastalıklara karşı koruması ile de bilinmektedir. Doğadan rezene çayı kişide oluşabilecek bir çok hastalığın riskini de azaltmaktadır. Fazla kilo problemi yaşayanlar içinde kilo vermelerini kolaylaştıracak alternatif içeceklerden biridir. Kilo vermenizde faydalı olabilecek bir etken olarak tercih edilmesi kişinin iştahını azaltması sebebi iledir. Sağlığa faydası ile bilinen doğadan rezene çayı ailenizle birlikte içebileceğiniz yan etkileri olmayan bir bitki çayıdır. Sizde ailenizle eşiniz ve dostunuz eşliğinde doğadan rezene çayı saatleri yapabilir sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Özellikle kış aylarında soğuk algınlıklarına, öksürüğe ve grup hastalıklarına iyi gelen ve çabuk iyileşmeyi sağlayan doğadan rezene çayı hastalıkları kolay atlatmanıza fayda sağlamaktadır. Ayrıca bir hastalığınız ve soğuk algınlığınız yoksa hastalık riskini azaltıcı özelliğe sahiptir. Rezene çayı baş ağrısına ve kadınlarda adet dönemi ağrılarına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Bu dönemlerde kadınların doğadan rezene çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Fakat 2 hafta aralıksız bitki çayı içiminde en az 10 gün vücudun dinlendirilmesinde fayda vardır. Sizde doğadan rezene çayı hazırlamak istiyorsanız işte tarifi. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Doğadan rezene çayı için gerekli olan malzemeler:
 • 1 paket doğadan rezene çayı
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 2 çay kaşığı bak
 • 2-3 damla limon suyu
Doğadan rezene çayı yapılışı: Küçük bir çaydanlık içerisinde malzemeler bölümündeki ölçü kadar su koyarak ocağın altını açın ve suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynayınca bardak içerisine suyu alın ve doğadan rezene çay paketini su içerisine koyarak 2-3 dakika demlenmesini bekleyin. Doğadan rezene çayının demlenmesi olduktan sonra paketi su içerisinden çıkararak bir miktar bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bal eriyene kadar karıştırdıktan sonra üzerine bir kaç damla limon ekleyerek doğadan rezene çayı tatlandırabilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra doğadan rezene çayı servis yapabilirsiniz. Doğadan rezene çayı artık hazır. Afiyet olsun.
]]>
Anason Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/anason-rezene-cayi.html Sat, 24 Nov 2018 19:47:31 +0000 Anason rezene çayı, Rezene her hangi bir rahatsızlık olmasa bile içerisindeki vitaminler, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri almak için kullanılabilir. Rezene vücudu güçlendirmek için içeriğinde bulunan vitaminler il Anason rezene çayı, Rezene her hangi bir rahatsızlık olmasa bile içerisindeki vitaminler, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri almak için kullanılabilir. Rezene vücudu güçlendirmek için içeriğinde bulunan vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendiren mineralleri sayesinde tüketilmesi gereken bitkiler arasındadır. Ayrıca rezene çayı geleneksel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu, bağırsak parazitleri, sindirim güçlüğü, çeşitli cilt hastalıkları ve göz hastalıkları için tedavi amaçlıda kullanılmaktadır. Rezene çayının içeriğinde bulunan bileşenlerin antioksidan ve antibakteriyel içeriğinden dolayı vücudun savunma sistemini güçlendirir. Anason rezene çayında rezene çayına ilave edilen anason ile çay daha çok faydalı bir hale gelmektedir. Anason rezene çayında anasonun etkisi ise daha açmakla beraber mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Kişide bulunan kusmayı ve ishali keser idrarı artırır. Anason rezene çayı migren ağrılarını keser ve sinirleri yatıştırır. Beyin yorgunluğunu giderdiği için rahat bir uyku uyumasını da sağlar. Anason rezene çayını rezene de olduğu gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları, astım, nefes darlığı, bronşit şikayetlerini giderdiği gibi öksürüğü de keser. Anason rezene çayı rezene ve anasonun karıştırılmasıyla yapılan bir çaydır. Aktarlarda karışık satıldığı gibi ayrı ayrı satın alınıp anason rezene çayı hazırlanabilir. Anason rezene çayı özellikle sindirim sistemi problemlerinde çok etkili bir çaydır. Aktardan anason rezene karışım olarak da bulmanız mümkündür.

Anason rezene çayı faydaları,
 • Öksürük ve nefes  darlığı gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar üzerinde çok etkilidir. 
 • Mide gazlarının birikmesine önleyeceği etkileriyle bilinen bir çaydır. 
 • Bağırsakları çalıştırır mide kramplarını azaltır,
 • Bebeklerde sağlıklı  ve güçlü olmalarını sağlar. Hastalıklara karşı direncini artırır. 
 • Ağız kokusuna iyi gelir,
 • Bağırsaklar içerisinde yer alan bağırsak kurtlarını öldürür. 
 • Kişinin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlar.
Anason rezene çayı nasıl hazırlanışı, En iyi sonuç alabilmek için bitki çayları için özel satılan demleme aparatlarını yada termosu kullanabilirsiniz. Çaydanlıkta anason rezene çayı hazırlanabilir ancak demleme süresinde çay soğuya bileceği için termosta hazırlanması daha uygun olacaktır. Bitki çaylarının hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle bitkilerin ocakta fokur fokur kaynatılmaması gerekir. Çok azda olsa bazı bitki türlerinde kısık ateşte 1-2 dakika ocakta kısık ateşte tutulabilir. Lakin bunun dışında demleme şekli şu şekilde olmalıdır. Hazırlayacağınız 1 kaşık kuru rezene çayı ve 1 kaşık anason çayı termos içerisine konulur. Üzerine kaynatılmış sıcak su ilave edildikten sonra ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika bekletilir. Aynı işlem bitkisel çay aparatları içinde geçerlidir. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise hazırlayacağınız anason rezene çayına şeker ilave etmemektir. Tatlandırmak amaçlı doğal orijinal bal kullanılabilir. Demlendikten sonra süzerek yemeklerden önce günde 3 bardak anason rezene çayı içilebilir. Anason rezene çayını bir arada harmanlayıp kavanozlarda muhafaza edebilir. İhtiyaç oldukça günlük taze olarak hazırlayıp tüketebilirsiniz. Anason rezene çayında aşırı tüketime dikkat etmek gerekir. Hamile ve emziren annelerinin doktor tavsiyesi üzerine anason rezene çayı tüketmeleri gerekir.
]]>
Rezene Baharatı https://www.rezene.gen.tr/rezene-baharati.html Sun, 25 Nov 2018 11:20:23 +0000 Rezene baharatı, maydanozgiller ailesinde 2 yıllık ve iki metreye kadar uzayabilen kokulu otsu olan rezenenin yapraklarından ve kurutulmuş tohumlarından elde edilir. Şumra, raziyane, irziyan ve mayana olarak da adlandırılan rezene bit Rezene baharatı, maydanozgiller ailesinde 2 yıllık ve iki metreye kadar uzayabilen kokulu otsu olan rezenenin yapraklarından ve kurutulmuş tohumlarından elde edilir. Şumra, raziyane, irziyan ve mayana olarak da adlandırılan rezene bitkisinin yaprakları saplı ve tüysüzdür. Çiçekleri uzun saplı ve Birleşik şemsiye gibidir. Bu rezene bitkisi adını Yunan-Pers savaşlarında yapılan Maraton Savaşından almıştır. Savaşta görme güçlerini artırmak için rezene yemişlerdir. Anavatanı Akdeniz olan, kurak ve kayalık yerlerde yetişebilen bu bitkinin bileşenleri eterik yağ, şeker, protein, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, karbonhidrat, A ve C vitaminleridir. İçeriğinden de anlaşıldığı üzere Rezene baharatı oldukça sağlıklıdır.

Rezene baharatının faydaları:
 • İçinde bulunan A vitamininden kaynaklı cilt problemlerinde oldukça yararlıdır. Sivilce, leke, siyah nokta, güneş lekesi gibi problemleri olanların rezene baharatından faydalanmaları yarar sağlayacaktır. Bir miktar rezene baharatını suya katıp kaynatmakla işe başlayabilirsiniz. Kaynamaya başlayan rezeneli suyun üzerine yüzünüzü tutarak buhar banyosu yaparsanız gözeneklerinizi açmış olursunuz. Aynı zamanda cildi derinlemesine temizleyen bu doğal yöntemin ardından cilde limon suyu sürerek gözeneklerin kapanmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Rezene baharatının içerisinde kalsiyum bulunmasından ötürü dişlere faydalıdır. Aynı zamanda kalsiyum sayesinde anne sütünü artırır. 
 • Gaz söktürücüdür. Gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirmek sancılarını azaltır.
 • Bebeklerde iştahı açar.
 • Sindirim problemlerini çözer.
 • Baş ağrılarını geçirir.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Balgamı engeller.
 • Vücudu rahatlatır ve dingin bir hal almasında yardımcı olur.
 • Romatizmalara iyi gelir.
 • Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.
 • Uyku dağıtıcıdır.
 • Mide ve bağırsak hareketlerini artırır.
 • Düz kaslar üzerinde spazm gidericidir.
 • İltihap gidericidir.
 • Solunumu düzeltir.
 • Şişmanlamayı önler. Eşit miktarda rezene baharatı, anason ve kimyonu sıcak su ile karıştırarak etkili bir çay yapabilirsiniz. Tabi fazla kaçırmamak şartıyla.
 • Göz tedavisinde kullanılır. Bilindiği üzere A vitaminin cilde olduğu kadar göze de faydası vardır. Göz problemi yaşayanların rezene baharatından faydalanmaları oldukça yarar sağlayacaktır.
Rezene baharatının kullanım alanları: 
 • Balık ve tavuk yemeklerinde( balık çorbaları, somon, Uskumru ve levrek gibi balıkların buğulanmasında kullanılır). 
 • Spagetti soslarında kullanılır.
 • Salata soslarında kullanılır.
 • Börek ve çöreklerde tat ve aroma vericidir.
 • Yöresel olarak bazı unlu ve şekerli yiyeceklerin yapımında kullanılır.
]]>
Bebeklere Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/bebeklere-rezene-cayi.html Mon, 26 Nov 2018 02:17:04 +0000 Bebeklere Rezene Çayı, verilebilir. Rezene, (foeniculum vulgare), maydanozgiller (Apiaceae) familyasındandır. Boyu iki metreye kadar uzayan ve iki senelik kokulu otsu bir bitki türü olarak bilinmektedir. Yakın Doğu ve Akdeniz Anavatan Bebeklere Rezene Çayı, verilebilir. Rezene, (foeniculum vulgare), maydanozgiller (Apiaceae) familyasındandır. Boyu iki metreye kadar uzayan ve iki senelik kokulu otsu bir bitki türü olarak bilinmektedir. Yakın Doğu ve Akdeniz Anavatanıdır. Rezenenin yaprakları saplı olup tüysüzdür. Bitkinin gövde kısmı dik, içi de boş silindir halinde ve tüy yoktur. Çiçekleri uzun saplı olup bileşik şemsiye halindedirler. Meyveleri ise, silindir şekilli tüyü olmayan ve yeşilimsi esmer renkte görünmektedir. Tohumları yağ bakımından ve protein açısından da zengindir. Daha fazla kayalık ve kurak Rezene, anne sütünü de arttırıcı özelliğe sahiptir ve gaz söktürmeye faydası vardır. Sindirim sorunları olanlarda ve sindirim probleminden dolayı baş ağrısı çekenlerde kullanılabilir. Sinirleri gevşetir ve rahatlama sağlar. Balgam olmasını engeller. Ancak uyku dağıtan bir ot olarak da bilinmektedir.  

Bebeklerde Rezene Çayı, iştah açıcıdır ve anne sütünü de büyük etki ile çoğaltıcı faydası vardır. Rezene bitkisi, kolik ve sindirim sistemi zayıf olan bebek ve çocuklarda harika bir çözüm yoludur. Herkesin ilk kafasına takılan soru, bebeklere rezene çayı verilir mi şeklinde sorulduğunda faydaları olarak rezene, bebeklerde sindirim sistemini rahatlatan özelliği vardır, yenilen gıdaların kolayca hazmını sağlar, karın ağrısına iyi gelir, gastrointestinal sistem, şişkinlik ve gaz spazmını rahatlatıcı olması ile kullanımı açısından da pratiktir ve doğal bir ilaç olarak bilinir. Bebeğinizin gaz sancısı var ve hiç durmuyorsa bunun için bir rezene çayı hazırlayabilirsiniz. Kolik olan bebeklere ve gaz sancısı olan bebeklere rezene çayı hazırlamak için aşağıya yazılan çay tarifini kullanabilirsiniz. 

Bebeklere Rezene Çayı İçin Gereken Malzemeler
 • 2 çay kaşığı nane 
 • 2 çay kaşığı catnip bitkisi 
 • 1 çay kaşığı papatya 
 • 1 çay kaşığı rezene tohumu 
 • 1 bardak kaynar su 
Hazırlanışı: Önce nane, papatya, rezene tohumunu ve catnip bitkisini karıştırın ve ardından bir bardak kaynar suya dökün. Demlenmesi için 15-20 dakika kadar bekleyin. Gün içinde bebeğe ara ara verin. Bu çay tarifi emziren anne ve gaz sorunu yaşayan bebekler içindir. 

2007 senesinde Paula Gardiner tarafından Amerikan Pediatri Akademisi Dergisi; yapılan araştırmalarda bebeklere gün içinde 3 defa 1 çay bardağı Alman papatyası, mine çiçeği, nane, meyan kökü ve rezene den oluşan bir bitkisel çay yapılıp verilmiş ve 8 gün içilip sonrasında bebeklerin yüzde 57'sinde gaz problemi ortadan kalmıştır. Ama siz yinede bebeğinize bir şey verecekken doktora sormadan rezene ve diğer bitkileri kullanmayınız. 
]]>
Rezene Çayı Nasıl Demlenir https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-nasil-demlenir.html Mon, 26 Nov 2018 09:26:25 +0000 Rezene Çayı Nasıl Demlenir, rezene çayı bitkinin kökünden, gövdesinden, tohumundan ve yapraklarından demlenerek hazırlanabilir. Eğer rezene bitkisinin kökünü kullanarak çay demlenirse idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır Rezene Çayı Nasıl Demlenir, rezene çayı bitkinin kökünden, gövdesinden, tohumundan ve yapraklarından demlenerek hazırlanabilir. Eğer rezene bitkisinin kökünü kullanarak çay demlenirse idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Tohumundan yapraklarından ve gövdesinden çay demlenirse hem hazmı kolaylaştırıcı etkisi hem de yatıştırıcı etki göstermektedir. Rezene çayı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken püf nokta mutlaka kaynamış suya bitki atılarak demlenme işlemi gerçekleştirilmelidir. Suya atılarak su ile kaynayarak demlenen rezene çayının etkisini görmekten çok zararlı olabilir. Hazırladığınız rezene çayını mutlaka ılık olarak tüketmeye özen gösterin. Rezene çayını kahvaltı sırasında ya da diğer öğünlerde tüketmeyin, en sağlıklı olarak ara öğünlerde rezene çayının tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Eğer rezene çayının faydasını görmek istiyorsanız günde sadece 2 bardak tüketilmesi yeterli olacaktır. Pek çok rahatsızlığa oldukça faydalı olan rezene çayı B vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi çok önemli olan maddeleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca rezene çayı hem şişkinlik hem de gaz tedavisinde en etkili olan bitkisel çayların ilk sırasında gelmektedir. 

Rezene Çayını Nasıl Demlenir Ve Demlerken Nelere Dikkat Edilmelidir, rezene çayını hazırlamak için evde her gün demlenen siyah çaydan biraz daha farklı bir yol izlenmesi gerekmektedir. Yaklaşık olarak 250 gram kadar kaynamış olan sıcak suyun içerisine 1 yada 2 çay kaşığı önceden kurutulmuş olan rezene bitkisini attıktan sonra 5 ya da 10 dakika demlenme süresi yeterli gelecektir. Rezene çayının demlenme süresi ne kadar fazla olursa, etkisi de bir o kadar kuvvetli olmaktadır. Rezene çayının demlenme işleminden sonra süzelim ve tüketirken içerisine limon suyu veya bal ile tatlandırılabilir. Rezene çayını demlerken mutlaka porselen demlik kullanılmalıdır. Çünkü metal demlik ile rezene çayı demlendiği zaman suyun içerisine metal tadı verebilir. Ayrıca porselen demlikte rezene çayı hazırladığında daha hızlı soğuma gösterdiğinden dolayı istenilen sıcaklıkta içilebilir. Rezene çayını demlerken özellikle iyi su kullanılmalıdır ve kaynamış olan suyun içine rezene yapraklarını atarak çayı demleyin.
]]>
Rezene Kökü https://www.rezene.gen.tr/rezene-koku.html Mon, 26 Nov 2018 20:41:21 +0000 Rezene kökü; İltihaba sahip yaralarda bitki dövülerek toz haline getirilir, suda kaynatılır, yaralar yıkanır. Rezene otu yaprakları yara tedavi edici olarak yaraların üzerine konulur. Gözde olan problemlerde rezenen otunun taze k Rezene kökü; İltihaba sahip yaralarda bitki dövülerek toz haline getirilir, suda kaynatılır, yaralar yıkanır. Rezene otu yaprakları yara tedavi edici olarak yaraların üzerine konulur. Gözde olan problemlerde rezenen otunun taze kökünün kabuğu temizlenip suyu çıkarılıp göze damlatılır. Taze yaprakların sıkılması sonucu elde edilen su göze damlattığımız taktirde göz keskinleşir. Ya da taze yapraklar haşlandı taktirde elde edilen su ile göze tedavi yapılır ya da buruna çekilerek de istifade edilebilir.

Rezene kökü bazı hastalıklar için kullanım alanları; Ağız, boğaz hastalıklarına bağlı olarak mukoza rahatsızlıklarında gargara şeklinde yapılır. Gözün çok yorulması ve darbe almış gözlerde 10 gram tohum 1 bardak kaynak suda 10 dakika durdurulur, elenir, gözlere 15 dakika banyo kompres edilir ya da aynı verimi elde etmek için kaynatılan sudan buruna çekilir. İltihap bulunan yaralarda bitki toz haline dönüştürülür, suda haşlanır, yaralar temizlenir. Rezene kökünün yarayı iyileştirici olarak yaraların üzerine konulur. İshal durdurucu ve idrar kesici olarak 5-6 gram kök 1 bardak su içerisinde 10-15 dakika kaynatılma işlemi yapılıp, 5 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak sıcak su olacak şekilde içilir. Aşırı şişmanlık olunduğu zaman 6 gram kıyılmış kök bir bardak kaynar su içerisinde 20 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilmesi gerekir. Zayıflatıcı olarak ise 200 gram rezene kökü ya da 200 gram kimyon, 200 gram melek otu kökü, 200 gram Hayıt tohumu toz şekline gelene kadar dövülür, karıştırılır, gün içerisinde ise 1 kaşık tüketilir.  

Rezene kökü faydaları; Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını ve gazlarını en aza indirir. Bu etkisi ile özellikle gaz sıkışıklığını ve ishal hastası olan bebeklere çay olarak içmesi sağlanırsa hem kaybedilen sıvı geri kazanılır hem de sancıları en aza indirir. Rezene kökünün faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
 • İyi derecede iştah açıcıdır.
 • Gözlere çok iyi gelir.
 • Kansızlığı önler.
 • Vücudu dinlendirir.
 • Cinsel gücü yükseltir.
 • Sinirleri dindirir.
 • Balgamı söker.
 • Ağrıları en aza indirir.
 • Adet zorluğunu ve düzensizliğini yok eder.
 • Sindirime yardım edip hazmı basitleştirir.
 • Kötü nefes kokuları için tohumları ağızda çiğnenir.
 • Böbrek çalışma mekanizmasını geliştirir.
 • İdrar yaşanan zorluğu en aza indirger.
 • Kalpte olan hastalıklar, boğmaca ve romatizmada çok etkilidir.
 • Anne sütünü arttığından dolayı emziren anneler için çok faydalıdır.
 • Bronşitte ve öksürükte rahatlatıcı özelliklere sahiptir.
 • Potasyum ve sodyumca çok zengin olduğu için vücut sıvılarının dengede tutulmasını sağlar.
Rezene kökünün kesin olarak bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak, rezene kökünü deride kullanıldığında alerjik reaksiyonlar oluşabilir.
]]>
Rezene Çayı Zayıflatırmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-zayiflatirmi.html Tue, 27 Nov 2018 10:54:29 +0000 Rezene çayı zayıflatır mı, Minik görünmesine aldanmayınız. Rezene bitkisinin tohumları metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakmada epeyce kuvvetli maddelerle doludur. Rezene çayı mineral açısından zengin olduğu gibi vitam Rezene çayı zayıflatır mı, Minik görünmesine aldanmayınız. Rezene bitkisinin tohumları metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakmada epeyce kuvvetli maddelerle doludur. Rezene çayı mineral açısından zengin olduğu gibi vitamin açısından da zengindir.  

Kilo verdiren rezene çayı yapılışı 

Rezene çayı hazırlamak için herhangi metot gerektirmez ve epeyce kolay bir işlemdir. Rezenenin ihtiva ettiği şeyleri öğrenmenin ardından, kilo vermek planınızda rezene çayının işe yarayacağına inanmak zor bir işlem değil. Deneyimlere yönelik, rezene çayını 2 pozisyonda hazırlayabilirsiniz. İlk metot, rezeneyi kaynamış suyla demleyip soğutmak. İkinci metot ise bir gece süresince sıcak olmayan suda bekletmek. 
 
Rezene Çayı Zayıflatır mı, nasıl zayıflatır
 • Rezene tohumları metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızı hücrelerimiz aracılığıyla yediğimiz yiyeceklerden edinilen ve yakılan enerjiyle belirlenir. Metabolizmamızı hızlandırarak, yiyeceklerin içerisinde bulunan kalorileri daha çabuk yakabiliriz, buda bize kilo verdirir. 
 • Rezene tohumları natürel bir iştah kapatıcıdır. Suni iştah kapatıcı tabletler ya da kapsüllerden mi kullanmayı düşünüyorsunuz Onun mahalline natürel iştah kesici rezeneyi kullanın. Rezene tohumunu çiğnemek natürel olarak iştahınızı azaltacaktır. 
 • Rezene tohumları kan temizleyicidir. Rezene çayı karaciğerde yağ sindirimini arttırır ve ürik asidi temizler. 
 • Rezene çayının beden üstünde detoks tesiri vardır. Şu anki dünyasında, attığımız her adımda her açıdan bir pozisyonda toksik (zehirli) maddelerin saldırısına uğruyoruz. Rezene çayı bu toksik maddeleri kandan temizleyerek böbrekler aracılığıyla süzülüp atılmalarını olanağı sağlar. 
 • Rezene çayı hafif bir idrar söktürücüdür. Rezene çayını gün içinde devamlı tüketmek sıvı/akışkan alımı sağladığı için buna bağlı olarak idrarınızı söktürür, hem de kafein almamış olursunuz. Gün içinde yudumlayarak içtiğiniz rezene çayı sizi uyanık ve zinde tutacaktır, böylelikle egzersiz yürüyüş benzeri aktiviteler içinde enerji bulacak ve kafein benzeri yorucu maddelere vücudunuzu açmak zorunda kalmayacaksınız.  
Zayıflamak için ne kadar rezene çayı tüketilmelidir

Her ne civarı rezene çayı kilo verdiriyor olsa da, bu demek değil ki fazladan rezene çayı içtikçe fazladan kilo verilecektir. Yaşamın her kesiminde meydana geldiği benzeri, her şeyin fazlası zarardır. Yukarıda verilen tarifteki ölçüsü bir gün içinde tüketmeniz yeterlidir olacaktır. Kilo vermek planlamanızı bir temele oturtmuş olacaksınız.
]]>
Rezene Çayı Bebeklerde Kullanımı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-bebeklerde-kullanimi.html Tue, 27 Nov 2018 12:11:32 +0000 Rezene Çayı Bebeklerde Kullanımı, Doğru miktarda ve sağlıklı yöntemlerle hazırlanıp hijyenik ortamlarda saklanan rezene, her yaştaki insana şifa kaynağı olan bir bitkidir. Baharat, çeşni ve çoğunlukla da çay olarak kullan Rezene Çayı Bebeklerde Kullanımı, Doğru miktarda ve sağlıklı yöntemlerle hazırlanıp hijyenik ortamlarda saklanan rezene, her yaştaki insana şifa kaynağı olan bir bitkidir. Baharat, çeşni ve çoğunlukla da çay olarak kullanılan rezenenin içerisinde bulunan etken maddeler birçok hastalığı iyileştirmek için oldukça faydalıdır. Rezene çayı sindirim zayıflığı ve kolik olan çocuklar için mükemmel bir çözümdür. Yeni doğan bebeklerde yaklaşık ilk altı aya kadar sürekli ağlama durumları ortaya çıkabilir. Bu sonu gelmeyen ağlamalar bebeklerde gaz sancısı sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle anne ve babalar bu sancılardan kurtulmak ve rahat uyku uyuyabilmek için birçok çözüm yolu araştırırlar. Bu çözüm yollarından en bilineni ve en etkili olanı rezene çayı kullanımıdır. Kimyasal ilaçlardan yerine hiçbir yan etkisi olmayan ve oldukça güvenli rezene çayı, bebeklerde oluşan gaz sancısına oldukça etkilidir.

Rezene çayının bebeklere faydaları;
 • Bebeklerde gaz sancılarından kaynaklanan şişkinliklerin giderilmesinde oldukça etki sağlayan rezene çayı, gazdan kaynaklanan sancıları giderir.
 • Bebeklerin mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarının çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda bu organları korunmasını sağlar. 
 • Sindirim sistemi organındaki kasların düzenli olarak çalışmasını ve gevşemesine yardımcı olması sayesinde bebeklerin rahat bir şekilde uyumasına katkı sağlar.
 • Bebeklerin vücudunun yetişkin insanlara göre çok daha zayıf olmasından dolayı soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bünyeleri çok zayıftır. Rezene çayının bebeklerde kullanımı soğuk algınlığına karşı bebeklerin vücudunun korunmasına yardımcı olur.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahip olan rezene çayı, bu özelliği sayesinde bebeklerin rahatlamasını ve sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanan gerginlik ve stresten dolayı sürekli ağlamalarının azalmasına yardımcı olur.
 • Bebeklerin iştahını açar ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
Bebeklere rezene çayı hazırlanması ve kullanılması: 
Rezene özlerinden hazırlanmış bebekler için özel üretilen rezene çayını eczanelerden ya da rezene tohumlarını aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz.
1 çay bardağı kaynatılmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı rezene çayı ekleyip 5-10 dakika dinlendirdikten sonra suyunu süzüp bebeğinize verebilirsiniz. Rezene çayını her seferinde taze olarak hazırlanması oldukça önemlidir ve bu çayı bebeğinize günde 3-4 defa 4-5 çay kaşığı verebilirsiniz.

Rezene çayı bebeklerde kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler, bebeklerde rezene çayı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir. Çünkü bebeklerde birçok alerji durumu söz konusu olabilmektedir. Bununla beraber kullanılan rezene çayının muhafaza kurallarına uygun şekilde saklanması oldukça önemlidir. Aktarlardan alacağınız rezene tohumlarının ise kurutulmasından bir seneyi geçmiş olanları kullanmamaya özen gösterin. Bu şekilde alacağınız rezene çayının bebeğe hiçbir faydası olmayacağı gibi zararları da olabilir.
]]>
2 Aylık Bebege Rezene Çayı Verilirmi https://www.rezene.gen.tr/2-aylik-bebege-rezene-cayi-verilirmi.html Wed, 28 Nov 2018 06:36:11 +0000 2 Aylık Bebeğe Rezene Çayı Verilirmi, rezene kolik, veya sindirim zayıflığı olan çocuklar ve bebekler için mükemmel bir bitkidir. 2 Aylık Bebeğe Rezene Çayı verilirmi yalnız doktorunuza danışmadan asla bebeğinize yada 2 Aylık Bebeğe Rezene Çayı Verilirmi, rezene kolik, veya sindirim zayıflığı olan çocuklar ve bebekler için mükemmel bir bitkidir. 2 Aylık Bebeğe Rezene Çayı verilirmi yalnız doktorunuza danışmadan asla bebeğinize yada çocuğunuza bu çayı içirmeyiniz.

Rezene Çayının Faydaları, gaz yada şişkinlik ile kendisini gösteren sancılı, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarınızı gidermektedir. Kadındaki hafif ağrılı adet sancılarına iyi gelmelidir. Soğuk algınlığındaki öksürüklerde ve balgam sökücü olarak ta kullanılmaktadır. Üst solunum yolu hastalıklarında kullanılır. Hazmı kolaylaştırıcı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle bebeklerdeki sancılara yada gaz sancılarına karşı iyi gelmektedir. Emziren annelerde süt artırıcı olarak ta kullanılmaktadır. 

Rezene Çayı Kullanımı, kolaylıkla kullanılması açısından poşet çay kullanımı uygundur yada poşet çaylarının bir poşetinde 1.5-2 gram meteryal bulunmaktadır. Rezene çayının 0-1 yaş aralığında 1-2 gram 1-4 yaş aralığına 3-5 gram 4-10 yaş ve üzeri aralığına 5-7 gram olarak kullanılması uygundur. Taşıdığı uçucu yağ veya diğer maddelerin çözünebilmesi için önce meyvelerin ezilmesi gereklidir. 

Bebekler için rezene çayı hazırlanışı, 

1 poşet rezene çayı kupaya konulur. Üzerine tam kaynamış 80 santigrat derece su ilave edilmelidir. 5 dakika kadar beklenir sonra poşet çıkartılır. 
Çayın oda ısına gelmesi beklenir. Her seferinde taze hazırlanması gereken rezene çayı bebeğe bir defada en çok 6-7 çay kaşığı veya günde 3-4 defa verilmektedir.

2 aylık bebeğe rezene çayı verilirmi, günde ne kadar rezene çayı verebilirim,

6 aylıktan önceyse bebeklere rezene çayı tavsiye edilmemekle birlikte 6 ay yada sonrası için bebeklere rezene çayı vermeden de mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Rezene çayının kullanım alanları, rezene öksürükte ve balgam söktürücü özellikle bebekleri veya küçük çocukları yatıştırıcı yada mide şişkinliklerini giderici olarak geliştirilmiş pek çok ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Sindirim sorunlarından kaynaklanan baş ağrılarını da azaltır.
]]>
Rezene Adet Söktürürmü https://www.rezene.gen.tr/rezene-adet-soktururmu.html Wed, 28 Nov 2018 19:11:59 +0000 Rezene adet söktürür mü, Rezene bitkisi, maydanozgiller familyasından bir bitkidir. Ülkemizde, Akdeniz bölgesinde yetişen ve boyu bir buçuk metreye kadar ulaşan bir bitkidir. Rezene bitkisi eski dönemlerden yani orta çağlardan be Rezene adet söktürür mü, Rezene bitkisi, maydanozgiller familyasından bir bitkidir. Ülkemizde, Akdeniz bölgesinde yetişen ve boyu bir buçuk metreye kadar ulaşan bir bitkidir. Rezene bitkisi eski dönemlerden yani orta çağlardan beri kullanılan bir bitki olma özelliğine sahiptir. ilk olarak manastırlarda kullanılan bitki uzun bir ömre sahip bir bitkidir. Tüm sene içerisinde sürekli olarak bulunabilen yapısı sayesinde dünyanın pek çok bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Bitkinin yaprakları ve soğanları yemeklerde kullanılırken tohumları ise çay olarak tüketilmektedir. Çay halinde tüketildiğinde bir çok faydası olan bu bitkinin en önemli özelliklerinden biriside kadınların adet dönemi dediğimiz regl oldukları zamanlarda yaşadıkları sıkıntılardan birisi olan gecikme veya olmama durumlarında çok etkilidir. Rezene adet söktürür mü derseniz, evet söktürücü etkisi vardır. Ancak aynı zamanda adeti düzene sokma ve yaşanan sancıları hafifletmede de etkili bir bitkidir. Bitkinin tohumlarından elde edilen çayla kadınların adet sorunlarında doğal olan etkili tedavi yöntemlerin başında gelir ve bir çok kadında bu bitkinin özelliklerinden faydalanmaktadır. 

Kadınlarda görülen adet düzensizlikleri he ileri dönemlerde hemde genç yaşlarda görülebilen bir sorundur. Bu adet döneminde yaşanan sıkıntıların hepsi kadınlık hormonundan kaynaklı bir takım düzensizliklere neden olarak gösterilmektedir. Bazende depresyon, stres ve egzersiz gibi etkenlerden kaynaklandığı da düşünülmektedir. Özellikle adet düzensizliği başlayan kişilerin öncelikli olarak bu sorunun neden kaynaklandığı ile hekimlerine başvurmaları ilk yapılması gerekendir. Bitkiler her zaman her türlü hastalıkta kullanılan doğal tedavi yöntemleridir. Böyle olması hekime gitmeden kullanılmasını gerektirmediğinden mutlaka hekim aracılığı ile bu tür bitkilerin kullanılması gerekmektedir. 

Rezene adet söktürür mü

Adet söktürücü rezene çayı yapılışı

Rezenenin tohumları kullanılarak yapılacak olan çay adet söktürücü bir etkiye sahip olduğundan öncelikle yaprak ve soğanlarının değilde tohumlarının kullanılması gerektiğinin hatırlatmasını yapmak isterim. Tohumların kullanılarak yapılacağı çay diğer normal çay demleme işleminde olduğu gibi olup kaynamış suya tohumların atılarak suda bekletilmesiyle olur. Bu çayın gün içerisinde sabah ve akşam olacak şekilde tüketilmesiyle adet gecikmelerinde söktürücü etkisi kullanılır. Rezene tohumları kas gevşetici ve teskin edici bir özelliğe sahip olduğundan adet döngülerinde kadınlar üzerinde çok etkilidir. Günde iki kere demlenen çayının içilmesiyle adet dönemi geldiğinde rahatlıkla olduğunu görebilirsiniz. 
]]>
Rezene Çayı Adet Söktürücü https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-adet-sokturucu.html Thu, 29 Nov 2018 03:56:11 +0000 Rezene Çayı adet söktürür mü, Rezene bitkisi çok eski çağlardan beri doğal tedavide kullanılan bir bitkidir. Rezene maydanozgiller familyasından olan bir bitki olup soğan, yaprak ve tohumları kullanılan bir bitkidir. bitki çok Rezene Çayı adet söktürür mü, Rezene bitkisi çok eski çağlardan beri doğal tedavide kullanılan bir bitkidir. Rezene maydanozgiller familyasından olan bir bitki olup soğan, yaprak ve tohumları kullanılan bir bitkidir. bitki çok uzun yıllı bir bitki olduğundan senenin her döneminde temin edilebilmelidir. Ülkemizde, Akdeniz bölgesinde kendiliğinden yetişen bu bitki dünyada da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkinin soğan ve yaprakları yemeklerde kullanılırken tohumlarının da çayı yapılarak tüketilmektedir. Günümüzde her yerde bulabileceğiniz rezene tohumları kadınların adet sancılarında ve gecikmelerinde yaşadığı sorunları ortadan kaldırdığından hekimler tarafındanda tavsiye edilebilen bir doğal tedavi yöntemidir. 

Rezene bitkisi kadınların daha sık kullandığı bir bitkidir. Rezene bitkisinin  kas gevşetici ve tekin edici etkisi özellikle adet döngülerinde yaşanan sancı ve gecikmelere karşı çok etkili bir bitkidir. Tohumlarından elde edilen çay ise birebir kadınlardaki adet gecikmelerinde etkili olduğundan, çok önemlidir. Rezene çayının günde iki kere tüketilmesi ve adet olma tarihinden bir hafta önce başlanması yaşanan adet sorunlarında çok olumlu bir etkiye sahiptir. Rezene bitkisinin günümüzde gelişen tıp içerisinde kullanım alanı çok geniş bir yapıya sahiptir. Ama yinede bilinçsiz kullanımlardan uzak durulması ve yaşanan adet sorunları ile öncelikli olarak hekimlere başvurulması önemlidir. Hekim tavsiyesi ile rezene çayınının tüketilmesi yaşanan sorunların daha kolay atlatılabilmesine ve adet döngüsünün düzene binmesine daha iyi yardımcı olmasına olanak sağlar. 

Rezene çay adet söktürür mü; evet söktürür hatta, yaşanan ağır sancılarında oluşmasına engel olarak adeti düzensiz kişilerde rahatlamaya ve düzenli hale gelmesine yardımcı olur. 

Rezene çayı kürü malzemeleri;
 • Rezene tohumu,
 • Kaynamış su,
Rezene çayı kürünün hazırlanışı;

Rezene çayı adet söktür mü, sorusuna verilebilecek cevap bu kür sayesinde evettir. Etkili olmasından ötürü çayın yapılışı ve kullanım düzeni çok büyük önem arz etmektedir. O nedenle de bu tür sorunlar yaşayan kadınların en son ne zaman adet olduğunu bilmesi gerekir. Böylelikle rezene çayının kullanımı adet söktürmede fayda sağlayabilir. Adetin en son ne zaman olduğunun belirlenmesi ile kaynamış su içerisine tohumların atılarak demlenmesi ile yapılan çay günde iki kere fincanla sabah akşam alınarak bir hafta önceden içmeye başlanmalıdır. Böylelikle çay bedenin rahatlamasına ve teskin olmasına neden olarak vücudun olması gereken dönemde adeti yaşamasına olanak sağlamaktadır. Unutmaması gereken en önemli konu bitkisel bile olsa her yapılacak tedavinin hekim ile beraber yapılması gerekir. Böylelikle sebebinin belirlenerek tedavisinin yapılması gerçekleşir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Bebek Gazı İçin Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/bebek-gazi-icin-rezene-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 02:43:32 +0000 Bebek gazı için rezene çayı etkili bir yöntemdir. Ancak henüz çok küçük olan ve gaz sancısı yaşayan bebeklerde, rezene çayına başvurulması ile ilgili değişik söylentiler bulunmaktadır. Bazı uzman çocuk doktorları, Bebek gazı için rezene çayı etkili bir yöntemdir. Ancak henüz çok küçük olan ve gaz sancısı yaşayan bebeklerde, rezene çayına başvurulması ile ilgili değişik söylentiler bulunmaktadır. Bazı uzman çocuk doktorları, rezene çayının araştırmalar sonucunda bir yan etkisi ve zararı görülmediği için 10 günlük bebeklere dahi verilebileceğini söylerken, bazı doktorlar bunun tersini bebek gazı için rezene çayına başlamadan önce bir süre beklenmesi gerektiğini ve belirli bir büyüme, gelişme sonrasında bu yönteme başlanabileceğini savunmaktadır.

Bebek gazı için rezene çayının belirlenen bir yan etkisi yoktur. Bebeğin rezene içinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi olmadığı taktirde rahatlıkla bebeğinize içirebilirsiniz. Ancak çok fazla kullanımlarda bebeğin iştahında azalma görülebilir. Dengeli beslenmesinin önüne geçmemek için standart ve tavsiye edilen miktarlarda içilmesi gerekir. Gaz sorunu giderilse dahi, bebeğin gelişimini etkileyecek durumlar ortaya çıkabilir. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay vücuda aldığı besinler ve aldığı miktarlar gelişim süreci için büyük önem taşımaktadır. Rezene çayını yaptıktan sonra her kullanımda değiştirmek ve yenisini tekrar yapmak gerekir. Yapımı çok kolay olduğu için tekrar yeniden demlemek zor olmayacaktır.

Bebek gazı için rezene çayı bebeğiniz için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden bir tanesidir. Rezene bitkisinin içerisinde bulunan gaz gidermeye yardımcı mineraller, bebeğin bünyesinde sakinleştirici ve rahatlama yaratarak hazımsızlık problemini azaltır.

Bebek gazı için rezene çayı özellikle 3 -4 aylık bebeklerde şiddetli olarak görülen gaz probleminin giderilmesinde çok etkili doğal bir yöntemdir. Rezene çayını verdikten sonra bebeğinize bir kaç egzersiz hareketinin bebeğe yaptırılması ve rahat gaz çıkardığı pozisyonda bekletilmesi bebeğin kısa süre içinde rahatlamasını sağlamaktadır.

Piyasada bebek gazı için rezene çayı üreten bir çok marka bulunmaktadır. Eczanelerde de bulunabilecek bu ürünler, hazır olarak bebeğe verilebileceği gibi aktarlarda satılan rezene bitkisini alıp evde de demleyebilirsiniz sonra da bebeğe içirebilirsiniz. Bebeğin sağlığı açısından her iki durumda da alınan ürünlerin kaliteli ve hijyenik olmasına çok dikkat etmenizde fayda vardır.

Aynı zamanda rezene çayı anne sütünde bulunan faydalı besin öğelerini artırıcı etkisi olduğu için annelerin kullanması da tavsiye edilmektedir. Bu sayede anneden yine bebeğe geçecek olan bu yöntemde fayda sağlanması amaçlanan yine bebeklerdir. Arada süt kesilmesi yaşayan annelerin mutlaka rezene çayı içmesi faydalı olacaktır.
]]>
Rezene Hamilelikte İçilirmi https://www.rezene.gen.tr/rezene-hamilelikte-icilirmi.html Fri, 30 Nov 2018 04:04:31 +0000 Rezene Hamilelikte İçilirmi; Çok yıllık bir bitki olan rezene bitkisi (Foeniculum vulgare) maydanozgiller familyasından olup dik, sarımsı renkte, gövde kısmı yeşil olan,  sarı çiçekleri bulunan ve 2,5 metreye kadar boyl Rezene Hamilelikte İçilirmi; Çok yıllık bir bitki olan rezene bitkisi (Foeniculum vulgare) maydanozgiller familyasından olup dik, sarımsı renkte, gövde kısmı yeşil olan,  sarı çiçekleri bulunan ve 2,5 metreye kadar boylanan  kokulu otsu  bir bitkidir. Akdeniz iklim bitkisi olan rezene orta çağlardan beri keşfedilmiş manastırlarda ekilmiştir .Günümüzde Akdeniz ve Yakın Doğu olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde  doğal olarak yetişir. Tohumları,  yağ ve protein  yönünden çok zengin olduğu için özellikle bebeklerin gaz problemlerinde ve sindirim problemleri çeken yetişkinler için önerilmektedir.  Rezenenin birçok faydası vardır. Hamilelikte de bilinçli tüketildiğinde birçok soruna çözüm olarak kullanılabilir.

Bitki çaylarının, gerek hamilelik sürecinde gerekse normal zamanda, vücut için faydalı olduğu bilinir. Fakat bu düşünce tehlikeli ve yanlıştır. Bitki çaylarını tüketirken  bilinçli tüketmek ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Hamile bayanlar, bir bitki çayından günde iki fincandan fazla içmesi sakıncalıdır. Mesela, uzmanlara ve jinekologlara göre yeşil çay hamile kadınlar için uygun değildir. Kekik ise tansiyonu yükselttiği için, hamilelik sürecinde kullanılmamalıdır. Fakat rezene rahatlatıcı etkisi nedeniyle günde 2 fincanı geçmemek şartı ile içilebilir. 

Hamilelikte Rezene Çayı İçmenin Faydaları; 

Rezene hamilelikte içilirmi, Rezenenin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple hamilelik nedeni ile iştahsızlık sorunu yaşayan anne adayları için oldukça faydalıdır. Hamilelik sürecinde içilen rezene çayının, rahim kasılmalarına faydası olur. Hamilelik süresince devam eden kasılmalar ve kramplar için rezene çayı birebirdir. Kansızlığa iyi gelir.Hamilelikte ortaya çıkan kansızlık sorunu için bire birebirdir. Bu nedenle bünyesinde demir vitaminini barındıran rezene hamileler için bir ilaç niteliğindedir. Rezene çayının, vücudu sakinleştirici özelliği vardır. Bu sebeple hamilelikte ortaya çıkan stres ve sinirsel sorunlara oldukça faydalı bir bitkidir. Rezene rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Rezenenin ağrı kesici özelliğinin bulunması sebebiyle hamileliğin özellikle son zamanlarında ortaya çıkan sırt, bel ve bacak ağrılarına karşı iyi gelmektedir. 

Rezene bitkisi bağırsaklardaki gaz sorununu önleyip, hamilelikte problemli olan bağırsak sorunlarına yardımcı olur. Bu bitkinin sindirim sistemine ve hazma yardımcı olduğu bilinmektedir. Hamilelikte yaşanan kabızlık kabızlık problemlerine iyi gelmektedir. Hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalı olmasından dolayı soğuk algınlıkları ve öksürük gibi sorunlarda rahatlatıcı bir etkisi vardır. Rezene bitkisinde sodyum ve potasyum vardır; bu sebeple vücut sıvılarının dengede kalmasına yardımcı olur. Rezene çayını anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. Bu sebeple emzirme döneminde de rahatlıkla kullanılması önerilir. 
]]>
Hamilelikte Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/hamilelikte-rezene-cayi.html Sat, 01 Dec 2018 00:59:24 +0000 Hamilelikte Rezene Çayı, rezene çayı kadınlarda anne sütünü arttırmaktadır, adet veya menopoz ağrılarını azalmaktadır. İnsanlar bitkisel olan çayları, hastalıklardan korunmak için veya başka sebeplerden dolayı tüketmekte Hamilelikte Rezene Çayı, rezene çayı kadınlarda anne sütünü arttırmaktadır, adet veya menopoz ağrılarını azalmaktadır. İnsanlar bitkisel olan çayları, hastalıklardan korunmak için veya başka sebeplerden dolayı tüketmektedirler. Gerek hamilelikte gerek normal yaşantıda içilen bu tür bitkisel çayların vücuda çok yararlı olduğu yada hiç bir zararının olmadığı bilinmektedir. Adı ne kadar bitkisel olsa da fazla tüketmek zararlı olacaktır. Rezene, maydanozgiller familyasından olup, iki metreye kadar boylanan, kokulu otsu bir bitki türüdür. Ana vatanı Akdeniz ve yakın doğu olan bu bitki, daha çok kayalık yada kurak olan yerlerde yetişmektedir. Tohumları, protein ve yağ bakımından zengin olduğu için özellikle bebeklerin beslenmesinden yada sindirim problemi çeken kişilere önerilmektedir. 

Hamilelikte Rezene Çayı İçmenin Faydaları
 • Rezenenin iştah açıcı özelliği bulunmalıdır. Bu nedenle hamilelik nedeniyle iştahsızlık problemi yaşayan anne adayları için çok faydalıdır.
 • Hamilelik süresi içerisinde içilen rezene çayının, rahim kasılmalarına da faydası olmaktadır. Gebelik süresi içerisinde devam eden kasılmalar ve kramplar için rezene çayı birebir olmalıdır.
 • Kansızlığa iyi gelmelidir. Bu nedenle hamilelik süre içerisinde anne adaylarını daha çok fazla ihtiyaç duyduğu demir gibi vitaminlerin ise vücuda alımını kolaylaştırır veya takviye sağlamaktadır.
 • Rezene, bağırsaklarda gaz oluşmasını engelleyip, gebelikte çok daha fazla hassas olan vücudunuzu rahatlatmaktadır.
 • Sindirime yardımcı olur veya hazmı kolaylaştırmaktadır. Gebelikte sık sık yaşanan kabızlık sorunları için çok faydalıdır.
 • Gebelikte yaşanan soğuk algınlıkları için birebirdir yada öksürük nöbetlerini rahatlatıcı bir etkisi de vardır.
 • Rezene, sodyum yada potasyum bakından çok zengindir, bu neden ile vücut sıvılarının dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Rezene çayı, emzirme döneminde annelere önerilmelidir, çünkü rezenenin anne sütünü arttırıcı etkisi de vardır. 
Hamileyken Rezene Çayı İçmek Zararlı Mı

Rezenenin normal zamanlardaysa yada hamilelikte tüketilmesiyle ilgili, kesinlik kazanmış bir yan etkisi yada zararı yoktur. Rezenenin iştah açıcığı özelliği de dikkate alınarak kilo problemini yaşayan anne adaylarının rezene çayı içerken çok daha dikkatli olunması gerektir. Bunun dışındaysa hamilelikte rezene çayı içmenin, bilinen herhangi bir bilenen zararı yoktur.
]]>
Rezene Tansiyon https://www.rezene.gen.tr/rezene-tansiyon.html Sun, 02 Dec 2018 00:04:37 +0000 Rezene tansiyon, Rezene  bitkisi genellikle kurutularak bitki çayı olarak kullanılmaktadır. Rezene bitkisinin insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Rezene bitkisi suda haşlanıp bal veya limon ile tatlandırıldıktan sonr Rezene tansiyon, Rezene  bitkisi genellikle kurutularak bitki çayı olarak kullanılmaktadır. Rezene bitkisinin insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Rezene bitkisi suda haşlanıp bal veya limon ile tatlandırıldıktan sonra içilen bir bitki çayıdır. Tercihe göre sade bir şekilde de tüketilebilmektedir. Rezene tansiyon üzerinde oldukça etkili bir yere sahiptir. Rezene bitkisini özellikle yüksek tansiyon hastalarının ara ara tüketmesinde fayda vardır. Rezene tansiyon düzenlemede doğal bir etkiye sahiptir. Yüksek tansiyonun düşmesinde fayda sağlayan rezene çay olarak tüketildiğinde ve çay içerisine bir miktar limon suyu ilave edildiğinde yüksek tansiyonun daha hızlı bir şekilde düşmesine fayda sağlamaktadır. Rezene bitkisi kişi üzerinde tansiyonun yanı sıra daha bir çok hastalığa ve probleme iyi geldiği bilinmektedir. Uzun ömürlü bir bitki olan rezene yıl boyu bulunabilen bir bitkidir. Dik bir gövdeye sahiptir ve sarıya çalan bir gövdesi bulunmaktadır. Bu bitkinin saplarının içi boştur ve çiçekleri sarı renktedir. Rezene bitkisi 2,5 metre yüksekliğe kadar uzanabilen bir yapıya sahiptir. 

Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Akdeniz bölgesine özgü olan ve orta çağlardan bu yana özellikle manastırlarda ekilen rezene bitkisi günümüzde Akdeniz ve Orta doğu başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmektedir. Doğal ve organik olarak yetiştirilen rezene bitkisi insan vücudu üzerindeki olumlu etkiler göz önünde bulundurularak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Rezene bitkisinin soğanı, yaprakları ve tohumu genellikle yemeklerde kullanılmaktadır. Özellikle rezene bitkisinin kurutulmuş tohumundan hazırlanan çay kişide yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılmaktadır. Sizde rezene bitkisinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız yemeklerde, salatalarda ve haşlama olarak tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında rezene çayı demleyerek ailenizle, sevdiklerinizle veya arkadaşlarınızla rezene çayı içebilir doğal vitaminle hastalıklara karşı korunabilirsiniz. Rezene çayı 2 hafta aralıksız bir şekilde içildiği varsayıldığında en az 10 gün vücudu dinlendirmekte fayda vardır. Yüksek tansiyon hastalığınız varsa rezene çayını ara ara içmeyi tercih etmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Rezene tansiyon için nasıl etki eder Rezene bitkisi bünyesinde yapışkan bir bitki sıvısı, şeker, nişasta, tanen, sabit ve uçucu yağlar içermektedir. İçerdiği bileşenler rezene bitkisinin tansiyonu ve kolesterolü dengelediği ve damarların tıkanmasını önleyerek damara bağlı yüksek tansiyonun önüne geçmektedir. Rezene bitkisinde bulunan vitamin ve bileşenler kalp sağlığını korur ve yüksek tansiyonu düşürerek olası tehlikelerin önüne geçmektedir. Her şeye rağmen yüksek tansiyon hastalarının ilaçlarını ihmal etmemesi ve düzenli tansiyon kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Doktorun uygun gördüğü ilaçların kullanımı eşliğinde rezene destekleyici doğal bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
]]>
1 Aylık Bebeğe Rezene Çayı Verilirmi https://www.rezene.gen.tr/1-aylik-bebege-rezene-cayi-verilirmi.html Sun, 02 Dec 2018 09:02:30 +0000 1 Aylık Bebeğe Rezene Çayı Verilir Mi, Rezene, maydanozgiller familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bir bitkidir. Rezene hijyenik ortamlarda saklandığında, doğru oranda ve sağlıklı yöntemlerle haz 1 Aylık Bebeğe Rezene Çayı Verilir Mi, Rezene, maydanozgiller familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bir bitkidir. Rezene hijyenik ortamlarda saklandığında, doğru oranda ve sağlıklı yöntemlerle hazırlandığında her yaştaki insana sağlık vermektedir. Rezene çay ve baharat olarak tüketilmektedir. Fakat çoğunluklu olarak çay halinde tüketilmektedir. "Arapsaçı" olarak bilinen ve yabani olan rezene ise yemeklerde sebze olarak kullanılmaktadır.

Bebeklerde Rezene çayının faydaları 
 • Bebeklerde gaz ve sancılara karşı kullanılır.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarını giderir.
 • Emziren annelerde süt arttırıcı olarak kullanılır.
 • Soğuk algınlığındaki öksürüklerde, balgam söktürücü olarak kullanılır.
 • Kadınlarda ağrılı adet sancılarına iyi gelmektedir.
 • Gaz ve şişkinlik ile beliren sancılı, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesi amacıyla kullanılır.
1 Aylık Bebeğe Rezene Çayı Verilir Mi Rezene sindirim zayıflığı olan çocuklar, bebekler için şifa içeren bir bitkidir.Karın ağrısı,sindirim sistemi, gastrointestinal sistem, gaz ve spazmı rahatlatma amacıyla kullanılan bebekler için en doğal ve güvenli yöntemdir. Rezene çayının 1 aylık bebeklerde kullanılması uygundur fakat dozajını iyi ayarlamak gerekir. Bebeklerde kullanılacak rezene çayı 0-1 yaş arasında 1-2 gram şeklindedir. 1 Aylık bebeklerde kullanılan rezenenin her defasında taze hazırlanması gerekmektedir. 

Rezene çayı 1 aylık bebeklerde bir defada en fazla 6-7 çay kaşığı olaması gerekir. Rezene çayı 1 aylık bebeklere günde 3-4 defa verilebilir. 1 Aylık bebekler için hazırlanan rezeneye 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı rezene atıp 10-15 dakika arasında bekletilip demlendirilir. Demlenen rezene ara ara gün boyu bebeklere ılık olarak verilebilir. Rezene çay olarak tüketilmeyecekse taşıdığı uçucu yağ ve içerisinde barındırılan diğer maddelerin çözülebilmesi amacıyla önce meyvelerinin ezilip daha sonra kullanılması gerekmektedir.
]]>
Yeni Doğan Bebeğe Rezene Çayı Verilirmi https://www.rezene.gen.tr/yeni-dogan-bebege-rezene-cayi-verilirmi.html Mon, 03 Dec 2018 04:00:48 +0000 Yeni doğan bebeğe rezene çayı verilirmi Rezene  bitkisi Akdeniz ikliminde yetişen, çok faydalı bir bitkidir. Bitkinin yaprakları yemeklerde tohumu ise çay olarak tüketilmektedir. Normal olarak gaz şikayeti ve hazımsı Yeni doğan bebeğe rezene çayı verilirmi Rezene  bitkisi Akdeniz ikliminde yetişen, çok faydalı bir bitkidir. Bitkinin yaprakları yemeklerde tohumu ise çay olarak tüketilmektedir. Normal olarak gaz şikayeti ve hazımsızlık problemi yaşayanlar yemeklerine yapraklarından ekleyerek yemek sonrası ise çay olarak 2-3 fincan kadar tüketebilirler. Rezene bitkisini kullanırken mümkün olduğunca poşette olanlar yerine aktardan tohum şeklinde olanı alıp tüketmeniz daha fazla fayda sağlar. Her şeyde bir sınır olduğunu bilerek aşırı tüketim yapmamaya dikkat edilmesi gerekir. 

Yeni doğan bebeğe rezene çayı verilirmi

Normal şartlar altında 6 ayını doldurmamış bebeklere rezene çayı tavsiye edilmemektedir. 6 aydan sonra ise bebeğinize rezene çayı verecekseniz mutlaka çocuk doktorunuza danışarak onun bilgisi dahilinde vermelisiniz. Yeni doğanlara rezene çayı verilmemelidir.

6 aydan önceki bebeklerde ise günde 2 defa olmak üzere 1 çay kaşığı rezene verilebilmesine rağmen kesinlikle doktorunuza danışarak bunu yapmalısınız. Ayrıca doktorunuz önerdi ve uygunluk verdiyse bebeklerinize aktarlardan aldığınız tohum şeklideki rezeneyi vermemelisiniz. Bebeklere verilebilecek özel rezene çayları kapalı kutular içinde eczaneler de satılmaktadır.  

Rezene çay olarak tüketildiğinde, sindirim sitemi ile alakalı rahatsızlıklara, bayanlarda adet sancılarına, soğuk algınlığında balgam söktürmek için, kolik bebeklerde gaz sancılarına karşı(ama doktor tavsiyesiyle), süt veren annelerde ise süt artırıcı olarak tüketilebilir .

Emziren anneler süt artırma özelliğinden faydalanmak için rezene tüketebilirler. Zaten anne sütüyle bir miktar bebeğe geçip rahatlatıcı etkisini gösterecektir. Fakat yine de emzikli anneler rezene kullanırken mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. 

Rezene uçucu yağlar taşıyan bir bitki olduğundan(anetol, fenkon gibi maddeler) uzun yıllar boyunca uygun koşullarda saklanmamış ise içeriğindeki uçucu yağları kaybederek etkisi azalacaktır. Bu sebepten dolayı üzeri açık olan rezenelerin alınmamasını tavsiye ederiz.

]]>
Rezene Çayı Uyku Yaparmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-uyku-yaparmi.html Tue, 04 Dec 2018 00:42:58 +0000 Rezene çayı uyku yaparmı, uzun ömürlü ve yılın her dönemi bulunabilen bir bitki olan rezene fazla tüketilmediği taktirde sağlık açısından oldukça faydalı olabilmektedir. Rezene çayı içerdiği B ve C vitaminleri ile potasyu Rezene çayı uyku yaparmı, uzun ömürlü ve yılın her dönemi bulunabilen bir bitki olan rezene fazla tüketilmediği taktirde sağlık açısından oldukça faydalı olabilmektedir. Rezene çayı içerdiği B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin olması bakımından da günlük hayatımıza almamız gereken bir bitki çayıdır. Çünkü içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncini arttırarak vücudu güçlendirir ve bağışıklığı arttırır, sinirleri yatıştırır ve rahatlama sağlar. Uyku düzenini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları, yaşanılan strese bağlı uykusuzluk, alkol ve sigara kullanımı ile gelen uyku bozukluğu, yiyeceklerin hazmedilmemesi ile oluşan uyku bozukluğu, fazla kafeinli içecekler tüketilmesi sonucu oluşan uykusuzluk gibi sebepler uyku düzenini etkilemektedir. Rezene çayının faydalı olduğu alanlar oldukça fazladır. Ana vatanı Akdeniz ve yakın doğu olan rezene çayı, gaz sancılarının giderilmesinde, mide kasılmalarında, safra üretimini arttırmakta, vücuttaki toksinlerin atılmasında, anne sütünün artmasında, sindirimi düzenlemede, diş ağrılarını hafifletmekte, göz sağlığını korumakta, tansiyonu düşürmekte, öksürük giderici olarak, rahim kasılmalarında ve bağışıklığı güçlendirmede tercih edilen bir bitki çayıdır. Peki yeteri kadar tüketildiğinde insan sağlığı için bu kadar kıymetli olan bu bitki çayı uyku yapıyor mu 

Rezene çayı uyku yaparmı

Rezene çayı sağlık açısından oldukça önemlidir demiştik. Ayrıca rezene hoş kokusu, tadı ve faydalı özelliklerinden dolayı sadece çay olarak tüketilmemekte yemeklere de kullanılmakta ve tıbbi tedavilere ek alternatif tedavi olarak da kullanılmaktadır. Rezene çayı insanı rahatlatarak sinirlerin gevşemesini sağlar ve bu sayede uykuya geçişleri kolaylaştırmaktadır. Yani rezene çayı yarattığı rahatlama ve sinirleri yatıştırma özelliği sayesinde uyumayı kolaylaştırmakta, uykusuzluğu gidermektedir. Rezene çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Bir yemek kaşığı rezenenin üzerine yaklaşık 1 litre kadar kaynamış su konularak demlemeye bırakılır. Tekrar tekrar ısıtmamak ve iyice demlenmesini sağlamak için bir termos kullanmak daha doğru olacaktır. Yatmadan önce demlediğiniz rezene çayını ertesi gün tüketirseniz daha faydalı olacaktır. Hazırlanılan çaydan her gün 1-2 bardak yemeklerden önce almak yeterli ve faydalı olacaktır. Bebekler üzerinde de etkili olan rezene çayı günlük sadece 3-4 çay kaşığı kadar tüketilmelidir. Ve emzirmeden önce verilmesi bebeğin rahatlaması ve gaz sorununu gidermesi açısından önemlidir. Gaz sorunu giderilen bebeklerde çok rahat ve daha uzun uyurlar.
]]>
Rezene Çayı Süt Yaparmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-sut-yaparmi.html Tue, 04 Dec 2018 10:39:10 +0000 Rezene çayı süt yaparmı: Rezene sağlık açısından oldukça faydalı doğal bir bitkidir. Maydanozgiller familyasından olan rezene bitkisi uzun ömürlü bir bitkidir. Yıl boyu bulunabilen bir bitki olan rezene bitkisi kurutularak sak Rezene çayı süt yaparmı: Rezene sağlık açısından oldukça faydalı doğal bir bitkidir. Maydanozgiller familyasından olan rezene bitkisi uzun ömürlü bir bitkidir. Yıl boyu bulunabilen bir bitki olan rezene bitkisi kurutularak saklanabilen bir bitkidir. Rezene bitkisi dik bir gövdeye sahip bir bitkidir. Rezene bitkisinin gövdesi  sarıya çalan bir renktedir, saplarının içi boş sarı çiçekler açan bir bitkidir. Rezene bitkisi 2,5 metre yüksekliğine kadar ulaşmaktadır. Rezene bitkisi ülkemizde çayı ile daha çok bilinen bir bitkidir. Rezene çayı özellikle bebek emziren anneler tarafından tercih edilen bir bitki çayıdır. Rezene çayının süt yapıcı özelliği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenden dolayı bebek emziren anneler hem sütlerinin bol olması hemde süt kalitelerinin artması amaçlı rezene çayını sıkça tercih etmektedir. 

Rezene bitkisi Akdeniz ve Orta doğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir. Rezene bitkisi soğanı, yaprakları ve tohumu yemeklerde kullanılmaktadır. Yemeklerin yanı sıra rezene bitkisinin kurutulan tohumlarından çay yapılmaktadır. Rezene çayı toplum arasında da süt yapan bir bitki çayı olarak bilinmektedir. Rezene bitkisi içerisinde bulunan vitaminler ve bileşenler emziren annelerin sütünün bollaşmasına fayda sağlar. Sütün bollaşması yanı sıra anne sütünün kalitesini arttıran bileşenler içeren rezene çayı anne sütü aracılığı ile bebeğe geçmekte ve bebeğe rahatlık vermektedir.fakat bilinmesi gereken bir konu da bitki çaylarının ara ara içmesinde fayda vardır. 2 hafta aralıksız içilen bitki çaylarında ise en az 10 gün vücudu dinlendirmekte fayda vardır. Fakat kişi günde yalnız bir bardak rezene çayı içiyorsa yan etkiye neden olmaz. Bitki çayları doğal olduğu için yan etkiye ve rahatsızlığa neden olmaz. Tüm bu bilgilerden sonra rezene çayı süt yapar mı sorusunun cevabını hep beraber öğrenmiş olduk. Rezene çayı içeriğinde bulundurduğu yapışkan bir bitki sıvısı, şeker, nişasta, tanen, sabit ve uçucu yağlar barındırmaktadır. Uçucu yağlar rezene tohumlarına anason kokusu vermektedir. Anne sütünün kalitesini arttıran niteliğe sahip olan rezene çayı bebek üzerinde de oldukça faydalıdır.

Rezene çayı süt yaparmı, bebeğe sağladığı faydalar:
 • Bebekte iştah açıcı bir etkiye sahiptir.
 • Bebeğin midesinde ve bağırsaklarında rahatlamaya fayda sağlar.
 • Bebeği hastalıklara karşı direnç kazanmasına fayda sağlar.
 • Bebeğin bronşit ve öksürük nöbetlerini giderebilme  özelliğine sahiptir.
 • Bebeğin uykusunun daha rahat geçmesini sağlamaktadır.
 • Bebeğin gaz problemlerini gidermektedir ve gaz nedeni ile oluşan ağrıyı ve sancıyı gidermektedir.
]]>
Rezene Çayı Kilo Aldırırmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-kilo-aldirirmi.html Tue, 04 Dec 2018 11:44:29 +0000 Rezene çayı kilo aldırırmı, yol kenarlarında ve kırlarda bulunan rezene küçük sarı çiçekleri olan yeşil yapraklı bir bitkidir. Genellikle ot olarak görünür. Rezene çayı da bu bitkinin tohumlarından elde edilir. Açık alt Rezene çayı kilo aldırırmı, yol kenarlarında ve kırlarda bulunan rezene küçük sarı çiçekleri olan yeşil yapraklı bir bitkidir. Genellikle ot olarak görünür. Rezene çayı da bu bitkinin tohumlarından elde edilir. Açık altın renkli bir çaydır. Ferah ve temiz bir kokusu vardır. Bu çayın içerisinde B ve C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. İçerisinde bulunan bileşenlerden dolayı uzun yıllar boyu bitkisel tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. 

Kısaca rezene çayının faydaları:
 • Kalın bağırsak sancılarına iyi gelir.
 • Kasları yumuşatır.
 • Gaz ve şişkinliği azaltır.
 • Karın ağrısı ve mide bulantısına iyi gelir.
 • Adet sancılarına iyi gelir.
 • Ağrıyan gözlere sürülerek tedavi edilebilir.
Rezene çayı tarifi:
 • 1 fincan sıcak suya 1-2 çay kaşığı rezene tanesi ekleyin.
 • Demlenmeye bırakın.
 • Tadını daha lezzetli kılabilmek için limon veya portakal kabuğu atabilirsiniz.
 • Bu çay buzdolabında kolayca saklanabilir.   
Şimdi asıl konumuz olan rezene çayı kilo aldırırmı bundan bahsedecek olursak:
Rezene çayının kilo aldırmanın tam tersi yağ yakıcı bir özelliği vardır. İçildiği andan itibaren toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Böylelikle kilo vermek rezene çayı ile oldukça kolay sayılabilir. Eski Hindu geleneğinde bile obeziteyi tedavi etmek amaçlı kullanılan rezene çayı ile oldukça hesaplı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
]]>
Rezene Çayı Gaz Yaparmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-gaz-yaparmi.html Wed, 05 Dec 2018 04:45:30 +0000 Rezene Çayı Gaz Yapar mı, Rezene çayı sindirim sistemi sorunlarında yaygın olarak kullanılan, mide gazı, karın krampları, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarda tedavi edici bir bitkidir. Mineral bakımından zengin olması soğuk a Rezene Çayı Gaz Yapar mı, Rezene çayı sindirim sistemi sorunlarında yaygın olarak kullanılan, mide gazı, karın krampları, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarda tedavi edici bir bitkidir. Mineral bakımından zengin olması soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda tedavi edici bitki çayları arasında yer almasını sağlamıştır. Kaynamış ve dinlenmiş sıcak suya atılarak yapılan çayın birçok yararı vardır fakat her yararlı şey gibi aşırı tüketiminde yan etkileri olduğu gözlenmiştir. Gaz sorununu gidermek için tüketilen rezene çayı uzun süreli ve aşırı kullanımında gaz soruna yol açar. Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkili bir çay olan rezene çayı aşırı tüketiminde sindirim sistemi üzerinde hastalıklara neden olabilir. 

Rezene çayı nasıl tüketilir ve gaz yapar mı 2 haftadan daha uzun süre düzenli olarak tüketilen rezene çayı karaciğerde su toplanmasına, ishale ve mide gazına yol açar. Bu yüzden 2 haftalık düzenli kullanımından sonra en az 10 gün rezene çayı içilmemelidir. Rezene çayı bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayan bir çaydır. Bağırsakların daha hızlı çalışması gaz sorunu yanında midede şişkinlik hissi yaratır. Spastik kolon hastalığı olanlar rezene çayı içerken dikkatli olmalıdır. Spastik kolon hastalığında her gün rezene çayı tüketmek gaz sorununun artmasına neden olur. 

Rezene çayını aşırı tüketmek gaz sorunu yanında bağırsaklarda emilim bozukluğuna neden olmaktadır. Yine uzun süreli kullanımında ortaya çıkan diğer bir hastalık huzursuz bağırsak sendromudur. Huzursuz bağırsak sendromu karında şişkinlik, gaz sorunu, geğirme, midede ekşime ve midede yanma hissine neden olur. Gaz sıkıntısı ile birlikte aşırı terleme, çarpıntı, stres, ellerde titreme ve panik atak görülebilir. Bu tarz şikayetler başladığında rezene çayı hemen kesilmeli, bu etkiler 1 hafta içinde geçmemişse doktora görünmek gerekebilir. Her şeyin azı yarar getirmekte ama fazlası zararlı olmaktadır. Rezene çayı kuvvetli etkileri olan bir çay olduğu için günde 1 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmemektedir. 2 haftalık düzenli kullanımdan sonra 10 gün rezene çayına ara vermek en iyisidir.
]]>
Rezene Balı https://www.rezene.gen.tr/rezene-bali.html Thu, 06 Dec 2018 00:18:22 +0000 Rezene Balı, hazımsızlık, şişkinlik, mide ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda haricen kullanılan bir karışımdır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Rezene sarı renkli çiçekleri olan bir Rezene Balı, hazımsızlık, şişkinlik, mide ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda haricen kullanılan bir karışımdır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Rezene sarı renkli çiçekleri olan bir bitkidir ve çoğunlukla akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Rezene bitkisinin tohumları ve olgun meyveleri medikal amaçla kullanılan rezene yağının elde edilmesinde kullanılır. Rezene yağı anason gibi yoğun kokulu ve uçucu bir yağdır. Uçucu rezene yağının anason gibi keskin kokmasının sebebi yapısında bol miktarda bulunan trans anetol maddesidir.

İçerdiği Bileşenler: Trans anetol, estragol, kamfen, mirsen, fenkon, limonen, gamatrepenler, gamafencen, trepinoller,   skopoletin, ostenol, hidroksikomarinler, psolaren, xanthotoksin, piranokomarinler, bergapten, furanokumarinler, umbelliferon, alfa ve beta phellandrane, rezene yağının başlıca bileşenleridir. Rezene tohumu c vitanamini ve beta karoteni içerisinde oldukça fazla miktarda bulundurmakla birlikte kalsiyum, magnezyum ve demir gibi metal katyonları da içerisinde az miktarda bulundurmaktadır. 

Rezene Balı ve Faydaları: Rezene balı 1 kg balın içine 500 mg rezene yağı eklenerek hazırlanır. Uzmanlar rezene balının günde 10-20 gram arası tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca kolik şikayeti olan bebekler için 165 mg. rezene, 180 mg. alman papatyası ve 100 gr. oğul otu eklenerek günde iki kez kullanılmış ve başarılı olmuştur. Bir uzmanın kontrolü haricinde hamile bayanlarda ve bebeklerde kullanımı sakıncalı olabilmektedir.
Rezene balı yıllardır bilinen bir çok hastalıkta tedaviye destek amaçlı etkin olarak kullanılmaktadır. İnsan sağlığına olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. Rezene balı mide rahatsızlıkları ve hipertansiyon olmak üzere daha bir çok hastalıkta kullanılmaktadır. Rezene balı vücut direncini arttırır ve vücudu hastalıklara karşı korur. Emziren bayanlarda anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. İçeriğinde antioksidanlar barındırdığından kemik erimesinin tedavisinde ve kemik sağlığının korunmasında destek amaçlı kullanılır. Rezene balı bazı kanser türlerinin tedavisinde de destek amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Rezene Çayı ve Faydaları: Yarım litre kaynar suya 10 gram rezene meyvesi veya tohumu eklenir. 15-20 dakika demleme süresinden sonra içilmeye hazır hale gelir. Gün içinde belli aralıklar ile 2-3 fincan tüketilebilir. Rezene çayı üst solunum yollarındaki rahatsızlıklarda en çok tercih edilen yöntemlerden birtanesidir. Ilık bir rezene çayı boğaz ağrısının hafifletir ve şikayetleri azaltır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Uzmanlar rezene yağındaki anetol ve fenkon bileşenlerinin üst solunum yollarındaki salgıların düzenlenmesine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Bayanlarda östrojen hormonunun ortaya çıkardığı rahatsızlıklar üzerinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Rezene çayı çok fazla ağlayan bebeklerde sakinleştirmek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Bağırsakların aktif çalışmasını sağlayarak zayıflamaya destek olur.
]]>
Rezene Tohumu Çayı https://www.rezene.gen.tr/rezene-tohumu-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 18:33:48 +0000 Rezene Tohumu Çayı, Yıl boyunca her zaman kolaylıkla bulunabilen ve uzun ömürlü bir bitki olan rezene ülkemizde Akdeniz ve Ortadoğu'da dünyada ise bir çok bölgede doğal olarak yetişir. Tat ve görünüm açısından dereotunu an Rezene Tohumu Çayı, Yıl boyunca her zaman kolaylıkla bulunabilen ve uzun ömürlü bir bitki olan rezene ülkemizde Akdeniz ve Ortadoğu'da dünyada ise bir çok bölgede doğal olarak yetişir. Tat ve görünüm açısından dereotunu andıran bu bitki Pakistan ve Hint mutfağında başta olmak üzere birçok ülkenin mutfağında oldukça sık kullanılan bir baharattır. Sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor olmak üzere birçok element ve madde açısından oldukça zengindir ve bununla beraber A, B, C vitamini içerir. Rezene bitkisinin soğanı, yağı, yaprakları ve tohumu çoğunlukla yemeklerde kullanılır ve özellikle de kurutulmuş tohumlarından yapılmış çay birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. 
Rezene çayı sağlık açısından oldukça faydalıdır ve çok sayıda hastalıktan kurtulmak için harika bir içecektir. Hoş kokusu ve tadı ile özellikle de son yıllarda en çok kullanılan bitki çayları arasında yer alır.

Rezene tohumu çayı faydaları; 
 • Rezene tohumu çayı mineral açısından zengin olmasından dolayı soğuk algınlığı, grip ve halsizliğe oldukça iyi gelir.
 • Sindirimle ilgili problemlerin giderilmesinde yardımcı olur, mide kramplarına iyi gelir ve bununla beraber gaz, hazımsızlık ve ishale karşı oldukça etkilidir.
 • Mide ülseri hastalığına sebep olan bakteriler ile savaşıp mide ülserinin belirtilerini hafifletir.
 • Rezene tohumu çayı tokluk hissi verir. Bu özelliğinden dolayı zayıflamak isteyenler bu çayı günde 3-4 fincan içebilirler. 
 • Sindirim sisteminin çalışmasına katkı sağladığı için zayıflamak isteyenler için vazgeçilmez bir bitki çayıdır
 • Spazmı azaltan özelliğinden dolayı kasılmalar sebebiyle ortaya çıkan adet sancılarını azaltmak için kullanılabilir.
 • Anne sütünü artırıcı etkiye sahip olması nedeniyle emziren anneler için oldukça faydalıdır.
 • Mineral bakımından oldukça zengin olan rezene tohumu çayı, yüksek ateşin düşürülmesi için ve bazı enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirmek için kullanılabilir. 
 • Demlenen rezene tohumu çayı ılıdıktan sonra bir pamuk yardımı ile gözlerin üzerine yerleştirilerek 15-20 dakika kadar bekletildiğinde gözlerdeki oluşan şişliğin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kolik bebeklerin tedavisinde kullanılan rezene tohumu çayı, kolik bebeklerde ortaya çıkan belirtileri azaltır ve bebeğin rahatlamasını sağlar,
 • Sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahip olmasından dolayı kişiyi rahatlatır.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Safra üretimine yardımcı olur. 
 • Diş ağrılarının hafiflemesine sağlar 
 • Libidoyu artırır.
 • Böbreklerin fonksiyonunu geliştirici özelliğe sahiptir.
 • Ağız kokusunu azaltır ve balgamlı öksürük tedavisinde kullanılabilir.
Rezene tohumu çayı hazırlanışı, bir fincan kaynatılmış suyun içerisine bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyin ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen rezene tohumu çayını suyunu süzdükten sonra günde 3-4 defa yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz bu çay gaz sancısı olan bebeklere ise günde 3-4 çay kaşığı kullanılabilir.
]]>
Rezene Çayı Kabızlık Yaparmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-cayi-kabizlik-yaparmi.html Thu, 06 Dec 2018 18:53:59 +0000 Rezene çayı kabızlık yapar mı, Rezene bitkisi uzun yıllık bir bitki olup senenin her mevsiminde temin edilebilen bir bitkidir. Rezene bitkisi maydanozgiller familyasından olduğu için hem yaprakları, hem soğanı hemde tohumları in Rezene çayı kabızlık yapar mı, Rezene bitkisi uzun yıllık bir bitki olup senenin her mevsiminde temin edilebilen bir bitkidir. Rezene bitkisi maydanozgiller familyasından olduğu için hem yaprakları, hem soğanı hemde tohumları insanlar tarafından kullanılmaktadır. Rezene çayı ise bu bitkinin tohumlarından elde edilen bir içecek türüdür. Özellikle içerisindeki antioksidan etkisi ile kas gevşetici ve teskin edici özelliklerinden dolayı sindirim sistemi rahatsızlığı olan kabızlığa karşı çok etkili bir bitkidir. Tohumlarının sıcak suya etki etmesi ile oluşan rezene çayı düzenli kullanıldığında kabızlık olan kişilerde bir hafta içerisinde normal dışkılamaya başlamasını sağlar. Böylelikle sıkıntılı bu hastalığı rahat bir şekilde atlatmış olur. Bu arada rezene çayı bile olsa her kullanılan doğal tedavinin doktor muayenesinden sonra tavsiye ile kullanılması hastanın ileride daha büyük sorunlar yaşamasının önüne geçer o nedenle de mutlaka doktora giderek bu tür doğal tedavi yöntemlerinin kullanılması önemlidir. Rezene çayı kabızlık yapar mı; rezene çayı kabızlık yapmaz tam tersine kabızlığı ortadan kaldırır. Burada bitkinin içerisindeki kas gevşetme özelliği makatta yaşanan sert kasılmaları rahatlatarak dışkının dışarı atılmasına yardımcı olarak kişinin rahatlamasını sağlar. 

Rezene çayının yapılışı ve kullanılışı

Rezene bitkisinin tohumlarından elde edilen çay günde bir defa sabahları aç karnına olacak şekilde ve bir hafta boyunca devam edilmelidir. Böylelikle bir hafta içerisinde kabızlık yapmaz olan kabızlığı ortadan kaldırır. Bir haftanın sonunda ise kabızlık durumundaki düzelmeye göre tüketimi azaltılabilir. dünya ülkeleri  ve ülkemizde  rezene bitkisi bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Bitkinin genel özelliği yabani olarak kendiliğinden yetişmesi ve her daim bulunabilmesidir.

İnsanların bilinçlenerek, birçok yanlış bilinen doğal yöntem tedavilerinin ne şekilde çarpıtıldığını anlaması bilmesi gerekir. Böylelikle doktor muayenesi sonunda yapılan tetkikler ile en doğru tedavi uygulanabilir. Rezene çayı kabızlık yapar mı; kabızlık yapmaz kabızlık rahatsızlığı olan kişilerin kabızlıktan kurtulmasına yardım eder. Sağlıkla kalın. 
]]>
Rezene https://www.rezene.gen.tr/rezene.html Fri, 07 Dec 2018 13:29:37 +0000 Rezene, çok eski zamanlardan beri insanların severek tükettikleri bitkilerden biridir. İnsan vücudunda sağlamış olduğu faydalar bazen tıbbi bir ilaç kadar etkili olabilmektedir. Rezene, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Fakat Rezene, çok eski zamanlardan beri insanların severek tükettikleri bitkilerden biridir. İnsan vücudunda sağlamış olduğu faydalar bazen tıbbi bir ilaç kadar etkili olabilmektedir. Rezene, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde bu bitki sadece çay yapılarak tüketilmektedir. Son derece yaygın olarak kullanılan rezene, içildikten 15 dakika sonra insanlarda etkilerini göstermektedir. Üstelik son derece doğal olması nedeniyle ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Bunun için hemen hemen her yaştaki insan rezene çayı içebilmektedir. Fakat bazı insanlarda bitki her ne kadar doğal olsa bile küçük yan etkilere neden olabilir. Rezene, eski zamanlarda tıbbın çok gelişmiş olmaması nedeniyle ciddi bir tedavi bitkisi olarak kullanılmıştır. Özellikle insanlarda meydana gelen ağrılarda, yorgunluklarda ve stres durumlarında eski hekimler hastalarına rezene bitkisini çay yaparak tüketmelerini önermiştir. Eskisi kadar olmasa bile rezene, günümüzde de insanlar tarafından tüketilmektedir. Rezene bitkisinin direk olarak tohumları kullanılmaktadır. Bu tohumların belli işlemlerden geçmesi sonrasında rezene çay olarak tüketilebilmektedir. Rezene bitkisinin tohumlarından yapılan çaylar, insanlar arasında rezene olarak bilinir. İlk olarak Hindistan, Çin ve Ortadoğu da bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle günümüzde de birçok insan bitkisel tedavi olarak bu tohumu kullanırlar. Rezene, her ne kadar bitkisel bir ürün olsa bile günlük olarak belli bir seviyenin üzerinde kullanılması insanlar için risk oluşturabilir. Bu nedenle sağlık açısından günde 750 ml'den fazla tüketilmemesi gerekmektedir. 

Rezene bitkisinin tadı, birçok kişi tarafından meyan kökünün tadına benzetilmektedir. Rezene bitkisi, insan vücuduna sağlamış olduğu faydaları, direk olarak içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle sağlamaktadır. Rezene içerisinde özellikle C vitamini ve A vitamini çok yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında ve kış aylarına yakın zamanlarda rezene gribal hastalıklar üzerinde önemli fayda sağlamaktadır. 

Rezene insan sağlığına faydaları:
 • Stres: İnsanların günlük hayatta karşılaşmış oldukları zorlu durumlar direk olarak stresli durumların oluşmasına neden olmaktadır. Sürekli stres altında kalan insanların bu streslerini atmaları için rezene önemli bir bitkidir. Bunun için rezene çayı içerek stres seviyenizi azaltabilirsiniz. 
 • Solunum yolu rahatsızlıkları: Gerek hastalıklar üzerinde gerekse diğer sorunlar üzerinde rezene çok ciddi faydalar sağlamaktadır. Özellikle astım bronşit, solunum yolu enfeksiyonları ve diğer grip rahatsızlıkları üzerinde rezene önemli etkiler sağlamaktadır.
 • Antioksidan: Düzenli bir şekilde tüketilen rezene, insanlarda antioksidan etkisi oluşturarak direk mükemmel etkilere neden olmaktadır. Son derece hızlı etkisiyle antioksidan özelliğini ortaya çıkarır. Bu sayede vücut direncinin ciddi bir seviyede artmasına neden olur.
 • Bakteriler: Rezene, genel olarak bakteri düşmanıdır. Bu nedenle çeşitli bakteriler üzerinde olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Bakterilerden kaynaklanan birçok rahatsızlık rezene sayesinde daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. 
 • Görme sağlığı: Rezene tohumlarının düzenli bir şekilde kullanılması, insanlarda görme sağlığında da önemli etkiler yapmaktadır. Uzun süreli rezene kullanımı sonrasında rezenenin bu etkisi görme sağlığınızı ciddi bir derecede korumaktadır. 
 • Balgam söktürücü: Özellikle sigara içen insanlarda ve çeşitli nedenlerden dolayı balgam problemi yaşayan insanlarda rezene, balgam söktürücü olarak kullanılabilmektedir. Bu bitkiyi inatçı balgam problemlerinde çözmeniz mümkündür. 
 • Sindirim: Rezene, yine çay yapılarak tüketildiğinde insanlarda sindirimin hızlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle zayıflamak isteyen insanlar rezene tüketerek bu amaçlarına daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler.
Rezene bitkisi, sağlamış olduğu faydaları nedeniyle doğal]]> Aptamil Rezene Çayı https://www.rezene.gen.tr/aptamil-rezene-cayi.html Fri, 07 Dec 2018 20:44:25 +0000 Aptamil rezene çayı, bebekler için özel hazırlanmış, doğal bitki özleri içeren granül formda bitki çaylarıdır. 6. Aydan büyük bebekler için kullanıma uygundur daha küçük bebeklerde verilmesi önerilmemekle beraber ço Aptamil rezene çayı, bebekler için özel hazırlanmış, doğal bitki özleri içeren granül formda bitki çaylarıdır. 6. Aydan büyük bebekler için kullanıma uygundur daha küçük bebeklerde verilmesi önerilmemekle beraber çok gerektiği durumda uzman kişilerin görüşleri alınmalıdır. Bilindiği üzere rezene çayı gaz ve sancı gidericidir. Bebeklerin en büyük sorunlarından biri olan gaz sancısını aptamil rezene çayı kullanımı ile önleyebilirsiniz. Ayrıca aptamil rezene çayı sakinleştirici etki yapar ve bebeğinizin daha rahat uyumasını sağlar. Çünkü aptamil rezene aynı zamanda vücudun sıvı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılayarak uykuya yardımcı olur.

Aptamil rezene çayı, içerisinde dekstroz, sukroz, maltodekstrin, rezene özü rezene yağı bulundurur. Hazırlanışı ise çok kolaydır. Öncelikle kaynamakta olan 100 ml suya 1 tatlı kaşığı eklenerek hazırlanabilir. Hazırlanan karışım ılık hale getirilerek kullanıma hazır olur. Üstelik aptamil rezene çayını sadece bebekler değil anneler ve diğer yetişkinlerde kullanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gerekir çünkü emziren annelerin almış olduğu besinler süt yoluyla bebeğe geçer. Hem doğrudan hem de süt yoluyla çayı alan bebekler bünyelerinde gereğinden fazla rezene birikmesi sebebiyle zarar görebilirler. Unutmayın bitkiler de ilaç etkisi yapabilir ve fazlası her zaman zararlıdır. Aptamil rezene çayını size en yakın ezcanelerden temin edebilirsiniz.
]]>
Kök Rezene https://www.rezene.gen.tr/kok-rezene.html Sat, 08 Dec 2018 03:41:23 +0000 Kök rezene: Rezene bitkisinin kökü birçok fayda içermektedir. Rezene kökünün insan vücuduna yararları herkes tarafından bilinmektedir. Kök rezene potasyum ve sodyum yönünden zengin bir bitkidir. Kök rezene maydanozgiller familya Kök rezene: Rezene bitkisinin kökü birçok fayda içermektedir. Rezene kökünün insan vücuduna yararları herkes tarafından bilinmektedir. Kök rezene potasyum ve sodyum yönünden zengin bir bitkidir. Kök rezene maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Uzun bir ömre sahip olan rezene bitkisi özellikle Akdeniz ve Yakın Doğu olmak üzere tüm dünyada yetişmektedir. Yıl boyu bulunabilme özelliğine sahiptir. Kök rezenenin yaprakları saplı ve tüysüzdür. Rezene dik gövdeli bir bitkidir ve saplarının içi boştur, çiçekleri sarıdır ve bitki 2,5 metreye kadar uzamaktadır. Rezene bitkisinin tohumları da protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişmektedir. Kök rezene birçok şekilde kullanılmaktadır. Daha çok kaynatılarak kullanmak tercih edilmektedir. Kök rezene daha çok sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettiği yemeklerde, salatalarda, çay olarak veya haşlanarak kullanılmaktadır. Kök rezene kullanımında yinede bilinçli olarak kullanmak gereklidir. Doğal olduğu için yan etkilere neden olmamaktadır. Fakat kullanım şekli ve derecesi, de önemlidir. Dozunda ve uygun bir şekilde tüketildiğinde kök rezene bir çok hastalığa iyi gelmektedir ve vücutta bir çok hastalığın oluşum riskini de azaltmaktadır.

Kök rezene faydaları:
 • Kök rezene, insan vücudunda iltihaplı yaralara iltihaplı yaralarda toz haline getirilerek suda kaynatıldıktan sonra vücutta bulunan yara kök rezene suyu ile yıkanır. Rezene yaprakları ve rezene kökü ise kara üzerine koyularak yaranın iyileşmesine destekleyici doğal bir yöntem kullanılır.
 • Ayrıca kişide bulunan göz zayıflığı problemleri de kök rezene kaynatılarak göze damlatılarak gözlerin güçlendirildiği söylenmektedir. 
 • Kök rezene ağız ve burun enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.ağız ve burun enfeksiyonlarına bağlı mukoza rahatsızlıklarında kişi gargara şeklinde kök rezene suyunu kullanabilir. Özellikle ağız içi iltihaplanmalarına, diş iltihaplarına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Kök rezene kişide bulunan kabızlık problemlerine de iyi gelmektedir.bağırsakların hızlı çalışmasına fayda sağlayan kök rezene haşlanıp içildiğinde bağırsak hastalıklarında iyileşme sağlamaktadır.
 • Kök rezene ayrıca idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Kişide bulunan idrar tutukluklarını giderir ve diğer idrar yolları hastalıklarına iyi gelir. Kilo verdirici özelliğe de sahip olan kök rezene 6 gram kadar kıyılmış kök rezenenin 1 bardak sıcak su içerisine eklenerek 20 dakika bekletildikten sonra günde 2 bardak içilir. Kişinin uygulamış olduğu diyet programlarına destekleyici olarak kök rezene kullanması daha rahat kilo verilmesini sağlamaktadır.
 • Kişide bulunan eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Anne sütünü arttırır ve anne sütünün daha kaliteli olmasına fayda sağlamaktadır.
]]>
Rezene Kabızlık https://www.rezene.gen.tr/rezene-kabizlik.html Sat, 08 Dec 2018 17:35:54 +0000 Rezene kabızlık, probleminde etkili olan bir bitkidir. Doğal yollarla kişinin kabızlık problemini sonlandıran bu bitki uzun ömürlü bir bitkidir. Yıl boyu bulunabilme özelliğine sahiptir. Rezene bitkisi dik bir gövdeye sahiptir, Rezene kabızlık, probleminde etkili olan bir bitkidir. Doğal yollarla kişinin kabızlık problemini sonlandıran bu bitki uzun ömürlü bir bitkidir. Yıl boyu bulunabilme özelliğine sahiptir. Rezene bitkisi dik bir gövdeye sahiptir, sarıya çalan yeşilimsi bir gövdesi vardır. Saplarının içi boştur ve çiçekleri sarıdır.
Rezene bitkisi 2,5 metre yüksekliğine ulaşabilen bir bitkidir. Rezene bitkisi Akdeniz bölgesi ve Orta Doğu olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde yetişmektedir. Kayalık ve kurak yerlerde yetişen rezene bitkisi kişi vücudunda bir çok fayda sağlamaktadır. Rezene bitkisinin soğanı yaprakları ve tohumu genellikle yemeklerde kullanılır. 

Rezene bitkisi kurutularak çayı da yapılabilen bir bitkidir. Ülkemizde rezene bitkisi daha çok çayı ile sevilmekte ve tüketilmektedir. Rezene kabızlık problemini gidermenin yanı sıra mide de kasılmalar olan kişiler için de önerilmektedir. Kabızlık problemi kişide bir çok nedenle oluşmaktadır. Bazen bilinçsiz beslenme bazen bağırsak tembellikleri kişide kabızlığın oluşmasına neden olmaktadır. Rezene kabızlık üzerinde oldukça etkili olmasının nedenleri arasında rezene bitkisinin bağırsakları hızlı çalıştırmasına fayda sağlamasından kaynaklanmaktadır. Rezene kabızlığın kişide son bulmasına sağlayan doğal bir yöntemdir. 

Rezene bitkisi bünyesinde yüksek miktarda B vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Rezene çay olarak tüketildiğinde kişinin bağırsaklarında var olan parazitleri yok etmekte ve sindirim güçlüğü yaşayanların sindirimini kolaylaştırmaktadır. Rezene kabızlık şikayetleri olanların karın bağırsakta sertleşen vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatarak tuvalet ihtiyacını gidermeye yardımcı olmaktadır. Özellikle yemekten sonra içilen rezene çayı hazımsızlığı önler ve kişideki şişkinliği alır. Kişinin beslenmesinde dikkat etmediği durumlarda rezene çayı içerek bağırsaklarınızın hızlı çalışmasına fayda sağlamaktadır. Kişinin aşırı muz tüketmesi, elma ve şeftali gibi kabızlığa neden olan besinleri orantısız yemesi kişide kabızlık oluşturur. Bu gibi durumlarda yani örnek olarak birden fazla muz yenildiğinde kişi ardından rezene çayı tüketerek bağırsakların rahatlamasına fayda sağlayabilirsiniz. Rezene kabızlık giderdiği gibi bağırsak ve mide sağlığına da iyi gelmektedir.
]]>
Rezene Bebeklerde Uyku Yaparmı https://www.rezene.gen.tr/rezene-bebeklerde-uyku-yaparmi.html Sun, 09 Dec 2018 06:24:02 +0000 Rezene bebeklerde uyku yaparmı: Rezene bitkisi sağlığa faydası ile bilinen bir bitkidir. Özellikle bebeklerde uyku yapmadı ile bilinmektedir. Rezene bitkisi her an taze bir şekilde toplanamayabilir. Fakat aktarlarda ve doğal bitki ça Rezene bebeklerde uyku yaparmı: Rezene bitkisi sağlığa faydası ile bilinen bir bitkidir. Özellikle bebeklerde uyku yapmadı ile bilinmektedir. Rezene bitkisi her an taze bir şekilde toplanamayabilir. Fakat aktarlarda ve doğal bitki çayları bulunan yerlerden temin edebilirsiniz. Rezene bitkisi uzun ömürlü ve yıl boyu bulunabilen bir bitki olup toplandıktan sonra kurutularak ömrü dahada uzatılmaktadır. Bebeklerde rezene doktor tavsiyesi olmadan veya doktora sormadan kullanılmamalıdır. Tamamen doğal bir şekilde yetiştirilen rezene bitkisi başlandıktan sonra 20 dakika kadar beklettikten sonra kullanılabilir.

Rezene bebeklerde uyku yaparmı
 • Rezenenin bebeklerde uyku yapmasının nedeni rahatlatıcı özelliğe sahip olmasıdır. Vücutta bulunan sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı bir bitkidir. Bebeklerde sinirlerin rahatlamasına fayda sağladığı için bebek vücudunun rahatlaması ile rahat bir uyku uyuyabilir.
 • Rezene bebeğin gaz sancısını hafifletmektedir. Hatta bebekte gaz sancısını almaktadır. Sindirimi rahatlattığı için bebeğin rahat uyumasına fayda sağlamaktadır.
 • Bebekler en hızlı büyümelerini 0-1 yaş arasında yaşamaktadır. Bebeğin yaşadığı bu hızlı büyüme bebekte devamlı olarak yorgunluk ve hafif ağrıya yıl açmaktadır. Rezene bebeklerde bulunan küçük vücut ağrılarını alarak bebeğin rahat uyumasını sağlamaktadır.
 • Bebekte oluşabilen kabızlık sorunu bebeğin huzursuz olmasına ve uyumamasına neden olmaktadır. Rezene bebeklerde kabızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olarak bebeğin rahatlamasına fayda sağlamaktadır. Bu durumdan dolayı bebek rahat bir uyku uyuyabilir.
 • Rezene bebeklerde genel olarak rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Bebeğin vücudunun genel olarak rahatlaması bebeğin uyumasına fayda sağlayan unsurlar arasındadır.
Bebeğe rezene haşlanarak sadece 1-2 damla verilmelidir. Hatta bebek anne sütü alıyorsa annenin rezene çayı veya rezene bitkisi tüketmesi daha uygun olabilir. Anne rezene tükettiğinde anne sütünden bebeğe geçiş yapacaktır. Bebeğin anne sütünden rezene faydalarından yararlanması daha uygun olabilir. Fazlası bebeğe uygun olmayabilir. Bebeğe vereceğiniz besinler hakkında doktora danışmanızda fayda vardır.
]]>